6 Резервуари для виготовлення кисломолочних продуктів

Резервуар для виготовлення кисломолочних продуктів складається з внутрішнього корпуса (рисунок 9) циліндричної форми, теплообмінної сорочки, теплоізоляції і зовнішнього корпуса. Для його заповнення і спорожнювання служить патрубок.

Усередині резервуара знаходиться мішалка рамного типу. У нижній його частині є патрубок для видалення з теплообмінної сорочки тепло – або холодоносія. Люк для огляду і ремонту робочої поверхні розташований у середній частині.

Миючий пристрій, що знаходиться у верхній частині резервуара, являє собою реактивну вертушку.

Молоко або вершки, попередньо нагріті до температури сквашування, а також закваска подаються у резервуар через нижній патрубок насосом.

Перемішування молока (а згодом продукту) здійснюється, за необхідністю, мішалкою.

Готовий продукт охолоджується крижаною водою або розсолом. Холодоносій зрошує зовнішню поверхню внутрішнього корпуса, виходячи з перфорованої труби, розташованої за периметром теплообмінної сорочки в її верхній частині. Охолодження продукту здійснюється при його безперервному перемішуванні. Готовий продукт видаляється з резервуара через патрубок і насосом подається на розфасування.

Рисунок 9 – Резервуар для виготовлення кисло-молочних продуктів:
1 – мішалка; 2 – теплоізоляція, 3 – теплообмінна сорочка: 4 – внутрішній корпус; 5 – зовнішній корпус; 6 – пульт керування; 7 – ніжки; 8 – патрубок заповнення-опорожнення; 9 – пробовідбірний кран; 10 – люк; 11 – привод мішалки

Танк (ємністю до 5000 л) (рис. 10) з мішалкою і охолоджуючим пристроєм, призначений для виробництва кисломолочних продуктів. Він являє собою двостінний зварний  резервуар із сферичними днищами, охолоджуючою системою і вертикальною двопропелерною мішалкою, що виготовлена за звичай із неіржавіючої сталі.

Внутрішній резервуар вмонтований у стальний циліндричний кожух із сферичним дном і відкритою верхньою частиною. Утворена ними рубашка заповнюється хладо- або теплоносієм через кран штуцера, привареного до днища. На корпусі є люк, який герметично зачиняється, для чистки і мийки танка, пробний кран і термометр.

У верхній частині корпуса закріплений привід мішалки, світильник-сигналізатор, оглядовий люк, повітряник, кислотомір, показник рівня і трубопровід для підводу молочних продуктів. Пропелерна мішалка через вал і черв’ячний редуктор приводиться у рух від електродвигуна. На нижньому дні розташований патрубок із спеціальним клапаном, що відкривається рукояткою для зливу молочного продукту. Пристрій забезпечує повне видалення продукту. Поверхня танка покрита ізоляційним шаром і облицьована листовою сталлю товщиною 1,5 мм.

Рисунок 10 – Танк для виробництва кисломолочних продуктів

У ваннах для біохімічних процесів достигають і сквашуються вершки, в яких також виготовляють закваски. Вершкодозрівальні ванни виготовляють з рубашкою і без мішалки, або з рубашкою і мішалкою (трубчатою, що гойдається, або змійовиковою).

На рисунку 11 приведена вершкодозрівальна ванна з підйомною кришкою (Чехія). Ємність таких ванн 1500 і 3000 л. Внутрішній резервуар ванни – вертикальний циліндр 2 з конічним дном 7 і мішалкою 12, краном 1 у днищі. Частини, що торкаються продукту, виготовлені із нержавіючої сталі. Кожух 4 і пристінні направляючи 5, приварені до резервуару, утворюють рубашку, обладнану переливною трубою 14. Кожух рубашки зовні покритий ізоляційним прошарком і облицьований алюмінієм. Труба через яку продукт подається у танк, опущена на дно, щоби подача була безпінною. Діаметр патрубка 19 забезпечує вихід продукту високої в’язкості.

Ванна забезпечена кришкою-ковпаком 11, що закріплена на шарнірах. На ній змонтовано електродвигун 10 і двочерв’ячний редуктор. Кришка-ковпак піднімається двома гідравлічними підйомниками 20. Перед підйомом необхідно вивільнити стопорне пристосування 6.

У циліндрі гідравлічного підйомника цапфа входить у скобу, закріплену на облицюванні кожуха танка. Шарнір на рухомій трубі з’єднаний з ковпаком. Вода через патрубок поступає у циліндр і давить на кришку, внаслідок чого кришка піднімається; при випуску води кришка опускається.

 

Рисунок 11 – Вершкодозрівальна ванна з підйомною кришкою

У Данії виготовляють вершкодозрівальні ванни ємністю до 5000 л з планетарною мішалкою. У Германії випускають апарати Грімма, які забезпечені шнековою мішалкою із збільшенням донизу діаметра шнека. При цьому забезпечується інтенсивність перемішування і циркуляції вершків без ударів і вихороутворювань. Рідина плавно переміщається поверхнею шнека.

