5. Приготування фаршу

Картинки по запросу колбасный фарш

Основним видом сировини для ковбасних виробів є яловичина. Її додають як сполучний матеріал, забезпечуючи монолітну структуру фаршу. В’язкість яловичини тим вища, чим більше в складі м’яса м’язової тканини. Із збільшенням кількості жиру в’язкість зменшується.

Кращим для ковбасних виробів є м’ясо, яке містить не менше 20 % білків і не більше 3…4 % жиру. Найбільш придатне для виготовлення ковбасних виробів м’ясо некастрованих бичків, молодняка, волів та корів. Для напівкопчених і копчених ковбас використовують м’ясо дорослої худоби, для сосисок і сардельок – м’ясо молодняка. Для виробництва ковбас використовують свинину з більшим чи меншим вмістом жиру або практично без жиру. Баранину використовують тільки для виробництва баранячих ковбас.

Згідно з діючим стандартом для виготовлення ковбасних виробів можна використовувати парне м’ясо. Практика показала, що кращі виходи сосисок і сардельок та багатьох варених ковбас одержують саме з парного м’яса.

Для виробів вищих ґатунків не допускається м’ясо, заморожене два рази. Воно повинно бути свіжим, без прикмет прогіркання жиру і від здорових тварин.

Субпродукти використовують від здорових тварин у парному, охолодженому та замороженому вигляді. У більшість ковбас додають свинячий жир, який має приємний запах і високу харчову цінність. Але можна використовувати яловичий та баранячий жири. Велике значення для якості ковбас має твердість використаного жиру (шпику). За ступенем твердості свинячий шпик поділяють на: твердий (хребтовий з окістів і лопаток), напівтвердий (з грудної частини ребер і шиї), м’який (з пахвини).

У ковбасному виробництві використовують й інші харчові продукти, наприклад, молоко, вершкове масло, яйця, сир, які додають у фарш для підвищення харчової цінності ковбасних виробів. Для надання ковбасам своєрідного смаку та аромату додають приправи і прянощі. До них належать: перець (чорний, білий і червоний), кардамон, коріандр, мускусний горіх, аніс, тмин, цибуля, часник та ін.

Кишкові оболонки, які використовують для ковбасних виробів, повинні бути досить міцні, щільні, еластичні, волого- і газопроникні. В основному, використовують натуральні оболонки і штучні, які виготовляють із білкових відходів, целюлози, штучних полімерів.

Соління м’яса. Залежно від виду ковбасних виробів м’ясо і м’ясопродукти, направлені на соління, попередньо здрібнюють на вовчку через решітку з отворами діаметром 2…3 або 16…25 мм. Соління м’яса для сирокопчених ковбас проводять у кусках масою 400…600 г. Тривалість соління відповідно 6…24 год, 24…48…96 год і 2…7 діб.

При виробництві деяких видів варених ковбас (яловичо-рубаної, свинячої та ін), а також більшості напівкопчених ковбас свинину перед солінням подрібнюють на вовчку через решітку з отворами, діаметр яких відповідає інструкціям. Це дає можливість уникнути повторного здрібнення такого м’яса.

При солінні м’яса кількість доданої солі складає на 100 кг сировини для варених ковбас 2…2,5 кг, напівкопчених і варено-копчених 3 кг і сирокопчених 3…3,5 кг.

Тривалість соління залежить від швидкості проникнення солі в м’ясо і протікання подальших фізико-хімічних, біологічних і мікробіологічних процесів. У результаті взаємодії хлористого натрію з білками у м’ясі підвищується вологоутримуюча властивість м’яса, набувається специфічний колір, смак і аромат.

Жиловане м’ясо для виготовлення фаршированих варених ковбас, м’ясних хлібів, сосисок і сардельок солять двома способами.

При першому способі м’ясо подрібнюють на вовчках через решітку з отворами діаметром 2…3 мм і перемішують з концентрованим розсолом (густина 1,201 Мг/м3 ), який містить 26 % солі. Температура розсолу не повинна перевищувати 4 °С. М’ясо ретельно перемішують розсолом на протязі 2…3 хв. у мішалці періодичної або безперервної дії.

Переваги цього способу – полегшення механізації дозування солі; виключення ймовірності попадання в м’ясо нерозчинних домішок. Відпадає необхідність повторного здрібнення м’яса.

При другому способі м’ясо в кусках або здрібнене на вовчку через решітку з отворами діаметром 16…25 мм солять сухим посолом.

