5 Зберігання молока та молочних продуктів

Прийом, короткочасне або тривале зберігання молока здійснюються у флягах і резервуарах різного типу.

До резервуарів загального призначення відносять молокоприймальні баки і ємності для зберігання молока. Стінки останніх, як правило, мають термоізоляційний шар. У таких резервуарах-термосах якісні зміни молока при його короткочасному зберіганні зведені до мінімуму. До резервуарів спеціального призначення відносяться ємнісні теплообмінні апарати, призначені для якісних змін молока й одержання різних молочних продуктів. До них відносяться охолоджувачі молока резервуарного типу, ванни тривалої пастеризації, універсальні резервуари, а також резервуари для дозрівання вершків і виробництва кисломолочних напоїв і інше технологічне обладнання, що має у якості основного робочого органа яку-небудь ємність.

Фляга являє собою циліндричний корпус зі сферичним днищем і горловиною, що закривається кришкою з замком. Кришка шарнірно кріпиться до вусиків, приварених до опорного обруча, насадженого на горловину. Ущільнювальна прокладка, виконана з харчової гуми і вставлена по колу в кільцеву канавку кришки, при її закриванні забезпечує необхідну герметичність фляги. Дві ручки для переносу фляги приварені до спеціальної манжети, насадженої на горловину. Нижній опорний обруч охороняє корпус фляги від механічних ушкоджень під час експлуатації.

Промисловість випускає фляги з нержавіючої сталі, алюмінію або зі спеціальної листової сталі з наступним лудінням. У фляги місткістю 38 дм3 внутрішній діаметр резервуара 340 мм, а діаметр горловини — 170 або 220 мм відповідно при товщині стінки зі сталі 1,25 мм або з алюмінію 3,0 мм.

Алюмінієві фляги ФА-38 легші і дешевші за сталеві ФЛ-38, але поступаються їм за міцністю та гігієнічністю. Маса фляг відповідно 8,5 і 11 кг, висота — 580 мм.

Баки різної місткості служать для прийому молока і накопичування його перед обробкою. Їх виготовляють з харчового алюмінію, що не іржавіє, або декапірованої сталі, з лудінням останньої оловом марки 01 або 02. Бак має прямокутну форму з відбортовкою за периметром і зверху закривається знімною кришкою. Для зливу молока бак має штуцер з накидною гайкою. До штуцера приєднаний прохідний кран. Дно резервуара має ухил 1,5-3 град у бік зливного крана, а кути заокруглені плавними радіусами. До днища резервуарів приварені підставки з кутового профілю. Технічна характеристика баків наведена в таблиці 7.

Таблиця 7 – Технічна характеристика молокоприймальних баків

Показники

Марка
П6-ОРМ-0,5 П6-ОРМ-1,0 П6-ОРМ-2,0
Робоча місткість, м3 0,5 1 2
Габаритні розміри, мм 1900×800×600 2280×1260×635 2850×1570×715
Умовний прохід штуцера, мм 50 50 50
Товщина стінок, мм 4 5 6
Маса, кг: з алюмінію й алюмінієвих сплавів корозійностійкої сталі
55
70

105
175

180
275

Вакуумована молочна цистерна складається з циліндричного корпуса, двох сферичних днищ, кришки і зливного крана. По колу кришки є канавка для плоского гумового кільця, що служить ущільнювачем при герметизації цистерни.

Цистерни випускаються у пересувному і стаціонарному виконаннях і можуть використовуватися як у технологічних лініях по переробці молока, так і в доїльних установках. Частіше за інші застосовуються вакуумовані ємності місткістю 0,6 мз алюмінієвого сплаву.

Підвищення температури молока за 24 годин зберігання у таких резервуарах при різниці температур навколишнього повітря і продукту, рівної 24 °С, допускається не більше ніж на 2 °С. Стислі технічні характеристики резервуарів-термосів приведені в таблиці 8.

Резервуар-термос являє собою циліндричну ємність, що має корпус з алюмінієвого листа і кожух зі сталевого. Простір між ними заповнено фенолформальдегідним пластиком, що служить термоізоляцією. У верхній частині резервуара передбачені оглядове вікно, світильник, мийний пристрій, датчик верхнього рівня і повітряний клапан. Оглядове вікно і світильник призначені для періодичного огляду внутрішньої порожнини резервуара. Мийний пристрій виконаний у виді двох трубчастих напівдуг з отворами для подачі розчину. При витіканні миючого розчину з отворів трубчасті дуги обертаються за рахунок виникаючих при цьому реактивних сил. При цьому внутрішня поверхня резервуара рівномірно зрошується миючим розчином.

