3 Механічне транспортне обладнання

  Ручні візки.

  Універсальні вильчаті навантажувачі.

  Конвеєри.

  Конвеєри з зануреними скребками (редлери).

  Норія.

  Транспортні шнеки та гвинтові конвеєри

Ручні візки.

Ручні візки бувають двох-, трьох- і чотирьохколісні.

Ручні візки

У борошняних складах хлібопекарських підприємств малої і середньої потужності можуть застосовуватися підйомно-підкатні візки. У таких візках вантаж піднімається за допомогою підйомних механізмів чи гідравлічним підйомом на 44 мм. Візки типу ТР-0,25, ТР-1 і ТР-2 виготовляють вантажопідйомністю 250, 1000 і 2000 кг. При гарних дорожніх умовах зусилля для пересування візка по горизонталі складає 6…8 кг на 1 т вантажу.

Універсальні вильчаті навантажувачі.

З різного роду візків на складах тарного зберігання борошна доцільно застосовувати автонавантажувачі з вильчатим підйомником (рис. 4).

Рисунок 4 Автонавантажувач з вильчатим захопленням 1-вильчате захоплення; 2-рама

Вильчатий навантажувач використовується для навантаження і вивантаження різних вантажів, штабелів мішків борошна на стелажах, і для транспортування їх у межах борошняного складу, навантажувальних площадок та ін.

Навантажувачі моделей 4004 і КВЗ випускаються двох типів – з низьким підйомом вантажопідйомної рами (4004 і КВЗ-04) та з високим підйомом рами (4004А і КВЗ-02). Навантажувачі моделі МВШ мають висувний телескопічний вантажопідйомник, що дозволяє зменшувати габаритні розміри навантажувача під час руху і розворотів, завдяки чому забезпечується підвищена в порівнянні з нормальними навантажувачами маневреність.

Електроустаткування вильчатих навантажувачів з акумуляторною батареєю складається з двох електродвигунів: тягового (для пересування) і двигуна насоса, що приводить в дію гідравлічний привод для підйому і нахилу. Технічна характеристика акумуляторних навантажувачів приведена в таблиці 3.

Таблиця 3 -Технічна характеристика акумуляторних навантажувачів

Автонавантажувач являє собою самохідний візок, забезпечений для живлення електродвигуна акумуляторною батареєю. Спереду візка розташований підйомник з вильчатим захопленням 1, переміщуваний по рамі 2. Автонавантажувач використовується з піддонами, на які укладають мішки трійниками чи п’ятериками (рис.5) по 4-6 рядів у висоту. Піддони з мішками перевозяться автонавантажувачами у нижньому положенні захоплень; при доставці вантажу на місце піддони можна установити в 2 яруси.

Рис. 5 Укладання мішків на піддоні

Конвеєри.

По конструкції робочого ведучого органу розрізняють конвеєри ґвинтові (шнекові), роликові: неприводні (гравітаційні) та приводні, стрічкові, стрічково-візкові, стрічково-канатні, скребкові, вібраційні, пластинчасті та ін.

До конвеєрів належать також елеватори та ескалатори.

Для горизонтального і похилого переміщення мішків з борошном застосовують стаціонарні і пересувні стрічкові конвеєри.

Припустимі кути нахилу конвеєрів для тістових заготівель та готових виробів 15…20°. Щоб шматки тіста і хлібобулочні вироби не скачувалися з конвеєрів, застосовують поперечні накладки.

Конвеєри з зануреними скребками (редлери)

Конвеєри (транспортери) із зануреними скребками в хлібопекарській промисловості застосовуються при транспортуванні борошна в борошняних складах, при безтарному зберіганні сировини та ін. Продукт переміщається в закритому жолобі суцільним потоком за допомогою тягового органу (ланцюга) на відстань до 100 м.

Скребкові конвеєри суцільного волочіння застосовують для переміщення матеріалу в горизонтальному, похилому і вертикальному напрямках.