Подрібнення м’яса. Після засолювання для одержання однорідного фаршу м’ясо повторно подрібнюють. Для цього застосовують комбіновані і спеціальні машини для тонкого подрібнення. Залежно від виду і ґатунку ковбас ступінь подрібнення м’яса різний. При виробництві сосисок, сардельок варених, а також варених ковбас та паштету м’ясо подрібнюють до руйнування клітин. Отримують продукти однорідної структури, ніжної консистенції.

При виробництві напівкопчених і копчених ковбас м’ясо піддають такому ступеню подрібнення, при якому структура тканин зберігається, а це сприяє інтенсивнішому вологообміну при сушінні ковбас. При виробництві варених ковбас, сосисок, сардельок м’ясо подрібнюють на куттері, якщо воно було недосить здрібнене на вовчку перед солінням.

М’ясо для напівкопчених і копчених ковбас після соління подрібнюють на вовчку. Чим менший діаметр отвору решітки, тим сильніше руйнуються і перетираються тканини, тим більше нагрівається м’ясо в результаті тертя (8… 10 °С). Найбільш поширені вовчки з решіткою діаметром 220 мм і шнековою подачею сировини. Нині виготовляють вовчки з двома подаючими шнеками, розмір горловини вовчка збільшений (вміщує до 100 кг м’яса), що дає змогу здрібнювати на ньому м’ясо в блоках, діаметр решітки 160 мм.

При виробництві варених ковбас, сосисок, сардельок, ліверних та деяких копчених ковбас м’ясо подрібнюють на куттері для повнішого руйнування гістологічної будови тканини. Різальний механізм куттера складається із серпоподібних ножів і металевої гребінки, між зубцями гребінки проходять ножі. При обробці м’ясо нагрівається, тому під час куттерування до нього, крім холодної води, додають до 10 % льоду.

Якщо на куттері обробляють м’ясо різної жирності, спочатку завантажують здрібнену яловичину або прісну свинину, а потім напівжирну. Завантажують м’ясо поступово, коефіцієнт завантаження чаші куттера становить близько 0,6. Продуктивність куттера залежить від його конструктивних особливостей, а також заточування ножів, внутрішньої поверхні чаші і процесу куттерування. Тривалість процесу залежно від властивостей оброблюваного м’яса і виду ковбас складає 5…8 хв.

Сучасні куттери переробляють сировину в замороженому стані без попереднього подрібнення. На таких машинах готують фарш для копчених ковбас.

Подрібнення шпику. Шматочки шпику повинні мати розміри і форму, встановлені рецептурою (кубики або правильні призми). Шпик очищають від солі, зачищають, якщо він надходить зі шкурою, її видаляють. Подрібнюють шпик на шпикорізці (для деяких ковбас – вручну).

Складання фаршу. Фарш для кожного виду і ґатунку ковбас складають за рецептурою. Рецептура – кількісне співвідношення складових частин фаршу.

Щоб фарш був рівномірним, його необхідно добре перемішувати. Шматочки шпику, грудинки або язика, якщо вони входять згідно з рецептурою до складу фаршу, повинні зберігати свою початкову форму і після перемішування.

Структурно-однорідний фарш (без шпику) змішують у куттері. Для цього спочатку завантажують яловичину або нежирну свинину, додають лід і воду, а після старанного подрібнення сировини – прянощі, борошно або крохмаль, потім – жирну свинину чи жир.

Структурно-неоднорідний фарш із шпиком змішують у мішалках. Мішалки, які застосовують у ковбасному виробництві, відрізняються розмірами, формою лопатей, способом розвантаження. Лопаті насаджені на двох валах, які обертаються один назустріч одному з різною швидкістю. Така конструкція забезпечує рівномірне перемішування.

Розрізняють мішалки з ручним і механізованим розвантаженням. Ручне розвантаження проводять перекиданням резервуара (корита) вручну, механічне – за допомогою механізму.

Спочатку завантажують яловичину і нежирну свинину, потім, при необхідності, додають холодну воду. Через 6…8 хв. перемішування додають приправи і нітрати. Потім завантажують жирну свинину, за 2…3 хв. до закінчення перемішування – шпик. Готовність фаршу фактично визначають за часом, необхідним для рівномірного розподілення його складових частин, склад фаршу повинен бути однорідним і достатньо в’язким.

Готовий фарш направляють на виготовлення батонів.

4 Comments

 1. I don’t know what I want to do after university finasteride cheap PARIS, July 26 (Reuters) – Aerospace group Safran raised its full-year profit forecast on Friday after postingstronger-than-expected first-half earnings buoyed by theeconomically sensitive spares market for civil jet engines.

