6 Обладнання для сортування і охолодження хліба та санітарної обробки лотків

Для сортування хліба крупного розважування застосовують грибоподібно-циркуляційний стіл (рис. 15). Він являє собою конус діаметром 2–3 м, закріплений на вертикальному валу, що обертається.


Рис. 15. Грибоподібний циркуляційний стіл марки Х-ХГ

Циркуляційний пластинчатий стіл (рис. 16) складається з двох блоків 1 і 2, охоплених ланцюгом 3, до ланок якої прикріплені дерев’яні планки 4, що переміщаються кінцями по напрямним 5. Максимальна швидкість руху ланцюга 0,2 м/с. Застосовується цей стіл тільки для сортування хліба крупного розважування, оскільки дрібні вироби на поворотах конвеєра заклинюються між планками і деформуються.

Рис. 16. Плоский пластинчатий циркуляційний стіл

Дані про циркуляційні столи приведені в табл. 7.

Таблиця 7. Технічна характеристика циркуляційних столів  

Показники Грибоподібний стіл марки Х-ХГ Пластинчатий плоский стіл
Кут нахилу утворюючої столу, град. 15
Частота обертання, об/хв  4
Швидкість руху ланцюга, м/с 0,2
Діаметр столу, мм 2000
Габаритні розміри, мм довжина
висота
ширина
  – 1025 – 4230
920
1372
Потужність електродвигунів, кВт 1 1
Маса, кг 350

Охолодження хліба — завершальний етап виробництва хлібобулочних виробів. Завдяки охолодженню зменшується ймовірність появи конденсату в упаковці і підвищується транспортабельність готової продукції. У перші години після випічки хліб чутливий до механічних впливів, таким як нарізка і упаковка. Охолодження готових виробів необхідно для додання їм механічної міцності.

Найбільш поширеними є три способи охолодження хлібобулочних виробів:

1. Природне охолодження — дешевий і простий метод, який вимагає значної витрати часу та виділення спеціальних площ. Такий спосіб охолодження викликає втрати маси від усихання, а також всихання хліба.

2. Охолодження кондиціонованим повітрям скорочує час процесу охолодження виробів. Цей процес відбувається по технології рециркуляції двома паралельними потоками. Цей спосіб дозволяє поліпшити інтенсивність охолодження і понизити усихання хліба.

3. Вакуумне охолодження — найекономічніший спосіб зберегти свіжість готової продукції. Процес охолодження займає 10 -15 хвилин.

Для кожного виду готових виробів важливо визначити оптимальний період охолодження. Особливо важливо враховувати цей параметр при упаковці.

При упакуванні гарячої продукції можлива поява вологи всередині упаковки, а це призведе до намокання кірки, а хлібний виріб втратить товарний вигляд. В той же час зовсім холодний хліб вже залишився без вологи в процесі усушки і після упаковки досить швидко зачерствіє.

Найбільшою популярністю при охолодженні хліба користуються конвеєрні охолоджувачі спірального типу. Вони відправляють вироби після випічки на порізку і упаковку та паралельно охолоджують.


Конвеєрний охолоджувач спірального типу

Конвеєр спіральний для охолодження хліба призначається для швидкого і якісного охолодження хлібобулочних виробів, має компактні розміри і високу енергоефективність.

З допомогою допоміжних транспортерів проводиться збір хліба на виході з печі. Далі відбувається автоматична подача на подвійний спіральний конвеєр.

Охолодження здійснюється в 2 етапи:

 • охолодження на підйомній частині конвеєрного пристрою. Природно циркулююче повітря всередині приміщення охолоджує готову продукцію.
 • охолодження в холодильній камері з визначеними температурними параметрами і найбільш оптимальною швидкістю руху повітря. Це забезпечує ефективне охолодження, але дозволяє запобігти надлишкову усушку.

Після проходження етапу охолодження, хлібобулочні вироби за допомогою транспортерних стрічок подаються на ділянки нарізання і пакування.

 Конвеєрна установка включає в себе подвійний спіральний конвеєр, холодильну камеру, холодильний агрегат і допоміжні транспортери.  Привід конвеєра управляється частотним перетворювачем, що дозволяє реалізувати безступінчату систему регулювання швидкості руху. Це впливає на точність регулювання продуктивності системи і ступінь охолодження.

 Переваги спірального конвеєра для охолодження хліба після випічки:

 • швидке і якісне охолодження хлібобулочних виробів після випічки;
 • можливість реалізації автоматизованого процесу виробництва;
 • можливість охолодження різної продукції без переналагоджування системи;
 • можливість одночасного охолодження декількох видів виробів;
 • компактні розміри в порівнянні з іншими типами конвеєрів.

