4 Устаткування для безтарного зберігання борошна

Найбільш розповсюдженим сучасним устаткуванням складів для безтарного зберігання борошна є установки з застосуванням аерозольтранспорту.


Рис. 8 Схема аерозоль-транспортної установки:
1- компресор; 2- ресивер; 3- оліє-водовідділювач; 4-живильник;
5- продуктопровід; 6- віддільник; 7- бункер; 8- перемикач.

Аерозоль-транспортна установка для борошна (рис. 8) складається з розвантажувального рукава, прийомного щитка для борошна, продуктопроводів з перемикачами, ємності для зберігання борошна, фільтрів, живильників, дозаторів, аерожолобів, компресорних установок і контрольних приладів.

Технічна характеристика пневмотранспортних установок приведена в таблиці 5

Розвантажувальний рукав М-113 служить для подачі під тиском з автоборошновозу в патрубок борошнопроводу. Це гнучкий прогумований шланг довжиною близько 5 м з наконечниками. Наконечники мають спеціальний важільний пристрій з гачками, за допомогою яких рукав щільно з’єднується з патрубками цистерни автоборошновоза і прийомного щитка.

Таблиця 5 Характеристика пневматичних та аерозольтранспортних установок

Показники Звичайний
пневмотранспорт
Аерозольтранспорт
Концентрація борошна, кг/кг 0,5-5 75-400
Розрахункова швидкість повітря, м/с 16-25 5-7
Діаметр трубопроводу 75-300 20-80
Необхідний надлишковий тиск, кПа (кгс/см2) 2…30 (0,02-0,3) 50…250 (0,5-2,5)
Питоме навантаження в трубопроводі, т/м 2 (1,5…3) 102 (2,5…7,5) 103
Питома потужність, кВт/(т.ч.) 1,5-4 1-2,5

Прийомний щиток ХШП-2 установлюють поза будівлею заводу. Він призначений для приєднання борошнопроводів, пневмопроводів і підключення електроенергії для привода компресора автоборошновоза й освітлювальної лампи.

Прийомний щиток – сталезварна шафа, усередині якої розташовані два приймальні патрубки для приєднання розвантажувальних рукавів, два патрубка для приєднання гнучких рукавів діаметром 38 мм для стиснутого повітря, дві розетки трифазного струму для підключення електродвигуна компресора автоборошновоза, розетки для переносної лампи. Патрубки стиснутого повітря служать для подачі повітря при розвантаженні автоборошновоза без включення компресора, установленого на ньому. Прийомний щиток і розвантажувальний рукав необхідно містити в чистоті, регулярно перевіряти справність затисків і прокладок, а також відводити статичне електрику.

Продуктопроводи призначені для переміщення борошна. Їх виготовляють зі сталевих безшовних труб розміром 42Î2, 56Î2 і 80Î5,5 мм і відводів цих же розмірів з кутами 30, 60 і 90˚. Ділянки трубопроводів з’єднують рознімними муфтами, що самоущільнюються, ХТП із кранами і перемикачами.

Перемикачі служать для керування потоку борошна з магістрального трубопроводу в бічні відводи. Перемикачі, як правило, установлюють на фланцях. Найбільш широке застосування одержали двохпозиційні перемикачі М-125, М-126 і ПДЭ-75.

Двоходові перемикачі М-125 і М-126  можуть працювати при дистанційному і ручному переключенні. При дистанційному переключенні пробка перемикача повертається від електродвигуна через черв’ячний редуктор і ходовий гвинт, з’єднаний з рукояткою. Вона фіксується в крайньому положенні кінцевими вимикачами. Для переходу на ручне керування ходовий гвинт відключається від рукоятки керування.

У перемикачі ПДЭ-75 поворот здійснюється за допомогою електродвигуна через черв’ячний редуктор і ланцюгову передачу, а зупинка – за допомогою кінцевого вимикача з упорами.

При експлуатації перемикачів особливу увагу варто звертати на кінцеві положення барабана при поворотах тому, що навіть незначне відхилення осі отвору в пробці від осі борошнопроводу значно збільшує опір лінії, знижує продуктивність і може привести до засмічення борошнопровода.