У ваннах інших конструкцій передбачені складний рух мішалок, охолодження безпосередньо випаровуванням холодильного агента, циркуляція вершків через пластинчастий охолоджувач, вмонтований у корпус ванни (Швейцарія), і т.д.

Для автоматизації процесу дозрівання і сквашування вершків завжди контролюється температура і pH продукту. При досягненні заданого pH автоматично включається охолоджувальна система. Температура вимірюється і регулюється термометрами  електроопору. По заданій програмі автоматично включається мішалка.

Конструкція апарату ТВК – 2000 (рисунок 12) є досить простою, як і конструкції усіх машин класу “резервуари”, він призначений для сквашування йогуртової суміші, доведення продукту до потрібного стану консистенції та для попереднього охолодження йогурту.

Рисунок 12 – Апарат ТВК – 2000

Апарат складається, головним чином, із приймального резервуару 6, робоча ємність якого складає 2000 л, зовнішня частина якого обгорнута стальним кожухом 8, утворюючи із стінкою резервуару рубашку, в простір якої подається підігріваючий або охолоджуючий агент в залежності від етапу виробництва. Резервуар захищений термоізоляційним шаром 7 із деревоволокнистого матеріалу, облицьованого нержавіючим листовим матеріалом. Резервуар встановлений на чотирьох опорних ніжках 10. В апараті встановлена мішалка 1 з рамою 2, лопатями 4 та шнеком 3. Ця конструкція мішалки вдосконалює процес перемішування і заміняє звичайний гвинтовий перемішувач, якого для повноцінного і якісного перемішування такого в’язкого продукту, як йогурт, було недостатньо, тому що ця мішалка була розроблена для менш в’язких продуктів (кефір, кумис) і після перемішування отриманий продукт мав не зовсім рівномірну структуру. Йогурт містив у собі нерозбиті желеподібні шматочки і, щоб забезпечити структуру, яка б задовольняла вимогам технології, порушували технологію виробництва і проводили перемішування досить тривалий час, що сягав близько 30 хв. за один підхід. При цьому збільшувався час виробництва та затрачалась електроенергія приблизно у два рази більше в порівнянні з оптимально необхідними.

Машина працює за наступною схемою: нормалізована молочна суміш поступає у резервуар через завантажувальний патрубок, рівень у резервуарі контролює пристрій автоматики, завантажена суміш сквашується до досягнення певної кислотності. Після чого вмикається перемішувач і проводиться інтенсивне перемішування на протязі не більше 15 хв., також під час першого перемішування підігріваючий агент замінюють на охолоджуючий, потім проводять ще два перемішування з годинним інтервалом між процесами. Теперішня конструкція мішалки, що складається з основного валу, до якого приварені дві напіврами, на яких в свою чергу, під кутом встановлені по дві прямокутні лопаті. Відразу за рамами на валу встановлений шнековий змішувач, він допомагає циркуляції згустку з верхніх прошарків до низу, також цьому будуть сприяти спіральні напрямні на стінках резервуару, вони виконуються шляхом штамповки. Ці спіральні напрямні також будуть сприяти процесу миття.

112 Comments

 1. What’s your number? buy chlorpromazine online uk The second international team was from Pontificia Universidad Católica de Chile, Santiago, Chile. The team was led by a Chilean PhD student Sergio Vásquez. This team compared various images taken by the MPG/ESO 2.2-metre telescope eleven years back to figure out the shape of the galactic bulge. The team noted minute alterations due to the motions of the bulge stars across the sky. These observations were merged with the measurements of the motions of the same stars heading towards or away from Earth in order to outline the motions of above 40 stars in three dimensions.

 2. Could you tell me the dialing code for ? seroquel erowid Heisman Trophy winner and Redskins quarterback Robert Griffin III has plenty of reason to flash that distinctive smile, which bears striking resemblence to the grin of rapper Andre 3000 (r.) of OutKast.

 3. I work with computers how do you go off lamictal As in solar manufacturing, the storage business has had itsshare of difficulties as it struggled to bring costs down andprove technologies. Battery maker A123 Systems and flywheelmaker Beacon Power LLC were among the most high profile, bothfiling for bankruptcy after receiving generous support from theU.S. Department of Energy (DoE).

 4. The National Gallery cost of duodart in australian It also would come on the heels of an already difficult yearfor Drummond. Loading at a port it controls was suspended inFebruary after bad weather caused a spill from a barge into thewater and there was a ban on night-time railway use on a linepart-owned by Drummond.

 5. I’m sorry, she’s amlodipine besylate valsartan recall ”It was important too to remove that dialogue,” Lions President Tom Lewand said. ”Not that Matthew would let it become a distraction or that we would let it become a distraction. But as he said, he was not the kind of person that wants to go into next year talking about one year left on a contract or possibly going into a franchise tag. This way we avoid that.”