Скребкові конвеєри поділяють на дві групи. До першої відносяться конвеєри для переміщення матеріалів у горизонтальному напрямку чи під кутом до горизонту меншим, ніж кут природного укосу матеріалу, що транспортується. Тяговим органом у цій групі є в більшості випадків звичайний пластинчастий ланцюг із широкими ланками. До другої групи відносяться конвеєри для переміщення матеріалів у вертикальному напрямку. Як тяговий орган у цій групі застосовують ланцюги з прикріпленими до них V- чи П-образними контурними лопатками чи захватами. Ширина, жолоба конвеєра коливається від 75 до 750 мм.

Конвеєр із зануреними скребками відрізняється від звичайного скребкового конвеєра меншими по висоті скребками і кроком між ними. Якщо в звичайних скребкових конвеєрах відношення висоти скребків до висоти жолоба близько до одиниці, то в конвеєрах із зануреними скребками воно складає 1:6 – 1:10.

Для доставки вантажу по вертикалі використовують петлеподібні конвеєри.

Для без перевантажного перенесення вантажу в горизонтальній і вертикальній площинах застосовують L-подібні конвеєри з однією нижньою горизонтальною ділянкою і Z-подібні конвеєри з двома (нижньою і верхньою) горизонтальними ділянками. Плоскі скребки замінені в цих конвеєрах контурними.

Перевагою конвеєра з зануреними скребками є цілком закрита конструкція жолоба, що виключає утворення пилу і втрати борошна, такий жолоб забезпечує пожежо- і вибухобезпечність, можливість завантаження і розвантаження конвеєра в декількох місцях по довжині, можливість саморегулювання завантаження.

Недоліками конвеєрів із зануреними скребками є: труднощі роботи шарнірного ланцюга в середовищі вантажу і внаслідок цього інтенсивне зношування ланцюга і знос жолоба; неможливість транспортування погано сипучих і несортованих вантажів із твердими включеннями; велика витрата енергії.

Норія.

Ковшовий елеватор для підйому борошна (рис. 6) складається з башмака, труб, верхньої голівки і стрічки з ківшами.

У башмаку і голівці розміщуються вали з натягнутими на них шківами, на які натягнута плетена стрічка з прядив’яного шпагату. Для рівномірної подачі борошна в норію (у кількості, не перевищуючої її пропускної здатності) служить крильчастий живильник у башмаку, що приводиться в рух від валу башмака норії, або шнека, що примикає до норії.

У голівці норії знаходиться клапан, що відкидає частину борошна, яка направляється назад у трубку норії. Стрічку можна натягати переміщенням униз підшипників башмака спеціальним пристроєм. Замість стрічки застосовують ланцюгові тягові елементи з одним-двома ланцюгами.

Норії виготовляють дерев’яними чи металевими.

Для борошняних норій застосовуються ковші різних розмірів (табл. 4).

Таблиця 4  Технічна характеристика ковшів для норії

У хлібопекарному виробництві найбільше поширення одержали норіїз барабаном діаметром 400 мм і шириною  стрічки 150 мм.

Транспортні шнеки та гвинтові конвеєри.

Транспортні шнеки застосовують для переміщення борошна й інших насипних вантажів у горизонтальному і вертикальному напрямках. По конструкції гвинта шнеки розрізняють: із суцільною поверхнею гвинта для переміщення не злеглого дрібнозернистого чи пилоподібного вантажу; зі стрічковим гвинтом для переміщення кускового чи налипаючого вантажу; з лопатевим гвинтом; з фасонним гвинтом для переміщення і перемішування (розминання) злеглих та спресованих матеріалів.

Шнеки бувають із правим і лівим ходом. Їх установлюють у сталевих жолобах і коритах. Між гвинтом шнека, дном і стінками штампованого корита повинний бути зазор 3-4 мм. У звичайних конструкціях шнеків зазор досягає 6-9 мм.

Дальність передачі гвинтовими конвеєрами не перевищує 60 м. Найбільш сприятливі умови для гвинтового конвеєра створюються при передачі на короткі відстані до 10 м.

У хлібопекарному виробництві можна застосовувати гвинтові конвеєри з гвинтами діаметром (D) 150, 200, 250, 300, 350 і 400 мм. Частота обертання гвинтового конвеєра в хв-1 у залежності від фізико-механічних властивостей транспортуючого матеріалу, приймається наступною:

для неабразивного матеріалу

для важкого неабразивного матеріалу

 для важкого абразивного матеріалу

Для переміщення борошна із силосів в автоборошноміри застосовують гвинтові конвеєри типу ТШРП (рис. 7 ).