При ручному керуванні аерозольтранспортом на пневмопроводах застосовують коркові запірні крани М-107 і М-108 з умовним проходом відповідно 75 і 50мм.

Склади і ємності для борошна.  

Для безтарного зберігання борошна використовуються металеві бункери, що при необхідності компонуються в склади. Технічна характеристика основних бункерів приведена в таблиці 6.

Таблиця 6 Технічна характеристика бункерів для безтарного зберігання борошна.

Типовий проект складу безтарного зберігання борошна з бункерами М-137 відкритого типу показаний на рисунку 9.


Рис. 9 Типовий проект складу безтарного зберігання борошна з бункерами М-137 відкритого типу:
1-прийомний щиток ХЩП-2, 2-бункер для борошна марки М-137, 3-фільтр струшуючий ХЕ-161, 4-джерело живлення.

Нижче приводяться характеристики деяких бункерів.

Бункер ХБГ-2 (рис. 10). Він виготовляється зі сталі, має в нижній частині чотири призматичних жолоби з скосами під кутом 60˚ і повздовжнім нахилом 7˚ до обрію. Жолоб має плоске днище шириною 250 мм, утворені туго натягнутою бавовняною стрічкою.

Дверцята люків у торцевій стінці призначені для очищення, огляду і ремонту бункера і засклені органічним склом, на якому встановлені склоочисники, що вручну приводяться в дію. Для очищення вихідного назовні повітря у верхній кришці бункера розміщено 8 комплектів складчастих матер’яних фільтрів. Під нижнім пористим (матерчатим) днищем знаходяться повітряні канали, у які нагнітається повітря під тиском до 2,4 кПа. Для аерації борошна витрачається до 4 м3/хв повітря на 1 м2 днища.

Рис. 10. Горизонтальні ємності.

Бункер М-111. Це секційний прямокутний бункер конструкції ВНИПХа з аеруючим днищем (рис 11). Він призначений для одноповерхових борошняних складів, складається з нижньої секції з пристроєм для аерації і вивантаження борошна з бункера і верхніх секцій, виготовлених з листової сталі товщиною 2-3 мм і встановлюваних одна над іншою.

Рис. 11 Бункер М-111:
1-подача повітря від компресора для руйнування зводів, 2-оглядове вікно, 3-повітряний фільтр М-102, 4-прийом борошна, 5-опорні лапи, 6 і 7-оглядові вікна.

Пневмоднище, що має нахил 15˚ , покрите керамічними пористими пластинами Км-101-а розміром 280Í410Í30 мм. При подачі повітря під керамічні плити вентилятором високого тиску №8 (витрата повітря на аерацію при вивантаженні борошна 4-5 м2/хв) суміш борошна, що утвориться, і повітря – аеропульпа- стікає вниз і віддаляється із силосу. Питома витрата на аерацію 260 м3/год на 1 м2 днища.

Бункер геометричною ємністю 26,6 м3 виготовляють з однією додатковою секцією (h1=7586 мм; V1=36,1 м3) і з двома додатковими секціями (h2=9011 мм; V2=45,6 м3).

Бункер М-118. Це секційний бункер ВНИПХа з аерожолобом (рис. 12) є здвоєним, тобто складається з двох бункерів М-111. Число секцій залежить від необхідної ємності і висоти приміщення. Бункер має геометричну ємність 50,75 м3 (4 борошновоза по 7 т борошна). Даний бункер виготовляється з однією секцією (h=7586 мм; V=68,5 м3 – 5 борошновозів по 7 т) і з двома додатковими секціями (h=9011 мм; V=86,25 м3 – 7 борошновозів по 7 т). Борошно стікає по двох похилих поверхнях, що розташовані під кутом 65-75˚ . Аерожолоб шириною 300 мм являє собою керамічну плиту, накриту зверху брезентомбельтингом.

Рис. 12 Бункер М-118:
1-отвір для подачі повітря від компресора, 2-отвір для прийому борошна, 3-фільтри, 4-опорні лапи, 5-світильник, 6 і 7-отвори що подають повітря для аерації

Для створення суміші борошна і повітря необхідної концентрації і подальшого транспортування застосовують живильники. Живильники використовують двох типів : шлюзові (рис. 13) і шнекові (рис. 14).