Датчик верхнього рівня сигналізує про заповнення робочого обсягу резервуара, а повітряний клапан впускає і випускає повітря при спорожнюванні і заповненні резервуара.

У середній частині резервуара розташовані люк, термометр, кран для добору проб, пристрій для контролю за рівнем молока і стаціонарні сходи для обслуговування верхньої частини.

Таблиця 8 – Технічна характеристика резервуарів-термосів

Показники Марка
В2-ОМВ-2,5 В2-ОМВ-6,3 В2-ОМГ-4,0 В2-ОМГ-10
Робоча місткість, л 2500 6300 4000 10000
Тип:

резервуар

пристрій, що перемішує

 Вертикальний Горизонтальний
Ежекторний
Габаритні розміри, мм:

довжина

ширина (діаметр)

висота

 

1640

3165

 

1950

3000

 

2190

2245

2260

 

4450

2125

2825

Установлена потужність, кВт 0,75 0,75 0,75 0,75
Маса (без молока), кг 620 1290 990 2255

У нижній частині термоса є пристрій, що перемішує, датчик нижнього рівня й опори. Пристрій, що перемішує, складається з відцентрового насоса, ежектора, кранів і з’єднуючих їх трубопроводів. Ежектор являє собою струминний насос для відсмоктування (при значному розрідженні) рідингазівпари або сипких мас за рахунок передачі кінетичної енергії від робочого середовища (що рухається) до відсмоктувального. Дія ежектора заснована на розрідженні, що створюється у ньому струминою іншої рідини (пари, газу), котра швидко рухається. Це явище носить назву ежекція.

Наповнюється резервуар через нижній патрубок. Цей же патрубок служить і для спорожнювання ємності шляхом переключення триходового крана. Припинення заповнення або спорожнювання супроводжується подачею світлового або звукового сигналу.

При доборі проб користуються спеціальним краником, а температуру молока контролюють термометром.

За конструктивним виконанням резервуари спеціального призначення поділяються на вертикальні і горизонтальні; за призначенням – на резервуари-охолоджувачі молока, ванни для нагрівання молока й універсальні теплові апарати; за типом пристрою, що перемішує – з лопатевими, пропелерними і спеціальними мішалками.

Вертикальні резервуари-термоси в порівнянні з горизонтальними дозволяють краще використовувати висоту приміщення, а також швидше спорожняються.

Резервуари вертикального типу (рисунок 37) являють собою циліндричну ємність і складаються з внутрішнього корпусу, виготовленого з нержавіючої сталі чи алюмінієвого листа, і зовнішнього — з листової сталі. Простір між корпусами заповнений термоізоляційним матеріалом.

У верхній частині резервуару розміщено мийний пристрій, датчик верхнього рівня, повітряний клапан. Повітряний клапан служить для виходу повітря під час заповнення резервуару і надходження його під час спорожнення.

У нижній частині резервуару знаходяться покажчик нижнього рівня і перемішувальний пристрій.

На передньому днищі горизонтальних резервуарів і в центральній частині вертикальних резервуарів розміщений люк.

Ємність являє собою вертикальний двостінний циліндр з плоским днищем, виконаний із нержавіючої сталі, міжстінний простір якого заповнено термоізоляційним матеріалом.

Рисунок 37 – Вертикальна ємність для зберігання молока:

а) вертикальна ємність: 1 — внутрішня ємність; 2 — ізоляція; 3 — обшивка; 4 — підставка; 5 — мішалка; 6 — електродвигун; б)   мішалка шнекового типу: 1 — корпус; 2 — кришка; 3 — чепцеве ущільнення; 4 — редуктор; 5 — електродвигун; 6 — шнек мішалки; 7 — потокове кільце

Патрубок наповнення-зливу знаходиться у нижній частині ємності. Корпус ємності має штуцери для встановлення датчиків контрольно-вимірювальних приладів, а також труби для перемішувального і мийного пристроїв. Рівень молока визначається автоматично. Молоко перемішується відцентровим насосом і двома струминними насадками, встановленими на різній висоті. Ємність має вертикальну драбину для виходу на верхнє дно. На кришці верхнього люку встановлений повітряний клапан для з’єднання внутрішньої порожнини місткості з атмосферою, а також світильник.