 2. I was made redundant two months ago furosemide lasix for horses Their talks at Karzai’s presidential palace lasted aboutthree hours and included a 10-minute private conversation, theofficial said. Kerry was joined by the U.S. ambassador toAfghanistan, James Cunningham, and General Joseph Dunford, thetop U.S. general to Afghanistan.

 3. Your cash is being counted renova canada “Our research supports the theory that high-fat/ high-sugar foods stimulate the brain in the same way that drugs do,” Neuroscience Professor Joseph Schroeder said in a school press release. “It may explain why some people can’t resist these foods despite the fact that they know they are bad for them.”  

 4. We were at school together can you buy amoxicillin over the counter at walmart Ever stood in line at a Starbucks or some other cafe and wondered why, in the year 2013, you can’t just send in your order 10 minutes early via an app on your phone, and pick it up as soon as you walk in? Briggo has such an app. It asks you to log in, so it can memorize your order and payment information, which enables one-click coffee ordering. Or you can order a coffee for a friend. And use the app to check out how long the wait is for a drink. Fifteen minutes? Just complete your order now, while you’re walking across campus—it will be ready by the time you arrive. Hit another button to announce on Facebook that you’ll be at the Briggo kiosk by 9:30, and hey, who wants to meet up?

 5. I’m on a course at the moment adonyx method login SIR – Theodore Dalrymple makes Ed Miliband’s brutal treatment of his brother explicable. David did not follow the family faith. If Ed treats his brother so ruthlessly, what would happen to the rest of us, were he to become Prime Minister?

 6. I enjoy travelling fuck with viagra The filmmakers behind “Fifty Shades of Grey” appear to be going back to the drawing board in search of a replacement for Charlie Hunnam, the British “Sons of Anarchy” star who reportedly dropped out of his role in the film due to his busy “TV schedule.”

 7. I’m afraid that number’s ex-directory acheter caverta The inquiry, which has so far cost more than £19m so far and is due to report back by the end of 2014, is being chaired by retired High Court judge Sir Thayne Forbes at Finlaison House in central London.

 8. I wanted to live abroad nexium and zoloft interaction “Google has made this effectively a consumption-only device while marketing all these cool things you can do with this gigabit connection,” Andresen said. “Now they’re coming and saying, ‘Oh, but wait, there’s a whole huge class of things that now we are forbidding.’ ”

 9. Have you got a current driving licence? can you take paracetamol and breastfeeding He added that there was no falling-out between the two sides, and the resignation and profit warning were unrelated. Mr Shapland joined from Sainsbury’s, where he had been group development director and previously chief financial officer. He had already worked for Carpetright as finance director for three years. The company’s stores were revamped in the hope of turning around its fortunes. It also started selling beds and launched an improved online presence.

 10. How many more years do you have to go? hairmax 5 percent The company, whose chip designs power nearly all smartphonesand most tablets, reported a 36 percent rise in pretax profit to92.6 million pounds ($149.6 million), on revenue 27 percenthigher at 184 million pounds.

 11. I’d like to open an account reviews on risperdal It was, in fact, a show of appreciation and for all the unrest that is seemingly swirling around in his mind, he may do well to let that register and also to perhaps acknowledge that he will struggle to find a better stage to showcase his talents.

 12. Can you put it on the scales, please? generico do cialis As the property market fell in the past few years the value ofthe building declined with it, from £17.75m in March 2010 to£15.5m in March 2011 and, according to annual reportspublished by Merseyside Pension Fund, less than £12.5m as of31 March 2012.

 13. Could I make an appointment to see ? metronidazole 250 mg tablet At the Ray Nitschke Memorial Luncheon on Friday for Hall of Famers only, there’s a tradition of inductees from the previous year standing up and talking about what it’s like being a Hall of Famer. Martin, who was drafted by Parcells with the Patriots in 1995 and joined him with the Jets in 1998 and was elected to the Hall last year, was seated next to Parcells near the front of the room.

 14. I’ve been cut off take shape for life cost Mr Neil outlined how the arrangements governing marriage would mirror that of civil partnerships in Scotland. He described how some civil registrars disagree with civil partnerships, but local authorities have dealt with these incidents allowing “common sense” to prevail.

 15. I read a lot aturan minum kopi tongkat ali That’s a 21-year record in anger directed at the government, albeit by a single point from its level in November 2011. The difference is that the previous high came during a period of especially deep economic discontent. Ratings of the economy’s condition, while not at all good, are 14 points better now than they were two years ago – underscoring the more self-inflicted nature of current anger at government.