 6. Where do you live? dapoxetine furiex JC Penney has been struggling to boost sales in itsapproximately 1,095 stores after a failed attempt by ChiefExecutive Myron Ullman’s ousted predecessor, Ron Johnson, tomove it up-market and reduce its dependence on heavy discountingto lure shoppers.

 7. Which university are you at? qvc smileactives Obama’s anti-Iraq-war advocacy appealed to a Democratic electorate primed to hear one. In the general election, he campaigned on a near-complete break with the foreign and economic policies associated with George W. Bush. Christie has sent signals to everyone that he intends to run for President. His tone is perfect for the times: he wants to get things done. He’s not interested in picking ideological fights. His manner is brusque and unvarnished, but not unpolished; his deliberately cultivated every-man personality lines up nicely with what he has done as a governor. He knows when to put the knives down and embrace a president who is popular in his state. On a day-to-day basis, his walk backs up his talk.

 8. What sort of work do you do? propranolol extended release generic Jenkin wrote: “Many of us Tory men tend to feel that ‘women’ can deal with ‘women’s issues’, so men can get on with running the country. The Quad are all men. The National Security Council is overwhelmingly men. The Tory high command [David Cameron, George Osborne, Lynton Crosby] are all men.

 9. Where do you come from? montelukast tabletas farmacia del ahorro Before the last Patriots Super Bowl, my favorite player, Rob Gronkowski, sustained a high ankle sprain. Since then I have heard more and more about this injury. And my boyfriend, who tripped and sprained his ankle, had this diagnosed last week. Please tell me more about this injury so I can better understand it. Bonnie G. Boston, NY.

 10. Could I take your name and number, please? ondansetron hcl 4 mg para que sirve A mould-like substance was also present around the water outlet grid of an adjacent hand-wash sink, the base of the wall around the shower, around the point where shower outlet was fixed to the wall and in a soap holder. The shower chair was unclean; grit and a mould-like substance was visible on its surface.

 11. How many days will it take for the cheque to clear? nizagara 100 blue Vice President Joe Biden shed some light on the political realities of the Senate Tuesday, speaking in Boston at a special election campaign fundraiser for U.S. Rep. Ed Markey, a Democrat, who is taking on Republican Gabriel Gomez in the Senate race to fill John Kerry’s old seat.

 12. i’m fine good work como comprar viagra em portugal “The Investment Canada Act applies where a foreign investor acquires control of a Canadian business,” Cimpaye said. “Beyond this we cannot offer any further guidance with respect to the specifics as it depends on the facts of each case. The department works with investors on a case-by-case basis.”

 13. Do you need a work permit? vaistai metoprolol hexal z 47 5 mg An ice shelf breaking apart in the channels is a bit like removing an ice jam from a river. The shelf plugs the channel but once it’s gone, the glacier moves more rapidly toward the sea. This forms more ice shelf, but removes large amounts of ice from the glacier. The melting of these floating ice shelves doesn’t contribute to sea level rise since they’re already in the water, but most of the Antarctic glaciers are on land. This could mean that there might be some major shifts in the future.

 14. Your cash is being counted nexium purple pill discount card * The FDA delayed approval of the blockbuster blood thinnerEliquis last year after learning that some patients in aclinical study got the wrong drug, and what FDA records said wasfraud in a clinical study of the drug, which it ultimatelyapproved in December. This is the second recent case of allegedscientific misconduct involving corporate employees in China. ()

 15. I’m sorry, he’s 2.5mg cialis reddit So far this year, the Superman reboot “Man of Steel” has cleared $662 million and “Iron Man 3” some $1.2 billion worldwide, double what the first two movies in that franchise pulled in individually, according to the ticket tracking website Boxofficemojo.com.

 16. Please call back later hi lees “The move in rates has caused a few issuers to look at theenvironment and question whether or not they should wait to cometo the bond markets, or risk missing out on what is still anaccretive (corporate financing) opportunity,” said DanishAgboatwala, a credit analyst at Barclays.

 17. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome site!|

 18. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.|

 19. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.|

 20. You’re so awesome! I don’t think I’ve read through anything like this before. So great to discover another person with genuine thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a little originality!|

 21. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people don’t speak about such topics. To the next! Many thanks!!|

 22. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 23. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 24. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.|

 25. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 26. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.|

 27. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 28. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.|

 29. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!|

 30. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Superb Blog!|

 31. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap solutions with other folks, be sure to shoot me an email if interested.|

 32. Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Many thanks|

 33. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!|

 34. Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 35. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 36. We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve performed a formidable process and our whole community will probably be grateful to you.|

 37. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?|

 38. Its like you learn my thoughts! You seem to know a lot about this, such as you wrote the ebook in it or something. I feel that you simply could do with a few p.c. to power the message home a little bit, however other than that, this is excellent blog. A great read. I will definitely be back.|

 39. Very good site you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*