Шлюзові живильники порівняно прості, малогабаритні, мають невелику масу. Основною перевагою шлюзових живильників є невеликі витрати енергії на привід. Основним недоліком шлюзових живильників є великі витрати стиснутого повітря через низьку щільність.

Рис. 13 Схема шлюзового живильника:
1-патрубок входу суміші борошна з повітрям; 2-вал; 3-підшипники; 4-торцеві кришки; 5-завантажувальна горловина; 6-лапотевий ротор, 7-патрубок підведення повітря.

Шнекові живильники мають втрати повітря, що не перевищують 10-15%, що досягається створенням кірки з матеріалу на виході з камери. Основним недоліком шнекових живильників є великі витрати енергії, що затрачається на переміщення й ущільнення борошна.

Рис. 14 Схема шнекового живильника:
1-завантажувальна горловина; 2-шнек; 3-вивідний патрубок; 4-камера змішування; 5-пориста перегородка; 6-патрубок подачі повітря; 7-підшипникова опора; 8-електродвигун.

2 Comments

 1. I’ll put her on toprol xl 100 mg Dallas police are now describing the residence as a “drug smoke house” that was occupied by several witnesses at the time of the shooting. All have been unable to identify the shooter, however, who managed to flee the scene, according to police.

 2. Some First Class stamps cloxacillin medscape Jack Ablin, chief investment officer of BMO Private Bank inChicago, puts it bluntly in a recent analysis: “Whileeventually business as usual will be restored and the stockmarket will ultimately recover, closing down 18 percent of oureconomy will leave a mark. Defaulting on Treasury obligationswould foist the nation into a financial tailspin.”

 3. this post is fantastic tamsulosin hydrochloride price uk In this study, 50 subjects rated photos of 49 patients ages 42 to 73 who had undergone facial cosmetic surgery. Subjects were asked to guess the ages of the person in the photo as well as rate their attractiveness on a scale of one to 10. Subjects didn’t see the before and after photographs of the same patient.

 4. I do some voluntary work yasmin cena apteka At filling stations, drivers find the ice chests wrapped with pictures of the new truck while ads play on closed-circuit TV screens at the pumps. TV advertising for the new Silverado began in Texas before the rest of the nation saw ads during Major League Baseball’s All-Star Game Home Run Derby in July.

 5. I’m interested in this position how to get propecia prescription in canada The plant’s operator, Tokyo Electric Power Co, or Tepco, has been criticized for its failure to prepare for the disaster and has since been accused of covering up the extent of the problems at the plant. After months of denial, Tepco recently admitted the plant was leaking contaminated water into the Pacific Ocean from trenches between the reactor buildings and the shoreline.

 6. Very interesting tale what is caverta 100 mg The three-time AL MVP played his seventh game Tuesday following offseason hip surgery and since MLB slapped him with a ban last week that was intended to cover the remainder of this season and all of 2014 for the 14-time All-Star’s involvement in the Biogenesis/PED scandal. Because he was suspended under the joint drug agreement in the CBA, Rodriguez is eligible to play until his appeal his heard.

 7. Could you tell me my balance, please? how to wean off imitrex The company, which is looking to drive down expenses afterpast stumbles with cost overruns on airplane programs, said itexpects to record a big charge to second quarter earnings, whichit had been due to report on Tuesday. Its shares fell nearly 3percent.

 8. How many more years do you have to go? how to get valtrex in canada He added: “Both options should be considered, but whichever path the Commission takes the costs and the environmental impacts of building new capacity at Stansted are likely to be far lower than at alternative locations. From the short term to the long term, Stansted ticks every box.”

 9. Accountant supermarket manager recreational viagra use Abe returned to power for a rare second term after hisruling bloc won a general election late last year, promising torevive the economy and strengthen Japan’s defences. He alsowants to revise the post-World War Two pacifist constitution tolegitimise the military, although winning support forcontentious revisions is likely to take time.

 10. Will I have to work on Saturdays? estradiol gel buy uk Heathrow’s plans were backed by business groups, including the Institute of Directors, but Mr Johnson said there were “absolutely no circumstances in which the expansion of Heathrow will be acceptable to London or of long-term benefit to the country”.

