7. М’ясопереробні підприємства

 М’ясопереробні підприємства малої потужності, як правило, не мають у своєму складі забійних цехів і тому працюють на привізній сировині. Це суттєво обмежує викорис- тання у виробництві багатьох продуктів забою тварин (кишки, кров, субпродукти і т.д.).

М’ясопереробні підприємства середньої потужності позбавлені цих недоліків, тому що їх оснащено пунктом або цехом для забою тварин і первинної переробки одержаної при цьому сировини. Одночасно це дозволяє відвантажити споживачеві не тільки ковбасні вироби і копченості, а й різні м’ясні напівфабрикати, а також фасоване м’ясо або м’ясо на кістках.

Типовим для цієї групи міні-заводів є м’ясопереробне підприємство в комплектно-блоковому виконанні продуктивністю 2 т м’яса і 1 т ковбасних виробів за зміну. Воно призначене для забою і первинної переробки 5 – 6 голів великої рогатої худоби і 15 – 25 свиней. Асортимент  продукції, що її може бути вироблено за зміну, містить у собі поряд з 2 т м’яса 0,4 т варених ковбас; 0,1 т сосисок; 0,3 т напівкопчених ковбас  і 0,2 т свинокопченостей. Передбачається обробка сухим засолом шкір, кишок з одержанням напівфабрикату для ковбасного виробництва, шерстних і слизових субпродуктів, переробка крові, ветеринарних конфіскатів і нехарчових відходів на варені корми.

Генеральний план м’ясопереробного підприємства представляє комплекс, що складається (рисунок 7) з виробничого корпуса, зблокованого з ним адміністративно-побутового корпуса, будинків і споруджень зони передубойного утримання худоби, а також допоміжних будинків та інженерних споруджень для тепло- і холодозабезпечення підприємства, подачі води й очищення стоків.

Рисунок 7 – Схема генерального плану м’ясопереробного комплексу в комплектно-блоковому виконанні продуктивністю за зміну 2 т м’яса і 1 т ковбасних виробів:
1 – виробничий корпус; 2 – корпус передубойного утримання худоби; 3 – ваги; 4 – котельня; 5 – машинне відділення холодильника; 6 – трансформаторна підстанція; 7 – резервуари для води; 8 – насосна станція другого підйому; 9 – прохідна; 10 – транспортні візки: 11 – приміщення для ветлікаря; 12 – адмінінстративно-побутовий корпус; 13 – блок очисних споруджень; 14 – каналізаційна насосна; 15 – господарський склад; 16 – жижезбірник; 17 – криті кошари; 18 – площадка для гною; 19 – площадка для мийки машин; 20 – площадка для розвантаження худоби

М’ясопереробне підприємство може поставлятися у трьох виконаннях: забійно-ковбасне, ковбасне і забійне виробництво. План виробничого й адміністративно-побутового корпусів для забійно-ковбасного виробництва представлений на рисунку 8.

Рисунок 8 – План виробничого й адміністративно-побутового корпусів:
1 – приміщення для прийому і мийки худоби; 2 – ділянка первинної переробки худоби: 3 – ділянка варіння технічної сировини: 4 – ділянка обробки шерстних і слизових субпродуктів; 5 – жирове відділення; 6 – склад: 7 – коридор виробничий; 8 – відділення засолу шкір; 9 – камера охолодження м’яса; 10 – камера заморожування м’яса; 11 – камера зберігання м’яса; 12 – камера дефростації туш; 13 – відділення мийки туш; 14– відділення обвалки, жилуванняі фаршепідготування; 15 – камера засолу; 16 – осадова камера; 17 – термічне відділення; 18 – приміщення димогенераторів; 19 – приміщення для тари; 20 – експедиція; 21 – відділення для сушіння ковбас; 22 – камера охолодження ковбас; 23 – приміщення підготовки оболонки; 24 – жіночий гардероб ; 25 – туалет; 26 – чоловічий гардероб : 27 – слюсарня; 28 – контора; 29 – електрощітова; 30 – тепловий пункт; 31 – тамбур; 32 – коридор побутовий; 33 – лабораторія

Разом з машинним відділенням холодильника (на рисунку 8 – не показано) ці корпуса складаються з 20 блоків-боксів розмірами 12×3 м кожний.

У виробничому корпусі, що складається з 13 блоків-боксів, розміщено близько 30 одиниць основного технологічного обладнання (рисунок 9), велика частина якого призначена для забою худоби і її первинної переробки.

Витрата води переробним підприємством 11,5 – 12,5 м3 за зміну, потужність установленого обладнання 350 кВт.

Рисунок 9 – Схема розміщення основного технологічного обладнання у виробничому корпусі м’ясопереробного підприємства середньої потужності:

1 – бокс  для  оглушення  худоби: 2 – чан  шпарильний;  3 – установка  для зйомки шкір;
4 – площадка підйомна для переваження туш: 5 – площадка підйомно-опускна для обробки туш (3 шт.); 6 – умивальник зі стерилізатором інструмента (3 шт.}: 7 – візки технологічні: 8 – підвісний шлях; 9 – стіл для оброблення туш; 10 – казан для варіння (2 шт.); 11 – казан для варіння місткістю 250 л; 12 – центрифуга для обробки шерстних субпродуктів; 13 – центрифуга для обробки слизових субпродуктів; 14 – машина для обробки кишок;  15 – вальці для віджиму кишок; 16 – стіл технологічний (2 шт.); 17 – автоклав для витопки жиру; 18 – казан для витопки жиру (2 шт.); 19 – стіл для обвалки і жиловки м’яса; 20 – шпигорізка; 21 – фаршмішалка; 22 – шприц; 23 – куттер; 24 – підйомник; 25 – стіл для в’язання ковбас; 26 – вовчок; 27 – термодимова камера (2 шт.)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*