При переміщенні сипучих матеріалів крок гвинта приймається рівним діаметру гвинта чи 0,8 його діаметра. Великі величини кроку рекомендується приймати для горизонтальних шнеків чи при транспортуванні рухливих матеріалів, а менші – 0,5… 0,75 діаметра для похилих шнеків чи при транспортуванні малорухомих матеріалів.

Рис. 7 Гвинтовий конвеєр ТШРП

4 Comments

 1. Please wait 30 mg mirtazapine for anxiety “The issue of Kenneth Bae who has been held in the North for nine months is becoming a burden for the United States,” Yonhap quoted the diplomatic source as saying. “Even if Carter’s visit materializes, it will be focused on the issue of Kenneth Bae’s release more than anything else.”

 2. Stolen credit card canadian pharmacy benicar hct In this new host role, Johnson would not be able to offer sleep-inducing analytical soliloquies. Yes, he still could present his opinions, but his new responsibility would force him to deliver the words in short bursts — to be more of a counter-puncher while challenging, or agreeing, with his mates.

 3. I’m doing a masters in law viagra sales pitch About 75 Rodriguez supporters rallied outside MLB’s offices to support the beleaguered superstar, who is fighting a 211-game suspension handed down by commissioner Bud Selig in August. MLB officials say Rodriguez violated the sport’s anti-doping policy on numerous occasions and interfered with baseball’s investigation into Biogenesis, the South Florida anti-aging clinic that allegedly supplied performance-enhancing drugs to Rodriguez and other MLB players.

 4. Whereabouts in are you from? symmetrel medscape But as the Russian authorities turn up the heat on opposition leader Alexei Navalny — who’s running for Moscow mayor while out on bail pending the appeal of his criminal conviction — the country’s most famous anti-corruption blogger has resorted to what he does best: uncovering alleged graft.

 5. History isotretinoin crema pret With Deeper I learned a lot about going into mountains on foot and making movies about it. We’ve evolved the production and the riding side. With Deeper, I realised there are no more boundaries, so Further takes me more off the map, to locations such as Svalbard in Norway and the Japanese Alps.

 6. I need to charge up my phone voltaren forte gel 100gm pret catena He could have long retired, instead he’s continued plugging away at a portfolio career that, as well as the TV and film work, has included being president of the Royal Geographical Society and patronage of The Michael Palin Centre for Stammering Children (his father had a pronounced stammer: “It made him very confrontational and me, as a reaction, very conciliatory.”)

 7. Insert your card is prilosec otc a ppi 'These measures will go a long way towards establishing a more competitive market for customers. The fundamental importance of cement to the construction and building sectors and the amount of such work that is funded by the public purse only underlines the need for these actions.'

 8. We’re at university together amoxicillin msds It has held up better than some other retailers during the global economic crisis, largely thanks to its “fast fashion” model under which it quickly produces many affordable versions of catwalk trends in small quantities, allowing it to respond quickly to consumer demand.

 9. Could you ask her to call me? zoloft interaction with trazodone Though the next election is only due by 2018, the ruling National Front coalition is already looking nervously to the future after a contentious victory last May, and Najib cannot take for granted that his own party, the United Malays National Organisation (UMNO), won’t jettison him before his term is up.

 10. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 11. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 12. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get
  set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

 13. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and set up my own. Do you need any coding knowledge to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

 14. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly
  what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the
  subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

 15. Hi there! This article couldn’t be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will send this post to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 16. I like the helpful information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test once more right here regularly. I’m fairly certain I’ll be informed a lot of new stuff proper here! Good luck for the next!|

 17. Can I simply just say what a relief to discover an individual who genuinely understands what they’re discussing on the net. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular given that you surely possess the gift.|

 18. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a very good job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Exceptional Blog!|

 19. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome web site!|

 20. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog. It appears as though some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Appreciate it|