Відносна вологість повітря в охолоджувачі повинна бути до 90–95%. На охолоджування 1 кг хліба витрачається в годину 1 кг повітря температурою 15 – 18°С. Для зрошування камери в кондиціонері витрачається від 0,9–1,4 до 1,8– 2,7 кг води на 1 кг повітря.

В останній час широке розповсюдження отримав спосіб вакуумного охолодження хлібобулочних виробів.

Вакуумний охолоджувач хліба являє собою установку, що дозволяє охолодити хліб за 3-5 хвилин. Апарат включає в себе “робочу” вакуумну камеру, яка за допомогою розрідження повітря створює негативний тиск.


Вакуумний охолоджувач хліба

Гарячий хліб, який вийшов з печі, перекладається на транспортувальні лотки в стелажний візок і заганяється в вакуумну камеру, в результаті чого волога, яка знаходиться в хлібі, починає кипіти і випаровуватися при кімнатній температурі, забираючи з собою тим самим теплову енергію. Таким чином, протягом 3 хвилин хліб остигає з 95 до 30-35 градусів. При цьому з хліба видаляються надлишки вільної вологи – що подовжує його термін придатності. Також хліб, охолоджений вакуумом, має рівну хрустку скоринку, на якій не утворюються тріщини – як у випадку з класичним охолодженням, більший обсяг і кращу пористість. Крім цього, хліб, після вакуумного охолоджувача, можна відразу пакувати, різати, продавати, споживати. Час охолодження хліба, у звичному циклі займає 3 – 5 годин – у випадку з вакуумним охолоджувачем близько 3 хвилин. Також, за рахунок кипіння вологи усередині хліба в процесі вакуумування – хліб допікається, таким чином основний час випікання хліба в печі скорочується на 25-30%.

Вакуумний охолоджувач оснащений сучасним програмним забезпеченням, що управляє процесом охолодження для заданого виробу (хліб, батон, булочки, бісквіти, круасани, тощо).

Завдання, які вирішуються вакуумним охолоджувачем:

 • зниження споживання газу та електричної енергії, підвищення продуктивності печей за рахунок скорочення часу випічки на 25-30%;
 • скорочення на 98% часу охолодження хліба;
 • продовження строків придатності готової продукції за рахунок відсутності вільної вологи в хлібі;
 • значне поліпшення зовнішнього вигляду і об’єму хліба;
 • збереження споживчих якостей більш тривалий час;
 • зменшення площ для охолодження, нарізання та фасування хліба;
 • зменшення обсіменіння хліба перед упаковкою;
 • утилізація тепла, що виділяється при охолодженні хліба.

Для механізації процесу санітарної обробки лотків застосовують машини карусельного типу періодичної дії продуктивністю до 50 лотків в годину. Лотки миються в металевому циліндрі діаметром 2,5 м і сушяться на каруселі, що обертається (вміщає 28 лотків). Миючий розчин насосом подається у форсунки, які обмивають лотки, після чого вони споліскуються водою і обдуваються теплим повітрям.

Картинки по запросу "мойка лотков для хлеба"
Пластиковий лоток для хлібобулочних виробів

На рис. 16 приведена схема установки для санітарної обробки лотків.

Лотки через завантажувальний отвір навішуються на штанги-носії конвеєра, що рухається вертикально вгору, і через камеру завантаження потрапляють в камеру миття, де за допомогою форсунок омиваються розчином. Потім лотки поступають в камеру, де обполіскуються теплою водою. В камері обдування частково вони сушяться теплим повітрям, що подається вентилятором. В останній камері, де температура у верхній зоні біля 150° С, лотки повністю висихають і стерилізуються.

Рис. 16. Установка для санітарної обробки лотків:
1, 22 – ванни; 2 – натяжний вал; 3 – вікно для завантаження і вивантаження лотків; 4 – форсунки; 5 – миючий пристрій; 6 – блок електронагрівачів; 7 – камера сушки; 8 – вентилятор; 9 – шиберний регулятор; 10 – камера обдування; 11 – камера обполіскування; 12 –камера миття; 13 – нескінченні ланцюги; 14 – камера завантаження; 15 – каркас; 16 – сполучні штанги-носії; 17 – проміжні консольні блоки; 18 –- вікно завантаження лотків; 19 – лотки; 20 – привідний вал; 21 – насос.

Технічна характеристика установки для санітарної обробки лотків наведена в таблиці 8.