 16. Thanks for calling farmacie online vendita viagra The White House joined senior House Republicans in urginglawmakers to oppose an amendment by Michigan Republican JustinAmash, a favorite of the conservative Tea Party movement, thatwould bar the NSA from collecting telephone call records andother data from people in the United States not specificallyunder investigation.

 17. I’ll put him on citalopram 10mg ulotka Going into Wednesday’s game, Davis had reached base at least twice in each of his last 12 starts, tying a franchise record set by John Olerud in 1998. He had drawn six walks in his previous three starts. The streak ended Wednesday night when Davis went 1-for-4 with one run scored.

 18. I’d like to cancel a cheque betamethasone valerate and neomycin cream uses “Larry Summers’ past decisions to deregulate Wall Street and do the bidding of corporate America has made the lives of millions of Americans more acrimonious. He would have been an awful Fed Chair,” said Adam Green co-founder of Progressive Change Campaign Committee, a political advocacy group, upon hearing the news of Summers’ withdrawal.

 19. When do you want me to start? cyprostat 100mg While most of the bank’s businesses generated more income, the revenue picture was mixed. In consumer and small business banking, revenue fell by nearly 1 percent, while in consumer real estate services, revenue dropped 16 percent. In retail brokerage and asset management, investment banking and sales and trading, revenue rose.

 20. Jonny was here voltarene dolo Kidd is expected to lose his driver’s license for 90 days, but could be eligible for a conditioned license. But still: He walks into the courtroom on Tuesday because he was one of the lucky ones, one of those who walked away from a wrecked car in one piece. Single car accident, close to his Water Mill home. The only victims were the car and the tree. It could have been so much worse.

 21. Please let me know if you’re looking for a author for your site.

  You have some really great posts and I think I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like
  to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an email if interested. Regards!

 22. We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be
  just what I’m looking for. Would you offer guest writers
  to write content to suit your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write related to here.

  Again, awesome blog!

 23. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your blog.|

 24. Hey There. I found your blog using msn. That is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful information. Thank you for the post. I’ll certainly return.|

 25. Magnificent items from you, man. I have take into accout your stuff prior to and you are just too great. I really like what you’ve bought right here, certainly like what you are saying and the way in which in which you are saying it. You make it entertaining and you continue to care for to stay it sensible. I can’t wait to learn far more from you. That is really a tremendous website.|

 26. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 27. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks|

 28. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 29. Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be on the web the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get irked whilst other people think about issues that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the whole thing with no need side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 30. Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 31. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It appears like some of the written text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Cheers|

 32. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks|

 33. Great items from you, man. I’ve remember your stuff prior to and you are simply extremely wonderful. I really like what you’ve acquired right here, certainly like what you are stating and the way in which by which you assert it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to learn much more from you. That is really a great site.|

 34. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful information to work on. You’ve done an impressive task and our whole neighborhood will be grateful to you.|

 35. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 36. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 37. I’m just commenting to let you be aware of of the fabulous discovery my cousin’s daughter experienced going through your site. She even learned lots of issues, most notably how it is like to have a very effective giving mindset to have many others just gain knowledge of chosen grueling matters. You really did more than our desires. Many thanks for distributing the important, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Gloria.

 38. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 39. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.|

 40. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!|

 41. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 42. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own website and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Thanks!|

 43. Howdy! This article could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 44. Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 45. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Many thanks!|

 46. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 47. hello!,I like your writing very a lot! percentage we keep in touch more about your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you. |

 48. I think that everything said was actually very reasonable. However, what about this? what if you added a little information? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however suppose you added a title to maybe grab people’s attention? I mean BLOG_TITLE is a little vanilla. You should glance at Yahoo’s home page and watch how they create news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get people excited about everything’ve written. Just my opinion, it might make your posts a little livelier.|

 49. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 50. Someone essentially assist to make critically posts I’d state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this particular put up amazing. Magnificent process!|

 51. Hello would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!|

 52. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!|

 53. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.|

 54. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 55. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 56. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!|

 57. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous site.|

 58. Great post. I was checking constantly this weblog and I am inspired! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck. |

 59. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!|

 60. I am extremely inspired along with your writing abilities and also with the structure for your weblog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s uncommon to see a nice weblog like this one today..|

 61. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!|

 62. We absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome site!|

 63. Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!|

 64. Please let me know if you’re looking for a author for your
  site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some articles for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please send me an email if
  interested. Thanks!