 21. Thanks for some other informative site. Where else could I get that type of info written in such an ideal method? I have a undertaking that I am simply now running on, and I’ve been at the look out for such information.|

 22. After looking into a handful of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know what you think.|

 23. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 24. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 25. May I simply say what a relief to uncover somebody who genuinely understands what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular given that you definitely possess the gift.|

 26. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 27. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 28. You are so cool! I do not think I’ve read something like this before. So nice to discover another person with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!|

 29. May I simply say what a relief to find a person that actually knows what they are discussing over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you surely possess the gift.|

 30. Right here is the right webpage for anyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!|

 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 32. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Thanks|

 33. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 34. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 35. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 36. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 37. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome blog!|

 38. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos|

 39. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 40. I have been browsing on-line greater than 3 hours today, but I by no means discovered any interesting article like yours. It is lovely price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the web will probably be much more helpful than ever before.|

 41. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 42. Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or something. I think that you just can do with a few p.c. to force the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 43. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 44. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.|

 45. I’m curious to find out what blog platform you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?|

 46. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 47. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!|

 48. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 49. I was pretty pleased to find this site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to check out new things in your website.|

 50. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your submit is simply nice and that i can assume you are knowledgeable on this subject. Fine together with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thank you one million and please keep up the gratifying work.|

 51. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 52. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid clear idea|

 53. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 54. Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)|

 55. Hello there, I do believe your site may be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!|

 56. I do trust all the ideas you’ve offered to your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for beginners. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.|

 57. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 58. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.|

 59. May I simply just say what a relief to find somebody that actually knows what they are talking about on the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular given that you most certainly possess the gift.|

 60. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks|

 61. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you|

 62. Undeniably consider that which you stated. Your favorite reason appeared to be at the net the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I certainly get annoyed while folks consider issues that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side-effects , other people could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 63. I am no longer sure where you’re getting your information, however good topic. I needs to spend a while studying more or figuring out more. Thanks for fantastic info I used to be looking for this information for my mission.|

 64. I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web site!|

 65. Hello would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 66. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!|

 67. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the very best in its field. Superb blog!|

 68. Hello there, just become alert to your weblog thru Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you happen to proceed this in future. A lot of other people shall be benefited from your writing. Cheers!|

 69. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your web page.|

 70. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 71. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thank you!|

 72. Its like you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you simply could do with a few p.c. to force the message house a bit, however instead of that, that is excellent blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 73. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a really neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.|

 74. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!|

 75. Nice post. I was checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the final section 🙂 I take care of such information much. I was seeking this certain info for a very lengthy time. Thanks and good luck. |

 76. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 77. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!|

 78. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.|

 79. Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 80. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it|

 81. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.|

 82. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 83. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.|

 84. Hi! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 85. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now ;)|

 86. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice holiday weekend!|

 87. After checking out a handful of the blog articles on your site, I truly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know your opinion.|

 88. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 89. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a really smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 90. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 91. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity to your put up is simply great and that i can think you are a professional in this subject. Fine along with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please keep up the gratifying work.|

 92. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m impressed! Extremely helpful info specially the closing section 🙂 I handle such information much. I was looking for this particular info for a very lengthy time. Thanks and best of luck. |

 93. Thanks for another informative site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a challenge that I’m just now working on, and I have been at the look out for such information.|

 94. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.|

 95. I just like the valuable info you supply to your articles. I’ll bookmark your blog and check once more right here frequently. I’m fairly sure I’ll be informed plenty of new stuff proper right here! Good luck for the following!|

 96. Hiya very nice blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also? I’m glad to seek out a lot of helpful information here in the submit, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 97. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 98. Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 99. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you|

 100. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Chrome. Exceptional Blog!|

 101. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you!

  Also visit my web blog – ElsieOElmo

 102. This is the perfect webpage for anyone who hopes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful!|

 103. I believe this is among the most important info for me. And i am satisfied reading your article. But should remark on some common things, The web site taste is great, the articles is in point of fact excellent : D. Excellent task, cheers|

 104. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and
  tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 105. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 106. Definitely consider that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked at the same time as people consider worries that they plainly don’t recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 107. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 108. I think that what you published was very logical.
  But, think on this, suppose you added a little information?
  I am not suggesting your information isn’t good, however suppose you added a post title
  to maybe get people’s attention? I mean 3 Механічне транспортне обладнання | НАУКОВО-ТЕХНІЧНА БІБЛІОТЕКА is a little plain. You could glance at Yahoo’s front page and see how they
  create post titles to get people to open the links.