 11. Children with disabilities buy arimidex australia When Tom Coughlin got what he thought was a ridiculous question about benching Eli Manning, he couldn’t believe his ears. He “quickly dismissed” the notion because it was not one he’d ever consider. As he said the next day of his franchise quarterback: “He’s the guy.”

 12. Some First Class stamps paracetamol drops price “It’s important for us to continue to demonstrate to the world that even as we see positive indicators from President Rouhani, that those words needs to be followed by actions,” the official said. “There is still clearly [the] need to do more work in order to create the basis for not just a negotiation, but the type of encounter that we were contemplating today.”

 13. I don’t know what I want to do after university dosis cataflam fast 50mg State police say the parents of the boys who attended the camp and allege they were molested by Miller found out about the accusations and told camp officials, who then fired Miller. A mother of one of the boys told state police that she and the other boys’ parents told camp officials about the allegations but didn’t tell police at the time.

 14. Go travelling mirapex for sale The data appeared to have minimal impact on investor sentiment. The dollar was modestly lower against a basket of currencies while U.S. stocks slipped as the government shutdown extended to a third day and leaders in Congress appeared no closer to resolving the stalemate. Prices for U.S. government debt were up slightly.

 15. Do you know each other? doxycycline 50 mg rosacea But we knew that for Matilda, the world was a wonderland of curiosity and fascination. We were desperate to find a way back to that place. And so after reading books written by people with similar experiences, and a great deal of discussion, we changed tack completely, sat Matilda down and asked her: “Matilda – what are you interested in?”

 16. Is there ? amlactin safe during pregnancy The average company on the S&P 500 IT index with $10 million in annual earnings would be worth $210 million in March of 1995, $820 million in March of 2002, $310 million in March of 2004, and $155 million in March of last year. And those are big companies with real earnings, so you can imagine how a private company’s valuation might fluctuate.

 17. The manager differin cvs At the same time, the healthcare program, formally calledthe Affordable Care Act but popularly called Obamacare, faces a deadline Oct. 1 when sign up for insurance exchanges opens tothe public. The six-month sign-up period is deemed critical tothe success of the law, and the administration has struggledagainst political and operational obstacles to get the programrunning.

 18. I’d like to pay this in, please amitriptyline shingles The two sides, which are working through a five-point agenda, have only reached partial agreement on agrarian reform. Negotiators now are discussing the FARC’s inclusion into the political system and then will move on to reparations to war victims, the drug trade and an end to the conflict.

 19. No, I’m not particularly sporty avelox kullananlarn yorumlar The Justice Department memo says it will take a broad view of the federal priorities. For example, in preventing the distribution of marijuana to minors, enforcement could take place when marijuana trafficking takes place near an area associated with minors, or when marijuana is marketed in a manner appealing to minors or diverted to minors.

 20. Yes, I play the guitar exelon stock dividend yield Coming three days after Obama and Rouhani had a historicphone call, which was the highest-level contact between the twocountries in three decades, Monday’s White House meeting betweenthe U.S. and Israeli leaders is shaping up as perhaps their mostconsequential encounter.

 21. I’m really impressed along with your writing talents as smartly as with the layout to your blog.
  Is that this a paid theme or did you modify it your self? Anyway keep up
  the excellent quality writing, it’s rare to see
  a nice blog like this one nowadays..

 22. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Appreciate it

 23. I’m really impressed with your writing skills and also with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one today.

 24. I’m extremely impressed along with your writing
  skills and also with the structure to your blog.
  Is that this a paid theme or did you customize it your self?

  Either way keep up the nice quality writing, it is
  rare to see a nice blog like this one today..

 25. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone!

 26. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 27. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us useful information to
  work on. You have done a outstanding job!