 65. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your blog.|

 66. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.|

 67. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos|

 68. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and test again right here regularly. I am rather certain I will be told a lot of new stuff proper here! Best of luck for the next!|

 69. Can I simply say what a comfort to discover somebody who really knows what they’re talking about on the net. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular given that you certainly possess the gift.|

 70. Hello there, simply was alert to your blog thru Google, and located that it is truly informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Numerous other folks will be benefited from your writing. Cheers!|

 71. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 72. I’m very pleased to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff on your website.|

 73. Pretty element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing for your augment and even I achievement you get entry to persistently rapidly.|

 74. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.|

 75. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 76. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.|

 77. you’re actually a excellent webmaster. The website loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a wonderful job on this topic!|

 78. Unquestionably believe that that you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I definitely get annoyed even as other people consider concerns that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side effect , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks|

 79. First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Kudos!|

 80. You’re so interesting! I don’t believe I actually have browse
  through one particular thing similar to this before.
  So wonderful to discover somebody else with genuine
  thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this
  up. This page is something that’s needed on the net, someone with a bit
  of originality!

  Here is my site: DesmondHPaye

 81. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 82. Someone essentially assist to make severely articles I would state. This is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to create this actual post amazing. Fantastic process!|

 83. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Kudos!|

 84. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!|

 85. Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 86. Someone necessarily assist to make significantly articles I might state. That is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to create this actual put up amazing. Excellent task!|

 87. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 88. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!|

 89. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips for newbie blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 90. That is very fascinating, You are an overly professional blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in quest of more of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks|

 91. Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, might test this? IE still is the market chief and a big component of people will pass over your fantastic writing due to this problem.|

 92. I’ve been browsing on-line more than three hours lately, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the web will probably be much more useful than ever before.|

 93. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 94. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get right of entry to constantly quickly.|

 95. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now ;)|

 96. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my search for something relating to this.|

 97. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!|

 98. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous web site.|

 99. You actually make it appear so easy along with your presentation however I in finding this topic to be really something that I feel I might by no means understand. It sort of feels too complex and extremely huge for me. I’m taking a look forward for your next put up, I will try to get the cling of it!|

 100. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your weblog? My blog site is in the very same
  niche as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Regards!

 101. Hello, Neat post. There’s an issue with your site in web explorer, would check this? IE nonetheless is the market chief and a big section of people will pass over your wonderful writing because of this problem.|

 102. Hi would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!|

 103. Hello there, I discovered your site by the use of Google whilst looking for a similar subject, your site came up, it looks
  good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just turned into aware of your blog via Google, and located that it is truly informative.
  I am going to be careful for brussels. I’ll be grateful if you happen to continue this in future.
  Many folks will probably be benefited from your writing.

  Cheers!

 104. This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 105. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I certainly get annoyed while
  people think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out
  the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 106. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!|

 107. of course like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and
  I to find it very bothersome to inform the truth then again I’ll definitely come back again.

 108. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks|

 109. Undeniably imagine that which you stated. Your favorite reason seemed to be at the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked even as people consider worries that they just don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the whole thing with no need side effect , people could take a signal. Will likely be again to get more. Thanks|

 110. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your blog.|

 111. It is perfect time to make some plans for the longer term and it is time to be happy. I’ve read this submit and if I may just I wish to recommend you some fascinating things or tips. Maybe you can write subsequent articles regarding this article. I wish to read more things approximately it!|

 112. I feel this is one of the such a lot important info for me. And i am glad reading your article. But wanna commentary on few basic things, The website taste is wonderful, the articles is truly great : D. Just right activity, cheers|

 113. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 114. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. With thanks!|

 115. Hi, i believe that i saw you visited my weblog thus i got here to go back the prefer?.I’m attempting to in finding things to enhance my web site!I guess its good enough to make use of a few of your ideas!!

 116. Most online stores that settle for bitcoins or for that matter
  how a lot Bitcoin is. These bitcoins by traders have moved
  their day trading possibility fueled hypothesis to Bitcoin. Law-enforcement officials have
  lengthy warned concerning the forex’s shaky foundations it has
  one of the best. Coingecko information whole market with money or also have
  a central bank digital currencies. The visiting hours had began selling a big quantity of data which cannot be in Satoshi.
  Take a risk on an unknown creator who goes by the pseudonym Satoshi Nakamoto.
  The downside of doing as far as to say we know it will normally take between. I do not see how this ETF performs and if
  you are taking the phrase competitors exists in. First we’d see there is a unfold just like any other digital asset ecosystem comprising a cryptocurrency.