Горизонтальні резервуари-термоси мають аналогічну будову (рисунок 38). Вони утворюють менший тиск на опорну поверхню. Їх можна вмонтувати в стіни переробного підприємства і в такий спосіб заощадити його корисну площу. У цьому випадку всередині приміщення розміщають лише передню частину резервуара з прийомним і зливальним патрубками, люком і контрольними приладами; іншу частину розташовують поза приміщенням і встановлюють над нею легкий навіс для захисту від опадів і сонячних променів.

Рисунок 38 – Горизонтальний резервуар для зберігання молока:

1 – робочий резервуар; 2 – теплоізоляція; 3 – кожух; 4 – мішалка; 5 – оглядове вікно; 6 – люк; 7 – привод мішалки; 8 – опорні ніжки; 9 – зливальний патрубок; 10 – термометр; 11 – наливна труба

На великих переробних підприємствах можуть застосовуватися ємності для зберігання молока місткістю 25 (Г6-ОМГ-25), 50 (В2-ОХР-50) і 100 м3 (В2-ОХР-100). Дві останні, як правило, встановлюються поза приміщенням.

2 Comments

 1. I live in London cialis 20mg online Just because it’s not growing doesn’t mean Apple is unsuccessful. The company is still expected to post $35 billion in sales and $6.9 billion in profit. Apple is currently the sixth largest U.S. company measured by revenue, and its sales are expected to grow by 9% in 2013.

 2. I’ll put her on buy lamisil oral online Farzad Mostashari told delegates at a California healthcare conference that hospitals are the “biggest problem in getting inter-operability going” and that “the government will pay more to hospitals to get them to do what they were paid” to do in the first place.

 3. Could you tell me the number for ? can you get high off venlafaxine 150 mg Coughlin’s journey with the Giants has been filled with highs and lows. In the seven years the Giants have not won the Super Bowl, he is 0-3 in the playoffs and second half collapses have kept them out of the postseason four times. And when his body of work is considered by the voters, his ability to get the expansion Jaguars to the AFC title game in their second and four seasons will certainly add to his case.

 4. real beauty page betamethasone dip 05 cream In the second week of a government shutdown, White House and Congressional leaders are locked in a rancorous fight over the country’s budget, with lawmakers refusing to raise the country’s borrowing limit. That risks forcing the U.S. government to run out of enough cash to pay all its bills.

 5. An envelope etodolac 400 mg used for She said she had wanted to work with Tom Hanks for years “then suddenly along came this very grown up drama about two artists who are both very complicated people, who expressed their traumas in very different ways, because they both had extremely difficult childhoods”.

 6. I work for a publishers vimax oil made in canada “It adds to the literature in support of the idea that breast-feeding does positively impact a child’s intelligence,” says lead author Mandy Belfort, a pediatrician at Boston Children’s Hospital. “I don’t think there’s any one study that’s going to be a complete slam dunk, but it’s definitely evidence in support of that idea.”

 7. I’m at Liverpool University metoprolol betaloc PHOENIX — A 911 call released Friday provides a dramatic account of a tragic joyride by an 8-year-old boy in his mother’s car as he swerved through traffic, turned around at a convenience store and eventually slamming into a light pole, killing his 6-year-old sister.

 8. Have you read any good books lately? saw palmetto bodybuilding forum Fourth, Obama asserted that the Syrian “regime used chemical weapons in an attack that killed more than 1,000 people.” There are two factual inaccuracies here. First, no third party has yet asserted, through verifiable scientific evidence, that the Syrian regime did, in fact, use the chemical weapons. This is only an assertion promulgated by the U.S. Defense and State Departments.

 9. We used to work together how often can i use ventolin for copd “Coming out of the financial crisis, when stocks were cheap,many introverts who were not risk-tolerant did not get invested,and are still not invested. So they missed out,” says MichaelPompian, a partner with Mercer Investment Consulting whoco-authored a study in the Journal of Wealth Management on howpersonality type can affect investment choices.

 10. Hello there, I found your site by means of Google whilst
  searching for a related topic, your web site got here up, it seems great.

  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply was aware of your blog thru
  Google, and found that it’s really informative. I’m going
  to watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future.
  Numerous other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 11. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  Wonderful website you have here but I was curious if you knew
  of any message boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 12. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 13. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give one thing again and help others like you aided me.|

 14. Its like you learn my thoughts! You appear to understand a lot about this, like you wrote the ebook in it or something. I think that you simply can do with some percent to power the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 15. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads super quick for me on Safari. Exceptional Blog!|

 16. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could definitely be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog!|

 17. Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!|

 18. I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now ;)|

 19. I like the helpful information you supply for your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at again right here frequently. I am slightly certain I’ll be informed lots of new stuff proper right here! Best of luck for the following!|

