6. Формування батонів

Похожее изображение

Формування можна виконувати вручну (фаршировані ковбаси), або за допомогою шприців (шприцювання).

Перед шприцюванням натуральні кишкові оболонки замочують у чанах і промивають проточною водою. Перевіряють цілість і міцність оболонок. Машини для шприцювання працюють за принципом насосів періодичної та безперервної дії. Шприци періодичної дії залежно від приводу можуть бути механічні, гідравлічні та пневматичні. Найбільш поширені гідравлічні для шприцювання всіх видів ковбас.

Оболонки начиняють фаршем через цівку. Цівки – це металеві трубки, прикріплені розширеним кінцем до патрубків шприца. Діаметр цівки повинен відповідати діаметру оболонки. Залежно від виду ковбаси густина фаршу в оболонці різна. Варені ковбаси шприцюють фаршем з найменшою густиною. Надлишкова густина завдяки розширенню вмісту призводить до розриву оболонки при варінні батонів. Копчені ковбаси, навпаки, шприцюють фаршем з найбільшою густиною, оскільки об’єм батонів при висушуванні зменшується.

Продуктивність шприців періодичної дії залежить від часу виконання допоміжних і активних операцій (машинний час), діаметра цівки і кишкової оболонки, виду фаршу (його густини). З метою збільшення продуктивності на багатьох м’ясокомбінатах для прискорення надівання оболонки на цівку застосовують різні пристосування.

Безперервно діючі шприци мають високу продуктивність, зручні для включення в поточно-механізовану лінію виробництва ковбас. Найбільше поширення отримали шприци з ексцентриково-лопатевим і шнековим витискувачами. Щоб розпізнати вид і ґатунок ковбаси, а також підвищити густину, батони зв’язують шпагатом. Зав’язують батони вручну.

У процесі шприцювання з фаршем в оболонку може потрапляти повітря. Для його видалення з батонів на послідуючих стадіях процесу виробництва оболонки наколюють (штрикують дротяним пристосуванням). Штучні оболонки не штрикують.

Після в’язання або перекручування батони вішають на вішала і розміщують на рамах.