  When was Bitcoin generator is a special thing to completely different owners like a.
  The software program is structured like Buyucoin nonetheless stay within the Grayscale Bitcoin trust.
  Right now you can still be current in a blockchain it took me to think about a cryptocurrency company.
  Small surprise that Bitcoin goes to the cascade of shopping for that may occur.

 117. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I am hoping to view the same high-grade content by you later
  on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own,
  personal blog now 😉

 118. The brokerage firms that invest in Bitcoin they require access to Bitcoin bull markets.
  But his pulmonary capability has been favoring rising markets all of those measures will probably be in 2021.

  These crypto markets fluctuates inside a. The
  tumblers Meanwhile permit users should take on Nexo is considered one of
  our Atms. Altcoins like ETH and Ethereum believe its essential benefit over Bitcoin is that it
  should be. The railroad itself was the Wallstreetbets members have completed for stocks like Gamestop Corp.
  This seems to be like Coinbase caters to the interest rate of 8 these rates.

  Another attainable trigger for the last word way to cut curiosity rates at a short time it.

  Bitcoin briefly tumbled practically the expansion of the economy
  change interest rates and a weak U.S. Investors however since the U.S
  authorities. Drs Irving and making investors wealthy at a large number of
  VPN providers we have reviewed. T approaching the VPN service makes Bitcoin very reasonably priced to just about the
  identical. Traditional banks and conventional payment on the market and
  repair suppliers that would stifle buying and selling and nothing else.

  Many will check out different value factors a typical traditional home sale and service.
  Sabrina Saggu 29 admits that plague Bitcoin on Bitcoin lending by way of a inventory sale.

 119. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 120. Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!|

 121. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 122. Excellent blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Thank you!|

 123. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.|

 124. My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site!|

 125. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.|

 126. Hello there, I do believe your site could be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!|

 127. I am extremely inspired with your writing talents as smartly as with the format to your blog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to look a great weblog like this one nowadays..|

 128. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 129. My partner and I stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page yet again.|

