10. Виробництво кров’яних ковбас

Кров’яні ковбаси – це м’ясні вироби, виготовлені з вареного м’яса, субпродуктів з обов’язковим додаванням крові, а в деяких випадках – муки і крупи. Вони мають коричнево-червоний колір, пружну консистенцію, приємний смак з виявленим ароматом прянощів. Залежно від сировини вміст вологи в готових ковбасах складає 50-75 %, солі – 2,2-3,5 %, вихід готової продукції 90-100 % від маси основної сировини. Виробляють кров’яні ковбаси першого, другого і третього ґатунків. Для виробництва кров’яних ковбас використовують оброблені субпродукти всіх видів худоби другої категорії, свинячу шкірку, міжсоскову частину, сполучну тканину і хрящі від жиловки м’яса, харчову кров і формені елементи, свинячий топлений жир, пшеничну і соєву муку, білок сої або казеїнат натрію, крохмаль, крупу (пшоно, ячмінну, перлову), боби (горох, чечевицю). Для кров’яних ковбас використовують свинячу кров, оскільки вона найсвітліша.

Оскільки кров є сприятливим живильним середовищем для бактерій, особливо ретельно при виробництві кров’яних ковбас необхідно стежити за чистотою, а також за бездоганним гігієнічним станом початкової сировини.

Підготовка сировини. Кров’яні ковбаси готують холодним способом. Підготовка основної м’ясної сировини аналогічна підготовці при виробництві ліверних ковбас. Для виробництва кров’яних ковбас кров, стабілізовану фосфатами або дефібриновану, або формені елементи крові перед вживанням солять, додаючи 2,5 % солі і 0,025 % нітриту натрію від маси крові. До крові, стабілізованої куховарською сіллю, додають тільки 0,025% нітриту натрію. формені елементи крові наперед розчиняють водою або бульйоном у співвідношенні 1:1. Нітрит натрію вводять у вигляді водного розчину концентрацією не вище 2,5 %, після чого кров і формені елементи витримують 12-24 ч при температурі не вище 4 °С. Допускається додавати нітрит натрію безпосередньо при приготуванні фаршу. Для виробництва кров’яної ковбаси світло-червоного кольору необхідно тривалий час перемішувати кров перед додаванням шкірки, щоб збагатити її киснем. Регулювання рН крові (близько 6) за допомогою додавання 0,5 % лимонної або молочної кислоти також підтримує бажаний яскраво-червоний колір. Аскорбінова кислота в кров’яних ковбасах дає дуже темний колір.

При використовуванні вареної крові витриману в розсолі кров варять при кипінні 40-50 мін, періодично перемішуючи. Тривалість зберігання крові (формених елементів) від моменту отримання з цеху первинної переробки худоби до початку її переробки в ковбасному виробництві не повинна перевищувати 24 год. при температурі не вище 4 °С.

Підготовка бобів і круп полягає в очищенні від сторонніх домішок, просіванні, промиванні холодною водою, варці в киплячій воді впродовж 2-3 год. до повного розм’якшення. Співвідношення крупи і води при варці складає для перлової – 1 : 2,8, ячмінної – 1 : 2,5 і пшона 1 : 2. Вихід варених круп до маси початкової сировини: ячмінної – 250 %, перлової – 300 % і пшона – 200 %. Після варки боби і крупи відразу спрямовують на подрібнення і приготування фаршу, щоб запобігти закисанню.

Приготування фаршу. Здійснюють приготування фаршу в куттерах або мішалках залежно від виду ковбаси. Послідовність складання фаршу для кожного виду кров’яних ковбас різна. В основному, спочатку куттерують підготовлену кров, а потім додають подрібнену м’ясну сировину і інші компоненти відповідно рецептурі. Загальна тривалість куттерування 7-10 мін.

Всі подальші технологічні операції – наповнення фаршем оболонок, термічна обробка (варка і охолоджування) – аналогічні технологічним операціям при виробництві ліверних ковбас.

Велике значення для отримання якісної кров’яної ковбаси має температура всередині батона після варки, яка повинна складати 75 °С при температурі варки близько 80-85 °С.

Зберігання і реалізація. Реалізацію кров’яних ковбас здійснюють в оборотній тарі з температурою усередині батонів не нижче 0 °С і не вище 8 °С. Зберігають при температурі 0-8 °С.

Термін зберігання і реалізації з моменту закінчення технологічного процесу для кров’яних ковбас першого і другого сорту – 24 год., для третього сорту – не більше 12 годин.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*