 28. This is very attention-grabbing, You’re an excessively professional blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in the hunt for more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks|

 29. After checking out a number of the blog articles on your website, I really appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me your opinion.|

 30. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 31. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 32. Howdy! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!|

 33. After looking into a few of the articles on your blog, I honestly appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me how you feel.|

 34. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 35. What i do not understood is if truth be told how you are not really a lot more smartly-preferred than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this subject, produced me in my opinion believe it from so many numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it’s one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. All the time handle it up!|

 36. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could definitely be one of the very best in its niche. Awesome blog!|

 37. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!|

 38. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!|

 39. I do believe all of the ideas you’ve offered for your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May just you please extend them a little from next time? Thanks for the post.|

 40. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 41. I’m also commenting to let you know of the perfect encounter my cousin’s daughter went through checking your webblog. She figured out a wide variety of things, with the inclusion of how it is like to have an awesome teaching heart to have other individuals really easily know precisely specific very confusing things. You really surpassed people’s expected results. I appreciate you for imparting such useful, safe, explanatory and cool guidance on the topic to Sandra.

 42. Thanks for each of your labor on this website. Kim loves making time for internet research and it is obvious why. We all learn all concerning the compelling means you convey vital ideas via this website and as well invigorate response from people about this idea while my daughter is without a doubt being taught a great deal. Enjoy the rest of the new year. You are carrying out a wonderful job.

 43. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!|

 44. Thank you a lot for providing individuals with a very spectacular chance to read critical reviews from this web site. It can be very pleasant and as well , stuffed with a great time for me personally and my office friends to visit the blog at least thrice in 7 days to find out the new things you have got. And definitely, I’m usually pleased with all the striking creative ideas served by you. Certain 2 points in this article are undoubtedly the simplest we’ve ever had.

 45. I wish to voice my respect for your kind-heartedness supporting those individuals that really want help on this one theme. Your real commitment to getting the solution throughout has been especially invaluable and have regularly helped people much like me to get to their aims. This warm and helpful guide can mean much to me and even more to my fellow workers. Many thanks; from each one of us.

 46. A lot of thanks for each of your hard work on this web page. My mum enjoys participating in investigation and it’s really obvious why. Most people learn all about the compelling manner you convey helpful ideas by means of your website and as well as strongly encourage response from other people on that situation while my princess is truly studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You’re the one conducting a really great job.

 47. I have to express appreciation to this writer for bailing me out of such a predicament. After browsing throughout the the net and obtaining techniques that were not beneficial, I believed my life was well over. Living without the presence of answers to the difficulties you’ve solved by way of your entire site is a serious case, as well as the ones which may have adversely affected my entire career if I hadn’t encountered your web site. Your actual natural talent and kindness in maneuvering all the stuff was vital. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks so much for the professional and effective guide. I won’t be reluctant to suggest your site to any person who desires guide on this subject matter.

 48. Thanks so much for giving everyone remarkably marvellous opportunity to read critical reviews from this web site. It’s usually very kind and jam-packed with amusement for me personally and my office acquaintances to visit your site at minimum thrice every week to study the latest guidance you have. Of course, I am also actually impressed concerning the astounding things served by you. Selected 3 ideas in this article are essentially the most effective we have had.

 49. Thank you so much for providing individuals with an extremely special possiblity to read in detail from this site. It is usually so useful plus packed with a lot of fun for me and my office colleagues to search the blog the equivalent of 3 times per week to find out the fresh items you have. Of course, I’m usually astounded with the sensational tricks served by you. Certain two ideas in this posting are basically the very best we have all had.

 50. I wanted to post a small comment to be able to say thanks to you for all of the magnificent ideas you are giving at this website. My time-consuming internet search has now been paid with reliable information to share with my guests. I would express that many of us readers actually are rather endowed to live in a useful site with many lovely professionals with beneficial tricks. I feel very much grateful to have encountered the web site and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 51. Thanks a lot for giving everyone an extremely nice chance to read from this site. It’s usually so beneficial plus stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your site nearly thrice in one week to learn the newest issues you will have. And of course, I’m just actually satisfied with your cool tactics served by you. Some 3 facts in this posting are rather the most effective I’ve ever had.

 52. Thanks for your entire hard work on this web site. My aunt take interest in going through internet research and it is easy to see why. My partner and i know all about the compelling means you produce good information by means of this website and as well encourage response from the others about this theme and our own princess is without a doubt learning a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are performing a glorious job.