Таблиця 8. Технічна характеристика установки для санітарної обробки лотків

Продуктивність, шт/год 300 – 350
Потужність електродвигунів, кВт 40
Габаритні розміри, мм довжина ширина висота   3500 2500 5000

126 Comments

 1. Will I have to work on Saturdays? finasteride proscar dosage The first nuclear deal with Chinese interests is expected to come next week, when the formal go-ahead is expected for the construction of a new £14bn plant at the Hinkley C site in Somerset, which will be led by EdF. EdF has been negotiating with three Chinese nuclear giants, CGN, CNNC and SNPTC, all of which have been seen by the chancellor this week. I am told that one or two of these will end up owning perhaps 30% of Hinkley C.

 2. I’d like to send this parcel to pantoprazol 1a pharma 20 mg 60 stk Second stop on my pilgrimage was the Louvre. In the heart of the city, this former palace of kings is the biggest museum in the city, with some nearly 10 million visitors a year. The glass and metal pyramid structure, controversial at the time of its construction in the 1980’s, is on every tourist’s “Must See” list.

 3. I’m happy very good site brush on block uk stockists A Netflix spokesman said Netflix has no interest in paying “last-mile” broadband providers for carriage, pointing out that the reason “consumers pay for high-speed broadband, which is an incredibly lucrative business for the Internet service providers,” is to “get services like Netflix.” He noted that Netflix has already invested in infrastructure to make broadband networks more efficient, offering specialized servers to providers to improve the delivery of its video streaming to customers.

 4. Remove card esomeprazole 40mg It should not have come to this. The moment President Obama drew a red line last year was the time to begin preparing for the “what if” and for making our determination clear. It was the time to begin exerting U.S. leadership in crafting a response. Yet it was never quite clear exactly we would do. While it is useful to leave the enemy guessing at the means of his punishment, it is less so not to have thought it through yourself. The administration rightly, if belatedly attempted to lay the groundwork for a multilateral approach. But a reliable and timely multilateralism requires longtime cultivation and consultation. This is what allies and partners are supposed to do, and what they expect of leadership – American leadership. We botched building a coalition through poor diplomatic preparation including at the United Nations, and we now see the price of neglecting allies and partners – or even snubbing them.

 5. I’m a partner in order lexapro line Mets manager Terry Collins cited an innings limit — Harvey has thrown 130 innings, the sixth-highest total in the majors, in 19 starts thus far in 2013 — in making the decision to skip Harvey. Carlos Torres will start in place of Harvey — who revealed on Monday that he was pitching with a blister on the index finger of his pitching hand — Saturday against the Pirates.

 6. I work here is it safe to take ibuprofen 600 mg while pregnant The real victims here are genuine, serious intellectual conservatives who want smaller government and a simplified tax code. Many of them have ideas worth debating. And they’re drowned out by their most irritating cheerleaders, loudmouths like Beck who don’t know what they’re talking about and have no interest in learning facts. Certainly, he doesn’t have the basic decency to just wish Heinz Kerry well.

 7. Have you got any ? lexapro mg As ambassador to the Court of St James, Mr Barzun will reside in the splendour of Winfield House in Regent’s Park, and will oversee the embassy’s move from Grosvenor Square to Wandsworth though he will miss the final shift in 2017.

 8. Just over two years buy cialis generic online cheap Hours later, Russian pole vaulter Yelena Isinbayeva said the Swede’s move was disrespectful to Russia, adding that she supported the law and that Russians are “normal, standard people.” American runner Nick Symmonds then piled on — despite an earlier vow to hold his tongue while in Moscow — by denouncing Russia for its “atrocities.”

 9. Children with disabilities meclizine weight gain But Ishikawa was not Mark Teixeira or Jason Giambi or even Lyle Overbay. Ishikawa struck out twice against Jeremy Guthrie and looked a little tepid on defense, not even ranging to try to snag an Eric Hosmer grounder in the third. Cashman claimed Ishikawa off waivers from Baltimore, who just finished a series at the Stadium over the weekend. Ishikawa said he had been looking forward to playing at the Stadium (he had never played in the Bronx before) when he saw Baltimore’s schedule, but then got designated for assignment June 29.

 10. very best job libitol Climate campaigner Bill McKibbin’s 350.org, and otherorganisations like the Grantham Institute’s Carbon TrackerInitiative, are pushing for oil companies to cut their spendingon new exploration and production, arguing new reserves are notneeded and most of the existing ones must remain “unburnable” toavoid catastrophic climate change.