  You might try adding a video or a pic or two to grab readers excited about
  what you’ve got to say. Just my opinion, it would make your website a little livelier.

 109. Just want to say your article is as astounding. The clarity on your submit is just cool and that i could think you’re an expert in this subject. Well along with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.|

 110. Howdy! This post could not be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will
  forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a very good read.
  Thank you for sharing!

 111. İnstagram takipçi satın al son zamanlarda binlerce kişi tarafından araştırılmaktadır. İnstagram takipçi satın al hizmetinden faydalanmak için alacağınız sitenin güvenilir olması gerekmektedir. Güvenilir instagram takipçi satın almak için bizi tercih etmenizde fayda vardır. İnstagram takipçi satın al hizmeti için en güvenilir site ile karşınızdayız!

 112. Pretty section of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment or even I success you get entry to constantly quickly.|

 113. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 114. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap methods with others, be sure to shoot me an email if interested.|

 115. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now ;)|

 116. İnstagram takipçi satın alma sitesi ile takipçi arttırmak artık çok kolay! İnstagram takipçi satın al paketlerimiz ile takipçi sayınızı güvenle yükseltebilirsiniz. Güvenilir ve ucuz instagram takipçi satın al hizmetimiz ile tanışmak için sitemizi ziyaret edin. İnstagram takipçi satın al hizmetimizi denemek için güvenilir instagram takipçi satın alma sitemizi inceleyin. En güvenilir instagram takipçi satın alma paketleri sadece sitemizde.

 117. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon.|

 118. Hi there, simply became conscious of your blog thru
  Google, and located that it can be really informative.
  I am just gonna be mindful for brussels. I’ll be grateful should
  you proceed this later on. Plenty of folks is going to be benefited from
  your writing. Cheers!

  Feel free to visit my web site; AhmadGWulkan

 119. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?|

 120. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto
  a co-worker who has been conducting a little
  homework on this. And he actually bought me dinner because I found it for
  him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.
  asmr 0mniartist

 121. Thank you for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such an ideal manner? I have a mission that I’m simply now working on, and I have been at the look out for such info.|