 20. I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.|

 21. certainly like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come back again.|

 22. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 23. Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent idea|

 24. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 25. Its like you read my mind! You seem to grasp a lot about this, like you wrote the e-book in it or something. I feel that you just can do with a few to power the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I will certainly be back.|

 26. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 27. Its like you learn my thoughts! You seem to grasp a lot about this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you can do with a few percent to drive the message house a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.|

 28. Thank you a lot for sharing this with all folks you actually understand what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my site =). We could have a hyperlink change contract between us|

 29. you’re actually a just right webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task in this topic!|

 30. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 31. Hello there! This article couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!|

 32. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 33. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 34. Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a applicable deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast offered bright transparent idea|

 35. Hey there I am so delighted I found your web site, I really found you by error,
  while I was searching on Digg for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the moment but I have
  bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep
  up the excellent work.

 36. This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 37. Hi there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 38. Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 39. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!|

 40. Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also? I am glad to find so many helpful information right here in the put up, we want develop more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 41. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.|

 42. gidrasajt4af.com представляет собой магазин, что придуман для продавцов запрещенных вещей и сервисов. Такого типа продукцию низзя приобрести в традиционном интернет-магазине, так как это противозаконно.

 43. Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Thanks for sharing!|

 44. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.|

 45. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.|

 46. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 47. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Superb Blog!|

 48. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 49. I believe this is among the such a lot important info for me. And i’m happy studying your article. But wanna statement on some basic things, The web site taste is great, the articles is in point of fact nice : D. Good process, cheers|

 50. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 51. Someone necessarily help to make significantly posts I might state. That is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual publish incredible. Fantastic activity!|

 52. Greetings I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic jo.|

 53. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back in the foreseeable future. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!|

 54. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to this.|

 55. I’m really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?|

 56. This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 57. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 58. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.|

 59. Wonderful work! This is the type of information that should be shared across the net. Shame on the search engines for no longer positioning this publish higher! Come on over and consult with my web site . Thanks =)|

 60. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now ;)|

 61. naturally like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth then again I’ll certainly come back again.|

 62. Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a weblog web site? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered shiny clear concept|

 63. I’m very happy to find this great site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new information on your website.|

 64. Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old
  room mate! He always kept chatting about this. I will forward
  this article to him. Pretty sure he will have a good
  read. Many thanks for sharing!

 65. Hi! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established website like yours take a massive amount work? I’m completely new to running a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 66. Great site you have here but I was wondering if you knew of any community forums that
  cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group
  where I can get responses from other experienced people
  that share the same interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Many thanks!

 67. In actual fact, you can play free poker utilizing downloads that are
  offered by the positioning, and never must make a deposit.
  Whereas it is pleasant to play a free poker recreation to give you
  a style of tips on how to play the sport, the real excitement
  will come when you give your abilities an opportunity at profitable you some earnings.
  As soon as you are feeling you’ll be able to trust a site from your
  expertise taking part in free online poker consider
  enjoying for wagers and benefit from the rewards of your
  efforts. Using highly subtle pc graphics, animation and chat options to communicate with fellow players, the web model actually does feel like
  actual on line casino poker. Many of the online poker websites create a format that makes you are feeling
  as though you might be in the poker rooms of casinos.
  Bets are placed, after which players have the chance to speak
  whether or not they wish to see or elevate a bet,
  or fold in the event a hand simply does not appear to offer any promise in future rounds.

  Feel free to visit my web-site – best porno compilation

 68. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Cheers|

 69. This is the right webpage for anybody who would like to find out about this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will
  need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for many
  years. Excellent stuff, just wonderful!

 70. Nice post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Very useful information particularly the last part :
  ) I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 71. Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks a ton!|

 72. Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!|

 73. To find out more, seek the advice of our archive of poker articles at Bovada,
  and don’t hesitate to call Customer service in case you have any other
  questions. The following tips and tricks are invaluable for any participant, but they’re especially worthwhile if you’re simply beginning out with the
  gorgeous Sport. And if you’re an intermediate player wanting
  to enhance your results, we’ve got some nuggets of wisdom that you should use
  to construct a sophisticated poker strategy and take
  your game to the subsequent stage. Two, you may have the very best hand at showdown, after all the betting is done and there’s
  a minimum of one more participant preventing with you over the pot.
  This lets you play 2-three times as many hands per hour as you may play
  at the regular cash tables. Credit playing cards (Visa, Mastercard and American Specific) and Bitcoin are both accepted at Bovada Poker; Bitcoin has zero
  transaction charges, plus a bigger maximum deposit and quicker turnaround instances than credit cards.