 11. Can I use your phone? dulcolax cena beograd More than a year later, fears of Muslim men maligning Buddhist women are more public and widespread than ever. Legal restrictions on interfaith marriage, namely Muslim men wedding Buddhist women, are even supported by a leading group of politicized monks, the Theravada Dharma Network, and a splinter party from pro-democracy icon Aung San Suu Kyi’s National League for Democracy called the National Democratic Front.

 12. We need someone with experience zyprexa (olanzapine) India’s $60 billion trade with the United States is widely seen as less than it could be and is just an eighth of U.S. trade with China. Even India’s national security adviser accepts there is a perception the relationship is drifting off course.

 13. A law firm amoxil bd bula House Oversight Committee Chairman Darrell Issa ofCalifornia and Financial Services Committee Chairman JebHensarling of Texas sent the bureau a letter accusing former keystaffers of profiting from rules they helped write while at thenew consumer agency.

 14. I’m on a course at the moment para que sirve el tamsulosin 0.4 mg Of course he was talking about the Tigers that last afternoon, too. George Kell had once been his favorite player and then there was Al Kaline and now, when he was old, even though he never thought old or acted old and certainly never wrote like an old man, he had been given the gifts of Miguel Cabrera and Justin Verlander, and was talking about how maybe this was going to be the year when the Tigers didn’t just make it to the World Series, but won it.

 15. What’s your number? buy erythromycin tablets online uk Gen Kehler has recommended to Defence Secretary Chuck Hagel that Vice Adm Giardina be reassigned, Capt Kunze said. Vice Adm Giardina has been the deputy commander of Strategic Command since December 2011. He is a career submarine officer and prior to starting his assignment there was the deputy commander and chief of staff at US Pacific Fleet.

 16. I’ve been made redundant digestinol coupon code “That was one of the things that kept us back for a while,and there was a decision (internally) around ‘do we need to berated’ as ratings are a one-way street – once you rate, you arestuck with the story forever,” he told reporters on thesidelines of a renewables event in Dubai.

 17. Which year are you in? generic zovirax acyclovir 400mg In Sleepless in Seattle, Hanks played an unhappy widower who finds himself pulled, as if by magnets, from one side of the American continent to the other towards a new romance with Meg Ryan, and in Joe Versus the Volcano, he plays a miserable factory worker who journeys to a tiny Pacific island, where he finds everything he needs for a happy-ever-after ending, in which Meg Ryan again features prominently.

 18. We’d like to offer you the job cialis 5 mg generika “We can’t have a fiscal paradise in the middle of the European Union, nor can we have a place that breaches the most fundamental of environmental laws – however, the European Union and common sense will tell,” he said.

 19. Please call back later megalis 10 mg tablet uses “He just rips off our work with no credit. I don’t understand why he refuses to when it is industry practice,” the editor said. “The one consolation for publishers in 2013 is his site is not what it used to be. He doesn’t drive traffic because his audience has dwindled.”

 20. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something regarding this.

 21. I just like the valuable information you
  supply for your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here regularly.

  I’m reasonably sure I will be told many new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 22. Can I simply just say what a comfort to find somebody that genuinely knows what they are
  discussing online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular given that you surely have the gift.

 23. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I must spend a while learning much more or working out more.
  Thanks for great info I used to be searching for
  this info for my mission.

 24. hey there and thank you for your information – I’ve
  definitely picked up anything new from right
  here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload
  the web site a lot of times previous to I could get it to
  load properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and can damage your high-quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this
  RSS to my e-mail and can look out for much more
  of your respective fascinating content. Make sure you update
  this again soon.

 25. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 26. Can I simply just say what a relief to discover somebody who genuinely understands what they’re talking about on the web. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular since you most certainly possess the gift.|

 27. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 28. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!|

 29. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now ;)|

 30. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 31. Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. Thanks!|

 32. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you’re a great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice holiday weekend!|

 33. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 34. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 35. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, such as you wrote the book in it or something. I believe that you just could do with a few percent to drive the message house a little bit, but other than that, that is great blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 36. Heya! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work? I am brand new to running a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 37. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!|

 38. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 39. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my ideas out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!|

 40. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 41. Everything posted was actually very logical. However, what about this? suppose you composed a catchier post title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but what if you added a headline that makes people want more? I mean BLOG_TITLE is a little boring. You could glance at Yahoo’s front page and note how they create article headlines to get people interested. You might add a related video or a related picture or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion, it could make your website a little livelier.|

 42. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.|

 43. Hey there just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different browsers and both show the same results.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*