 122. เว็บพนันออนไลน์ sbobet online ถือเอาว่าเว็บไซต์แผ่นดินปิดเงียบ รองรับเดิมพันกีฬา เสียบลูกบอลออนไลน์ เช่นถูกข้อบัญญัติ ที่อยู่ถลกอำนวยบริการมาสู่ราวกับยาวนาน พร้อมด้วยยกเว้นการพนันขันต่อกีฬาทิ่มบอล หลังจากนั้นช่องทางเว็บก็ยังไขแบ่งออกแสดงพนันขันต่ออื่นๆ อีกทั้ง คาสินูน
  , เกมอีสปอร์ต , กีฬาดังหนึ่งแน่นอน , สล็อต , ไฮโล
  , บาคาเบิกบาน , Joker123 , ล็อตเตอรี่ , ป๊อกปัด ,
  หลุมเล็ต , เซ็กซี่บาคาเบิกบาน
  , nova88 โดยทั่วคุณเชี่ยวชาญออกเสียงบรรเลง sbo Online football betting ได้เหมือนสะดวกสบายด้วยกันที่ทางเอ้อีกทั้งทำได้โจ้ทิ่มบอลผ่านมือคีบได้มาอีกด้วย ดังนั้นจากนั้นไม่ว่าจะอาศัยที่ใด ก็สมรรถเข้ามาริรวมรื้นเริงและการทำนายทายทักข้อมูลออกลูกบอลหรือไม่ก็ ตั๋วแลกเงินเอาท์พุตแทงลูกบอลใหม่คว้าทั่วๆ 24 มหุรดีเพราะว่าวิธีเลือกเข้าเสียบฟุตบอลโจ้ก็มีงานจัดแบ่งระหว่างงานกินขาสรุป พร้อมทั้งสมองกลนำเก็บราวกับประจักษ์
  กับมีอยู่ทีมผลงานรอคอยอัพเดทลิงค์ด่านหยกๆอำนวยทุกเมื่อ เช่นนี้หากว่าผิอยากหิวจะลงสมัครตำลูกฟุตบอลสมาชิกใหม่เอี่ยมพร้อมวิธีการ เว็บไซต์แทงลูกบอลออนไลน์ก็สามารถโทรศัพท์สอบสวนวิถี Call Center ได้รับทุกเวลา
  แทงลูกฟุตบอลวรรณะหนึ่งของใช้เมืองไทยจง SBOBETASIA9999
  sboasia9999 แทงฟุตบอลออนไลน์ที่ดินเปิดใจอำนวยตลอดแกหาได้คลุกคลีมอนกับงานพนันขันต่อกีฬาออนไลน์ตำแหน่งดีที่สุดภายในประเทศชาติไทย แห่งปี 2020 กล้ามากมาย สองลูกฟุตบอล ทั้งหมดข้าง ทุกนัด ลีกคับแคบ ลีกอุรุ เป็นรวมหมด เว็บกะซวกฟุตบอลไทย พร้อมกับลูกบอลต่างดินแดน เอื้อนคว้าดุเตรียมบัญชีขับเคี่ยวฟุตบอลทำเนียบมีอยู่เข้าอยู่ทั่วกันทุกมุมโลกา มีสละให้ทุกเอ็งได้เลือกมิกำกัด ท้ากับ กะซวกลูกบอลขั้นต่ำ สิบ บาททั่วบิล ราคาโศภามุทธาเข้ากับแบบ ราคาลูกฟุตบอล
  บริเวณกอบด้วยให้เลือกเฟ้นไว้เดิมพันที่ดินมากมายไม่ว่าจัก แทงลูกบอลใหม่ ,สำแดงบอลสูงต่ำ ,พนันบอลพอๆ กัน ,
  ทำนายทายทักผลิตผลราคาพูล1?2 ,โจ้บอลแฮนดิแคป
  พนันขันต่อบอลสเต็ป
  แม่นๆ พร้อมด้วยอีกมีทั่วไป
  ภูมิหลังกับงานกำนัลบริการมีหลักเกณฑ์สภาพสากลข้าวของเว็บโค่ง ชัวร์ปึกแผ่น มิมีฉ้อราษฎร์บังหลวง
  ยอมรับจัดหามา ภูมิใจต้อนรับทั้งประเภททั้งหลายเซียนพนันเหียนมาหากาน้ำรายการบอล หรือว่าใครในแรงประเดิม กะซวกลูกบอลไม่ชำนาญ เลือกสรรที่นี่ ดีฉันดีใจอบรม แนวทิ่มฟุตบอลออนไลน์ ยังไงอำนวยได้มาเงิน ปฏิบัติหาได้เปล่าทราม
  นอกจากจักยังมีชีวิตอยู่เว็บพนันลูกบอลต่อจากนั้น
  เว็บตำลูกฟุตบอล ร้อย ณนี้อีกต่างหากกอบด้วยการ สั่งสอนตำลูกบอลอ่อนหัด ขึ้นต้นตั้งแต่การใช้คืน ถ้อยคำตำบอล
  รวมความว่าอะไร เสด็จถึงที่สุดเลี้ยงดูได้ข่าวอุบายโจ้ด้วยซ้ำเทคนิคแทงลูกบอลไม่ก็เคล็ดลับแทงฟุตบอลอุดหนุนได้รับทรัพย์สิน
  จำเป็นต้องสร้างไง กะซวกลูกบอลตามเซียน
  พร้อมด้วยอีกเต็มเปี่ยม ซึ่งขาสมรรถเข้าไปลงมาเรียนรู้ เสียบลูกฟุตบอลทูเดย์ ได้มาทุกเวลา สุนทรจักประกอบด้วยงานอัพเดต ตำลูกฟุตบอลไม่ประกอบด้วยฐานะต่ํา ตำรากลุ่มนี้พอกพูนขึ้นพักพิงเป็นนิจศีล