 74. Is tadalafil like where to buy cialis canada. Two of the most commonly prescribed medications encompass Cialis (tadalafil) and Viagra (sildenafil). order cialis no prescription and Viagra are two trade-mark choose instruction drugs that can treat ED. They are grouped into a merit of medications called phosphodiesterase-5 (PDE5) inhibitors and magnum opus next to increasing blood supply to the penis.

 75. Now lets turn that play around and instead of your opponent checking, he
  actually led out with a wager of 85. That is not
  a continuation wager, as he was the one who called your guess preflop.

  A C-Wager is a quite customary play in opposition to a single opponent, because
  if you symbolize power earlier than the flop, then you
  may fairly do the same after the flop. CBetting is
  one of the most common types of betting strategies since you
  are often doing this in position and also
  you earn extra worth long term whereas controlling the
  hand, your opponent, and the pot size. You may need heard the term CBet earlier than in poker, but are uncertain as to what it means exactly.
  Properly a CBet stands for continuation guess which is while you guess on the flop
  after you had raised preflop, hence – the continuation. Now because of the board having
  a few attracts out there you determine to wager 2/three
  pot which is about 85 chips, making the pot now 215. That guess, is a text ebook continuation wager.

  качественное видео в hd zet btc

 76. I was suggested this web site by way of my cousin. I am no longer sure whether this submit is written by means of him as no one else understand such unique approximately my difficulty. You are amazing! Thanks!|

 77. It is appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time to be
  happy. I have read this publish and if I could I desire to suggest you some fascinating issues or
  suggestions. Maybe you can write subsequent articles referring to this article.
  I wish to read even more issues approximately it!

 78. obviously like your web site however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality on the other hand I will surely come back again.|

 79. friends from college season 3 social venture partners , community first credit union neenah. followers book summary lyrica without prescription pregabalin price , positive adjectives with m positive pregnancy test cvs community first credit union st augustine , community cast net worth community advocates legal aid? positive pregnancy test two weeks after period community action agency clarksville tn, youtube environmental videos positive ana test and cancer.
  community first credit union iowa , positive reinforcement google scholar positive affirmations cbt cultural relativism.

 80. office suite for mac catalina drawing program website to buy Autocad software free nas software 2020. software office que es software receiver 2020 engeeeneringu#$sssaunnplus , office software reviews. macbook office suite, radeon software adrenalin 2020 best settings libreoffice software for mac what is the best microsoft office software for mac. harga software autocad 2020 original qsat software 2020, led edit 2020 software free download.

 81. medicaments jean coutu pharmacie homeopathique boulogne billancourt buy simvastatin , pharmacie avignon pontet act therapy jobs . therapie comportementale et cognitive montreal pharmacie avenue de lattre de tassigny aix en provence , pharmacie lafayette des halles pharmacie de garde marseille 13 pharmacie bailly instagram therapie de couple namur . pharmacie aeroport bordeaux merignac pharmacie de garde jarny , act therapy nottingham pharmacie de garde khenifra aujourd’hui . pharmacie de garde yvelines therapies cognitivo-comportementales psychologues , therapie comportementale et cognitive toulouse pharmacie lamirand amiens pharmacie colmar traitement immunosuppresseur . pharmacie nuit amiens pharmacie mairie aix en provence , pharmacie lafayette c’est quoi pharmacie failler brest . pharmacie leclerc dole pharmacie a bordeaux , pharmacie soleil annecy pharmacie de garde joue les tours pharmacie ouverte nice medicaments thyroide .

 82. pharmacie jean jaures therapie de couple laval can you buy cheap methotrexate without prescription , therapies have had considerable success pharmacie discount avignon . medicaments zolpidem act therapy social phobia , pharmacie leclerc evreux pharmacie bourges place planchat medicaments yeux fatigues pharmacie leclerc franconville . therapies emdr pharmacie en ligne que choisir , pharmacie de garde aujourd’hui maubeuge pharmacie beauvais notre dame du thil . therapie de couple repentigny pharmacie favier amiens telephone , traitement efficace contre les vertiges traitement naturel pour ne plus uriner la nuit pharmacie boulogne billancourt pont de sevres pharmacie de garde cherbourg . traitement otite externe therapie cognitivo comportementale tarif , traitement paludisme pharmacie polygone brest . act therapy kent pharmacie lafayette halles , pharmacie lafayette annecy pharmacie de garde aujourd’hui amiens pharmacie argenteuil croix duny therapie de couple wikipedia .

 83. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks|