3 Механічне транспортне обладнання

  Ручні візки.

  Універсальні вильчаті навантажувачі.

  Конвеєри.

  Конвеєри з зануреними скребками (редлери).

  Норія.

  Транспортні шнеки та гвинтові конвеєри

Ручні візки.

Ручні візки бувають двох-, трьох- і чотирьохколісні.

Ручні візки

У борошняних складах хлібопекарських підприємств малої і середньої потужності можуть застосовуватися підйомно-підкатні візки. У таких візках вантаж піднімається за допомогою підйомних механізмів чи гідравлічним підйомом на 44 мм. Візки типу ТР-0,25, ТР-1 і ТР-2 виготовляють вантажопідйомністю 250, 1000 і 2000 кг. При гарних дорожніх умовах зусилля для пересування візка по горизонталі складає 6…8 кг на 1 т вантажу.

Універсальні вильчаті навантажувачі.

З різного роду візків на складах тарного зберігання борошна доцільно застосовувати автонавантажувачі з вильчатим підйомником (рис. 4).

Рисунок 4 Автонавантажувач з вильчатим захопленням 1-вильчате захоплення; 2-рама

Вильчатий навантажувач використовується для навантаження і вивантаження різних вантажів, штабелів мішків борошна на стелажах, і для транспортування їх у межах борошняного складу, навантажувальних площадок та ін.

Навантажувачі моделей 4004 і КВЗ випускаються двох типів – з низьким підйомом вантажопідйомної рами (4004 і КВЗ-04) та з високим підйомом рами (4004А і КВЗ-02). Навантажувачі моделі МВШ мають висувний телескопічний вантажопідйомник, що дозволяє зменшувати габаритні розміри навантажувача під час руху і розворотів, завдяки чому забезпечується підвищена в порівнянні з нормальними навантажувачами маневреність.

Електроустаткування вильчатих навантажувачів з акумуляторною батареєю складається з двох електродвигунів: тягового (для пересування) і двигуна насоса, що приводить в дію гідравлічний привод для підйому і нахилу. Технічна характеристика акумуляторних навантажувачів приведена в таблиці 3.

Таблиця 3 -Технічна характеристика акумуляторних навантажувачів

Автонавантажувач являє собою самохідний візок, забезпечений для живлення електродвигуна акумуляторною батареєю. Спереду візка розташований підйомник з вильчатим захопленням 1, переміщуваний по рамі 2. Автонавантажувач використовується з піддонами, на які укладають мішки трійниками чи п’ятериками (рис.5) по 4-6 рядів у висоту. Піддони з мішками перевозяться автонавантажувачами у нижньому положенні захоплень; при доставці вантажу на місце піддони можна установити в 2 яруси.

Рис. 5 Укладання мішків на піддоні

Конвеєри.

По конструкції робочого ведучого органу розрізняють конвеєри ґвинтові (шнекові), роликові: неприводні (гравітаційні) та приводні, стрічкові, стрічково-візкові, стрічково-канатні, скребкові, вібраційні, пластинчасті та ін.

До конвеєрів належать також елеватори та ескалатори.

Для горизонтального і похилого переміщення мішків з борошном застосовують стаціонарні і пересувні стрічкові конвеєри.

Припустимі кути нахилу конвеєрів для тістових заготівель та готових виробів 15…20°. Щоб шматки тіста і хлібобулочні вироби не скачувалися з конвеєрів, застосовують поперечні накладки.

Конвеєри з зануреними скребками (редлери)

Конвеєри (транспортери) із зануреними скребками в хлібопекарській промисловості застосовуються при транспортуванні борошна в борошняних складах, при безтарному зберіганні сировини та ін. Продукт переміщається в закритому жолобі суцільним потоком за допомогою тягового органу (ланцюга) на відстань до 100 м.

Скребкові конвеєри суцільного волочіння застосовують для переміщення матеріалу в горизонтальному, похилому і вертикальному напрямках.

Скребкові конвеєри поділяють на дві групи. До першої відносяться конвеєри для переміщення матеріалів у горизонтальному напрямку чи під кутом до горизонту меншим, ніж кут природного укосу матеріалу, що транспортується. Тяговим органом у цій групі є в більшості випадків звичайний пластинчастий ланцюг із широкими ланками. До другої групи відносяться конвеєри для переміщення матеріалів у вертикальному напрямку. Як тяговий орган у цій групі застосовують ланцюги з прикріпленими до них V- чи П-образними контурними лопатками чи захватами. Ширина, жолоба конвеєра коливається від 75 до 750 мм.

Конвеєр із зануреними скребками відрізняється від звичайного скребкового конвеєра меншими по висоті скребками і кроком між ними. Якщо в звичайних скребкових конвеєрах відношення висоти скребків до висоти жолоба близько до одиниці, то в конвеєрах із зануреними скребками воно складає 1:6 – 1:10.

Для доставки вантажу по вертикалі використовують петлеподібні конвеєри.

Для без перевантажного перенесення вантажу в горизонтальній і вертикальній площинах застосовують L-подібні конвеєри з однією нижньою горизонтальною ділянкою і Z-подібні конвеєри з двома (нижньою і верхньою) горизонтальними ділянками. Плоскі скребки замінені в цих конвеєрах контурними.

Перевагою конвеєра з зануреними скребками є цілком закрита конструкція жолоба, що виключає утворення пилу і втрати борошна, такий жолоб забезпечує пожежо- і вибухобезпечність, можливість завантаження і розвантаження конвеєра в декількох місцях по довжині, можливість саморегулювання завантаження.

Недоліками конвеєрів із зануреними скребками є: труднощі роботи шарнірного ланцюга в середовищі вантажу і внаслідок цього інтенсивне зношування ланцюга і знос жолоба; неможливість транспортування погано сипучих і несортованих вантажів із твердими включеннями; велика витрата енергії.

Норія.

Ковшовий елеватор для підйому борошна (рис. 6) складається з башмака, труб, верхньої голівки і стрічки з ківшами.

У башмаку і голівці розміщуються вали з натягнутими на них шківами, на які натягнута плетена стрічка з прядив’яного шпагату. Для рівномірної подачі борошна в норію (у кількості, не перевищуючої її пропускної здатності) служить крильчастий живильник у башмаку, що приводиться в рух від валу башмака норії, або шнека, що примикає до норії.

У голівці норії знаходиться клапан, що відкидає частину борошна, яка направляється назад у трубку норії. Стрічку можна натягати переміщенням униз підшипників башмака спеціальним пристроєм. Замість стрічки застосовують ланцюгові тягові елементи з одним-двома ланцюгами.

Норії виготовляють дерев’яними чи металевими.

Для борошняних норій застосовуються ковші різних розмірів (табл. 4).

Таблиця 4  Технічна характеристика ковшів для норії

У хлібопекарному виробництві найбільше поширення одержали норіїз барабаном діаметром 400 мм і шириною  стрічки 150 мм.

Транспортні шнеки та гвинтові конвеєри.

Транспортні шнеки застосовують для переміщення борошна й інших насипних вантажів у горизонтальному і вертикальному напрямках. По конструкції гвинта шнеки розрізняють: із суцільною поверхнею гвинта для переміщення не злеглого дрібнозернистого чи пилоподібного вантажу; зі стрічковим гвинтом для переміщення кускового чи налипаючого вантажу; з лопатевим гвинтом; з фасонним гвинтом для переміщення і перемішування (розминання) злеглих та спресованих матеріалів.

Шнеки бувають із правим і лівим ходом. Їх установлюють у сталевих жолобах і коритах. Між гвинтом шнека, дном і стінками штампованого корита повинний бути зазор 3-4 мм. У звичайних конструкціях шнеків зазор досягає 6-9 мм.

Дальність передачі гвинтовими конвеєрами не перевищує 60 м. Найбільш сприятливі умови для гвинтового конвеєра створюються при передачі на короткі відстані до 10 м.

У хлібопекарному виробництві можна застосовувати гвинтові конвеєри з гвинтами діаметром (D) 150, 200, 250, 300, 350 і 400 мм. Частота обертання гвинтового конвеєра в хв-1 у залежності від фізико-механічних властивостей транспортуючого матеріалу, приймається наступною:

для неабразивного матеріалу

для важкого неабразивного матеріалу

 для важкого абразивного матеріалу

Для переміщення борошна із силосів в автоборошноміри застосовують гвинтові конвеєри типу ТШРП (рис. 7 ).

При переміщенні сипучих матеріалів крок гвинта приймається рівним діаметру гвинта чи 0,8 його діаметра. Великі величини кроку рекомендується приймати для горизонтальних шнеків чи при транспортуванні рухливих матеріалів, а менші – 0,5… 0,75 діаметра для похилих шнеків чи при транспортуванні малорухомих матеріалів.

Рис. 7 Гвинтовий конвеєр ТШРП

146 Comments

 1. Please wait 30 mg mirtazapine for anxiety “The issue of Kenneth Bae who has been held in the North for nine months is becoming a burden for the United States,” Yonhap quoted the diplomatic source as saying. “Even if Carter’s visit materializes, it will be focused on the issue of Kenneth Bae’s release more than anything else.”

 2. Stolen credit card canadian pharmacy benicar hct In this new host role, Johnson would not be able to offer sleep-inducing analytical soliloquies. Yes, he still could present his opinions, but his new responsibility would force him to deliver the words in short bursts — to be more of a counter-puncher while challenging, or agreeing, with his mates.

 3. I’m doing a masters in law viagra sales pitch About 75 Rodriguez supporters rallied outside MLB’s offices to support the beleaguered superstar, who is fighting a 211-game suspension handed down by commissioner Bud Selig in August. MLB officials say Rodriguez violated the sport’s anti-doping policy on numerous occasions and interfered with baseball’s investigation into Biogenesis, the South Florida anti-aging clinic that allegedly supplied performance-enhancing drugs to Rodriguez and other MLB players.

 4. Whereabouts in are you from? symmetrel medscape But as the Russian authorities turn up the heat on opposition leader Alexei Navalny — who’s running for Moscow mayor while out on bail pending the appeal of his criminal conviction — the country’s most famous anti-corruption blogger has resorted to what he does best: uncovering alleged graft.

 5. History isotretinoin crema pret With Deeper I learned a lot about going into mountains on foot and making movies about it. We’ve evolved the production and the riding side. With Deeper, I realised there are no more boundaries, so Further takes me more off the map, to locations such as Svalbard in Norway and the Japanese Alps.

 6. I need to charge up my phone voltaren forte gel 100gm pret catena He could have long retired, instead he’s continued plugging away at a portfolio career that, as well as the TV and film work, has included being president of the Royal Geographical Society and patronage of The Michael Palin Centre for Stammering Children (his father had a pronounced stammer: “It made him very confrontational and me, as a reaction, very conciliatory.”)

 7. Insert your card is prilosec otc a ppi 'These measures will go a long way towards establishing a more competitive market for customers. The fundamental importance of cement to the construction and building sectors and the amount of such work that is funded by the public purse only underlines the need for these actions.'

 8. We’re at university together amoxicillin msds It has held up better than some other retailers during the global economic crisis, largely thanks to its “fast fashion” model under which it quickly produces many affordable versions of catwalk trends in small quantities, allowing it to respond quickly to consumer demand.

 9. Could you ask her to call me? zoloft interaction with trazodone Though the next election is only due by 2018, the ruling National Front coalition is already looking nervously to the future after a contentious victory last May, and Najib cannot take for granted that his own party, the United Malays National Organisation (UMNO), won’t jettison him before his term is up.

 10. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 11. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 12. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get
  set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

 13. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and set up my own. Do you need any coding knowledge to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

 14. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly
  what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the
  subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

 15. Hi there! This article couldn’t be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will send this post to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 16. I like the helpful information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test once more right here regularly. I’m fairly certain I’ll be informed a lot of new stuff proper here! Good luck for the next!|

 17. Can I simply just say what a relief to discover an individual who genuinely understands what they’re discussing on the net. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular given that you surely possess the gift.|

 18. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Exceptional Blog!|

 19. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome web site!|

 20. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog. It appears as though some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Appreciate it|

 21. Thanks for some other informative site. Where else could I get that type of info written in such an ideal method? I have a undertaking that I am simply now running on, and I’ve been at the look out for such information.|

 22. After looking into a handful of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know what you think.|

 23. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 24. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 25. May I simply say what a relief to uncover somebody who genuinely understands what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular given that you definitely possess the gift.|

 26. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 27. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 28. You are so cool! I do not think I’ve read something like this before. So nice to discover another person with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!|

 29. May I simply say what a relief to find a person that actually knows what they are discussing over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you surely possess the gift.|

 30. Right here is the right webpage for anyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!|

 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 32. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Thanks|

 33. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 34. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 35. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 36. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 37. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome blog!|

 38. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos|

 39. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 40. I have been browsing on-line greater than 3 hours today, but I by no means discovered any interesting article like yours. It is lovely price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the web will probably be much more helpful than ever before.|

 41. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 42. Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something. I think that you just can do with a few p.c. to force the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 43. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 44. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.|

 45. I’m curious to find out what blog platform you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 46. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 47. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!|

 48. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 49. I was pretty pleased to find this site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to check out new things in your website.|

 50. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your submit is simply nice and that i can assume you are knowledgeable on this subject. Fine together with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thank you one million and please keep up the gratifying work.|

 51. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 52. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid clear idea|

 53. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 54. Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)|

 55. Hello there, I do believe your site may be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!|

 56. I do trust all the ideas you’ve offered to your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for beginners. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.|

 57. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*