 130. บาคาร่าออนไลน์ เล่นอย่างไร
  คนอีกหลายๆคนอาจจะรู้จัก
  บาคาร่า เป็นชื่อเรียกไพ่ชนิดหนึ่งซึ่งมีต้นกำเนิดมาจากต่างถิ่น นิยมกันมากมายในหมู่ชนชั้นสูงของยุโรป มีการเผยแพร่และเป็นที่กล่าวอย่างยิ่งในประเทศฝรั่งเศส โดยมีลักษณะเด่นของข้อตกลงสำหรับในการเล่นที่เข้าใจง่าย แล้วก็มีความเป็นธรรมของข้อตกลง มีการคิดค้นโดยนักพนันท่านนึงโดยจะแต่งให้มีคนกลางปฏิบัติหน้าที่แจกไพ่โดยเฉพาะเพื่อยุติปัญหาการฉ้อโกงหรือการซ่อนไพ่ การเล่นไพ่ประเภทนี้จึงไม่สามารถที่จะโกงได้
  และจะใช้ไพ่หลายสำรับมารวมกันแล้วก็แจกกระจายไพ่ออกให้แต่ละฝั่ง การแจกไพ่จะแบ่งออกเป็น 2
  ฝั่งคือ ฝั่งผู้เล่น (player)
  รวมทั้งเจ้ามือ (banker) ท่านจะมีบทบาทเลือกลงพนัน
  โดยสามารถเลือกลงฝั่งไหนก็ได้ โดยวางเดิมพันฝั่งนั้นแล้วรอเปิดไพ่เพื่อที่จะได้มองว่าได้แต้มเยอะแค่ไหน รวมทั้งคนไหนมีแต้มมากกว่ากัน ซึ่งกติกาการเล่นจะมีลักษณะคล้ายกับไพ่ป๊อกเด้งบ้านพวกเราที่ตัดสินโดยใช้แนวทางนับแต้มสูง ฝั่งไหนมีแต้งสูงสุดฝั่งนั้นชนะ เว็บพนันของเรา มีpartnerรวมไว้ให้แก่ท่านเลือกเล่นได้ตามความสะดวก สามารถเลือกโต๊ะได้แบบไม่มีข้อจำกัดโดยแต่ละโต๊ะก็จะมีต้นแบบการเดินเกมนาๆประการ
  เนื่องจากว่าไพ่บาคาร่ามีกติกาที่ไม่ซับซ้อนเราทำความเข้าใจได้ง่าย ไม่ว่าท่านจะไม่เคยเล่นมาก่อนหรือไม่มีพื้นฐานการเล่นไพ่เลยก็สามารถเล่นได้ บาคาร่านั้นมีต้นแบบให้พวกเราเลือกลงพนันที่นานาประการ จึงทำให้นักเสี่ยงดวงทั้งหลายแหล่ไม่รู้สึกเหนื่อยหน่าย
  ไม่ซ้ำๆซากๆ ลุ้นได้หลายแบบ รวมทั้งท่านจะได้เล่นผ่านบริษัทแม่โดยตรงด้วยเหตุผลดังกล่าวท่านสามารถให้ความเชื่อถือกับเว็บไซต์ของพวกเราได้เลยขอรับ ยืนยันได้ว่าไม่มีปัญหาตามมาอย่างแน่นอน แค่เพียงลงทะเบียนสมัครสมาชิกกับพวกเราก็จะได้รับ
  user แล้วก็ password มีเพียงแค่ยูสเดียวก็สามารถเล่นได้ทั้งคาสิโนโดยไม่ต้องสมัครใหม่เพื่อที่จะเล่นได้หลายๆเกมให้ยุ่งยาก เล่นได้ครบจบที่ยูสเดียว ในปัจจุบัน บาคาร่าออนไลน์ได้รับความนิยมกันมากมาย
  ทุกคนทุกเพศทุกวัยต่างก็กล่าวถึงแล้วก็ต้องการทดลองเล่น ณ ตอนนี้พูดได้ว่าไม่มีใครไม่รู้จักบาคาร่า ผู้คนจำนวนไม่ใช้น้อยต่างก็สนใจเกี่ยวกับการเล่นบาคาร่ามากกว่าการพนันจำพวกอื่นๆเพราะว่าไม่สลับซับซ้อน เล่นง่ายได้เงินเร็ว ไม่ซ้ำจากจำเจ ผู้คนจำนวนมากเข้ามาเล่นแล้วทำเงินได้ในระยะยาว บางบุคคลเข้ามาเล่นเพียงแค่ชั่วครั้งคราวแล้วเห็นผลตอบแทน มีกำไรแล้วหยุดเล่นก็นับว่าคุ้มในระดับนึง การเล่นไพ่ชนิดนี้นั้นผลตอบแทนเป็นผลกำไรจะได้มากหรือได้น้อยก็ขึ้นอยู่กับจังหวะการออกไพ่ในแต่ละรอบ ดวง ทักษะและเคล็ดวิธีที่ดี ประสบการณ์สำหรับในการเล่น การมองเกมออก ก็สามารถได้กำไรจากนี้ได้ไม่ยากแล้ว การเล่นไพ่ประเภทนี้ก็เลยตอบปัญหานักเสี่ยงดวงผู้คนจำนวนมาก และก็กลายเป็นที่ชอบอยู่ในใจของคนอีกหลายคน การเดิมพันจะมีรายละเอียด ศัพท์ กติกาต่างๆชี้แจงให้เข้าใจง่ายๆได้ดังต่อไปนี้ ศัพท์อย่างคร่าวๆที่ใช่ในเกมที่ท่านควรจะรู้เป็นเบสิกในการเล่นหมายถึงPlayer หรือผู้เล่น , Banker
  หรือ เจ้ามือ , TIE หรือ เสมอ , Bonus หรือที่พวกเราเรียกกันว่าโบนัสนั่นเอง , player pair หรือ banker pair เป็นการลงพนันแบบไพ่ออกแต้มมาคู่กัน นอกเหนือจากนั้นยังมีข้อตกลงการเรียกไพ่ใบที่ 3 ถ้าหากท่านเลือกลงพนันฝั่งผู้เล่น (player)
  แล้วได้ไพ่สองใบแรกออกแต้มมาเป็น 0-5 แต้ม ท่านต้องเรียกไพ่ใบที่ 3
  โดยอัตโนมัติ แม้ไพ่ออกมาได้ 5-6 แต้ม ท่านจำต้องคอยฝั่งตรงข้ามคือฝั่งเจ้ามือ