  โปรแตงโมชั่นแทงลูกบอล
  โปรแตงโมชั่นกะซวกลูกบอล เปรียบเสมือนเสมือนหนึ่งทางลัดไปสู่งานบรรเลง ทิ่มแทงบอลไงมอบให้มั่งมี ได้รับหมูๆ อีกรวมหมดอีกทั้งยังมีชีวิตอยู่ทางเลือกแถวทำได้น้ำไขข้อคลางแคลงคลางแคลงใจข้าวของใครหลายๆผู้มีชีวิตตักเตือน ตำลูกบอลสละให้มั่งคั่ง ต้องประกอบกิจยังไง ทิ่มแทงฟุตบอลฟรีเครดิต เปล่าจำต้องวาน
  กอบด้วยแท้หรือไม่ก็ไม่
  ด้วยว่าบรรดาเว็บพนันขันต่อออนไลน์ทั้งสิ้นณปัจจุบันนี้ตรงนั้น มิคว้างัดยื่นให้ผู้ร่วมทีมเข้าไปลงมาเล่นสนุกพร้อมทั้งงานเก็บพนันขันต่อเพียงอย่างเดียวขนาดนั้น แต่ละเว็บโดยมากตอบแทนผู้ร่วมทีมทิ่มแทงลูกฟุตบอลย่านไว้วางใจ เลือกชดใช้บริการเหมือนกันงานแจ๋กิจกรรมแตกต่างแห่งงานให้บำเหน็จ ซึ่งเพรียกหากีดกั้นตำหนิ Promotion สถานที่ประกอบด้วยข้อจำกัดหวาน
  เพื่อให้ขาเว็บพนันขันต่อลูกฟุตบอลได้มารวมมันกีดกัน ประการการแจกจ่ายหน่วยกิตฟรี เพราะว่าชำระคืนแห่งงานแปะพนันขันต่อ เสียบลูกฟุตบอลฐานันดรตํ่า 25 พระบาท สละหัวอกประดุจดังได้มา ตำลูกฟุตบอลฟรี กีดกั้นจากไปผ่านพ้น และจริงเหมา สโบเอเชีย9999 แห่งหนนี้ก็มีโปรกะซวกฟุตบอลดีๆ แดนกอบด้วยงานมอบเงินโบนัสตำลูกฟุตบอลพร้อมด้วยเครดิตฟรีไม่กั้น เปล่าจำเป็นต้องเทิร์น ไม่จงวานพรึบอุปการะลูกทีมสดพร้อมกับเก๋ากึ๊กจัดหามาร่วมมอนเกียดกันจัดหามาตลอดเวลากลางวัน
  สำหรับ โปรฯทิ่มแทงลูกบอลออนไลน์ ตำแหน่งจัดทำข้อคดีดื่มด่ำยื่นให้พร้อมกับขาแทงลูกฟุตบอลให้เปล่า ยังไม่ตายอย่างเป็นกำลังภายในภายนี้ก็ลงความว่า โปรโมชั่นคนเรี่ยม ยอมรับฟรีความไว้วางใจ 50% เปล่าจำเป็นเทิร์น แนะนำตัวมิตรสหายกะซวกลูกบอล ,เสียบบอลสิ้นให้เงินเชื่อฟรี ,
  สารภาพคุณค่าคอมไม่ชชั่นเสริม , สูงสุดแทงถูกแท้คว้า กับอีกหลายๆโปรแทงลูกบอลวันนี้ ซึ่งแต่ละโปรแค่เพียงประพฤติยินยอมข้อจำกัดหวาน ขนาดนั้น

 123. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it
  is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers! asmr 0mniartist

 124. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.|

 125. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you could do with a few pics to
  drive the message home a bit, but instead of that, this is
  fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.
  0mniartist asmr

 126. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|

 127. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 128. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.|

 129. Hi fantastic blog! Does running a blog like this take a large amount of work? I have very little expertise in coding however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic however I just needed to ask. Many thanks!|

 130. Howdy, I think your blog may be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!|