 53. I needed to put you the little remark just to say thank you again on your pleasant advice you’ve provided at this time. It has been really generous with you to provide easily what exactly some people would have made available as an electronic book to end up making some bucks for their own end, even more so now that you could have tried it in case you decided. Those solutions in addition worked to be the great way to be sure that some people have similar eagerness much like mine to grasp a good deal more regarding this condition. I’m certain there are millions of more fun sessions ahead for many who check out your website.

 54. I would like to show my passion for your kindness supporting those people that must have assistance with the subject matter. Your real dedication to passing the message throughout has been particularly informative and have surely encouraged girls just like me to arrive at their ambitions. The useful suggestions denotes much a person like me and additionally to my office workers. Many thanks; from each one of us.

 55. I wish to show appreciation to you just for rescuing me from this type of difficulty. Just after scouting throughout the the web and seeing techniques that were not beneficial, I believed my entire life was gone. Being alive devoid of the solutions to the problems you’ve fixed through your main article content is a crucial case, and the kind that could have negatively damaged my career if I hadn’t encountered your blog post. That natural talent and kindness in touching a lot of things was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thank you very much for this skilled and results-oriented guide. I won’t think twice to endorse your web site to any individual who should receive care on this topic.

 56. My husband and i ended up being now ecstatic that Michael could do his web research by way of the precious recommendations he gained in your site. It is now and again perplexing to simply be making a gift of techniques which often the others may have been selling. And we already know we need the website owner to appreciate for this. The specific explanations you’ve made, the simple web site navigation, the friendships you will help promote – it is all wonderful, and it’s aiding our son in addition to the family reason why the subject is cool, which is certainly extraordinarily vital. Thank you for everything!

 57. I intended to create you the tiny observation to say thanks the moment again for all the remarkable suggestions you have shown on this site. It was quite tremendously open-handed with people like you in giving unreservedly exactly what a number of people would have offered for sale as an electronic book to generate some profit on their own, certainly since you could possibly have done it if you desired. These good ideas additionally acted to become great way to fully grasp that the rest have the identical dream the same as my personal own to grasp more and more on the subject of this matter. I am sure there are numerous more pleasant times ahead for many who browse through your website.

 58. Thank you a lot for providing individuals with such a marvellous opportunity to read articles and blog posts from here. It can be so ideal and as well , full of a lot of fun for me and my office peers to visit your web site minimum 3 times in 7 days to read through the new guidance you will have. And of course, we’re certainly contented with all the astonishing points you serve. Selected 1 tips in this article are rather the finest we have ever had.

 59. I definitely wanted to develop a simple message to be able to thank you for some of the wonderful facts you are placing at this website. My rather long internet look up has at the end been rewarded with useful facts to share with my neighbours. I ‘d point out that we website visitors are very much endowed to dwell in a decent website with many marvellous people with very helpful basics. I feel extremely fortunate to have encountered your site and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thanks once more for everything.

 60. Thank you for all of the labor on this blog. My niece really likes carrying out research and it’s easy to understand why. My spouse and i notice all of the dynamic mode you create great items on this website and therefore increase contribution from people on this topic plus our simple princess is certainly learning a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always doing a terrific job.

 61. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 62. Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 63. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!|

 64. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!|

 65. Hi there, just become alert to your blog via Google, and located that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you proceed this in future. Lots of other people will probably be benefited out of your writing. Cheers!|

 66. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 67. This is the right webpage for anyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent!|

 68. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 69. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it|

 70. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.|

 71. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 72. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 73. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. That is a really smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.|

 74. Hello! I realize this is somewhat off-topic but I needed to
  ask. Does building a well-established blog like yours require a massive amount work?
  I am brand new to blogging but I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for
  new aspiring bloggers. Appreciate it!

 75. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 76. Hey great website! Does running a blog like this require
  a lot of work? I have very little expertise in computer programming but I was hoping to start my
  own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog
  owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask.
  Thanks a lot!

 77. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Looking through
  this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him.
  Fairly certain he will have a great read. Thanks for
  sharing!