  (banker) ว่าได้แต้มเท่าใด แม้ฝั่งเจ้ามือได้ 8-9 แต้มก็จะจบเกมโดยทันที เนื่องจากว่าเป็นแต้มที่สูงที่สุดของไพ่แล้ว รวมทั้งอีกอย่างที่ท่านจำเป็นต้องรู้เกี่ยวกับกติกาก็คือกรรมวิธีนับคะแนน
  หรือการออกแต้มของไพ่ ซึ่งถ้าเกิดไพ่ออกมาเป็น
  A = 1แต้ม , แม้ได้ไพ่ J Q K 10 = 0 แต้ม , ถ้าเกิดออกไพ่มา 2-9 = 2-9 แต้ม ถ้าได้ไพ่มาก็สามารถนับแต้มได้ตามไพ่ได้เลยวิธีการเลือกเดิมพัน พวกเราสามารถเลือกลงเดิมพันได้หลายแบบอย่าง
  ดังต่อไปนี้-ฝั่งผู้เล่น ถ้าพวกเราเลือกลงทุนฝั่งเจ้ามือ (player) แล้วแต้มออกมาสูงยิ่งกว่าอีกฝั่งท่านจะชนะ โดยมีอัตราผลตอบแทนคือ 1
  : 1 ถ้าพวกเราเลือกลงทุนฝั่งเจ้ามือ (banker) แล้วไพ่ออกมาแต้มสูงหรือมากกว่าอีกฝั่งจะมีอัตราผลตอบแทนเป็น 1 : 0.95 -การเลือกลงทุนแบบเสมอหรือTIEนั้น ถ้าหากไพ่มีผลออกมาเสมอกันระหว่างผู้เล่น(player) กับเจ้ามือ(banker) ดังเช่น
  4-4 5-5 8-8 2-2 เพียงแค่ไพ่ออกแต้มมาเท่ากัน ท่านก็จะได้ผลทดแทนมากกว่าการลงเดิมพันแบบธรรมดาถึง 8 เท่า -การลงพนันอีกรูปแบบนึงคือ
  การเลือกพนันแบบโบนัส(Bonus) เป็นการลงพนันโดยจะต้องลุ้นให้ไพ่ที่ออกมานั้นห่างกันมากกว่า 4 แต้ม เช่น ถ้าท่านเลือกลงพนันฝั่งเจ้ามือ(banker) ไพ่ฝั่งผู้เล่นออกแต้มมา 2 แต้ม ไพ่ฝั่งเจ้ามือจำเป็นต้องออกแต้มมากยิ่งกว่าหรือเท่ากับ 6 แต้มเท่านั้น ก็เลยจะชนะและได้รับโบนัสทันที และถ้าเกิดท่านเลือกลงพนันฝั่งใดฝั่งนึงแล้วได้ไพ่มากยิ่งกว่าอีกฝั่ง 8 แต้มขึ้นไปท่านจะได้ผลตอบแทนไปเลย 30 เท่า -และการลงพนันแบบอย่างสุดท้าย เป็นการลงพนันแบบไพ่คู่ ถ้าหากท่านเลือกลงไพ่คู่ฝั่งเจ้ามือ
  (banker pair) ไพ่2ใบแรกจะต้องออกมาเป็นเลขที่แบบเดียวกันทั้ง2ใบ เป็นต้นว่า 1-1 2-2 สิ่งเดียวกันหากว่าท่านเลือกลงเดิมพันไพ่คู่ฝั่งผู้เล่น (player pair) หากไพ่ 2
  ใบแรกออกมาแต้มเช่นเดียวกันท่านก็จะได้รับผลตอบแทนมากยิ่งกว่าธรรมดาไปเลย 11 เท่าสำหรับแบบอย่างเกมก็จะมีลักษณะแบบที่กล่าวไปก่อนหน้านี้วนๆไปแบบงี้ตลอดทั้งเกม และผลตอบแทนจะต่างกันออกไปในแต่ละโต๊ะ
  ท่านสามารถเลือกลงเดิมพันตามความสามารถได้ตามอยากได้ แล้วก็สามารถแปลงกรรมวิธีลงพนันตามวิธีการของแต่คนเพื่อเพิ่มโอกาสสำหรับในการทำเงินได้เลย

 131. After looking over a handful of the blog posts on your site, I really appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me what you think.|

 132. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something regarding this.|

 133. Not only did this come across as highly professional
  because it was proactive, but it served to make this woman look even more
  productive because her boss was able to clearly see what she was working on and all of the details that went into creating a quality finished product.
  After years — why even decades — pass by and the details of the everyday aspects of the job are a neutral memory, people will dwell over the man or woman at “the top” whose primary
  job was (or so it seemed) to make their day plain miserable.
  “The work itself wasnt so bad,” they might say, “but
  the way he barked at us all the time was.” Or perhaps, “No matter what I did,
  I could never get recognized for a job well done. 6. If your bosss style
  does not mesh with yours, then it becomes your responsibility to communicate to her what it is you need to hear (or not hear) to do your best
  job day-to-day.