 78. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.|

 79. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!|

 80. Hmmm it appears likе your site ate my first cߋmment (it was extremeⅼy long) so I guess
  I’ll juѕt sum it սp what I haad written and say, I’m thoroughly enjоying yⲟur Ƅlog.
  I too am an aspifing blog blogger but I’m stіll new to the
  whole thing. Do free dating near you have аny tips for rookie bloց writers?
  I’d really aрpreciate it.

 81. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I really hope to check out the same high-grade blog
  posts from you in the future as well. In fact, your creative
  writing abilities has motivated me to get my own, personal site now ;
  )

 82. Hello I am so glad I found your weblog, I really found you by accident, while I was looking on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic b.|

 83. After looking over a handful of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me your opinion.|

 84. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I believe that you just can do with some percent to pressure the message home a little bit, but other than that, that is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.|

 85. Nice post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the remaining part 🙂 I take care of such info much. I used to be seeking this certain info for a long time. Thanks and best of luck. |

 86. {Bảng bao bao gồm các số liệu tổng hợp nhằmnhận định manchester citybạn dễ dàng dàng tóm bắt tình hình, so sánh, so sánh kết trái của các nhóm. Bạn sẽ tức thì lập tức mò được lịch thi đấu mới nhất nhất, kết trái trận đấu, tư vấn soi kèo, và tỷ lệ kèo nhà dòng. Trang cung cấp cho các link, video clip truyền hình trực tiếp giải vô địch quốc gia bên trên toàn thế giới.|Ngoài ra, Thể Thao 247 sẽ trần thuật thẳng đá bóng tất cả các trận đấu hot nhất trong ngày cùng với những diễn biến đổi thú vị và đoạn phim bàn thắng bạn dạng quyền.

 87. Odds are you knew about this one, but maybe you just needed reminding. Fortnite is one of the most popular games ever, whether free or not. This multiplayer third-person shooter features 100 players all air-dropping onto a map to find the guns and equipment to be the last player standing. Like all battle royales, the play space on the map begins to shrink and force the 100 combatants closer and closer to each other. Since its launch, Fortnite has added creative building modes and attracted a lot of attention with its seasonal map changes and live in-game events. Credit: Epic Games https://amothershand.org/community/profile/pilarburkholder/ Globally, the most-streamed videogame soundtracks were:  Doom Eternal is out now for PlayStation 4, Xbox One and Microsoft Windows. “Doom (Original Game Soundtrack)” by Mick Gordon But there were some mixed reviews regarding the game’s extreme focus on storytelling. Doom Eternal has been made under the director, Hugo Martin. In the game, players takes the role of the Doom Slayer, an ancient warrior who battles the demonic forces of Hell. Of course, I couldn’t complete this list without mentioning the headlining soundtrack. The Doom Eternal OST oozes. Funky electronic sounds combine with some heavy guitar and a heavy metal choir to help players fulfil their ultimate power fantasies.

 88. Tỷ Số đá Bóng Trực Tuyến Thời Điểm Hôm Naylịch phát sóng vtv1Theo thể thức thi đấu, đội thắng ở cặp đấu này sẽ giành tấm vé đến Lithuania trong ngày hội bóng đá lớn nhất thế giới cho futsal. Tuyển futsal Việt Nam bước vào trận play-off lượt đi tranh vé dự play-off World Cup 2021 với sự tự tin. Tuy vậy, HLV Phạm Minh Giang bày tỏ, toàn đội ko ngán Lebanon tuy vậy sẽ tìm cách để khắc chế sức mạnh của đối thủ bởi trên băng ghế huấn luyện là nhà cầm quân Ramiro Lopez, người từng dẫn dắt futsal Tây Ban Nha.|Dựa vào lịch thi đấu, quý khách rất có thể chuẩn bị xếp việc làm

 89. đá Bóng Phủi, Tin Nhanh Chóng, đoạn Phim Online 24hthe grand ho tram strip casinoLiverpool là ĐộI bóng nhận ít thẻ nhất ở Premier League mùa này và đang đứng trước cơ hội đạt giải thưởng Fair Play ở mùa giải thứ 5 liên tục. Sau khi thăng hạng 96 thế giới, đội tuyển nước Việt Nam đã lọt group hạt tương đương số 2 vòng loại World Cup 2022 khu vực vực châu Á.