4. Машини для замісу тіста безперервної дії

Тістомісильні машини безперервної дії звичайно мають стаціонарну місильну ємність і розташовані в ній обертові чи здійснюючі круговий рух місильні органи. Інтенсивність замісу в них може бути підвищена за рахунок застосування гальмівних лопатей чи виступів на стінках місильної камери.


Рис. 30. Класифікація тістомісильних машин безперервної дії.

Ці машини розділяються на наступні групи:

 • однокамерні з горизонтальним валом і Т-подібними місильними лопатями, наприклад, машина Х-12 (рис. 30, а);
 • одновальні з горизонтальним валом, на якому на початку місильної ємності розміщені плоскі трапецеїдальні лопаті, а наприкінці – гвинтовий шнек, укладений в циліндричний корпус, наприклад, тістомісильна машина системи Хрінова (рис. 30, б);
 • одновальні з горизонтальним валом, на якому на початку розміщений змішувальний шнек, а потім радіальні циліндричні лопатки, наприклад, тістомісильна машина ФТК-1000 (рис. 30, в);
 • одновальні з горизонтальним валом, на початку якого закріплений шнек і потім дискова діафрагма і чотирьохлопатевий пластифікатор (рис. 30, г);
 • одновальні з горизонтальною віссю обертання, на якій у циліндричній камері змішання розміщений шнековий барабан з незалежним приводом, у конічній камері на валу закріплені місильні прямокутні лопатки, а на її стінках – нерухомі лопатки, наприклад, тістомісильна машина “Континуа FMS-500” (рис. 30, д);
 • двовальні з горизонтальними валами, на яких закріплені Т-подібні місильні лопаті, наприклад, тістомісильна машина Н8-ХТА (рис.5.30,е);
 • двовальні з горизонтальними валами, що обертаються в різні боки і закріпленими на них стрічковими лопатями, наприклад, тістомісильна машина “Топос” (рис. 30, ж);
 • двокамерні двовальні, на валах, яких закріплені гвинтоподібні лопаті, що утворюють зони змішування і замісу, а зона пластифікації обладнана двома чотирикутними зірочками, наприклад, тістомісильні машини Р3-ХТО (рис. 30, з);
 • двокамерні двовальні, у яких мається окрема змішувальна камера з приводом, а змішувальна камера з регульованим приводом включає дві зони замісу: місильну, обладнану шнеками, і зону пластифікації, робочим органом якої є кулаки (рис. 30, и);
 •  с горизонтальним ротором, наприклад, тістомісильна машина системи Прокопенко (рис. 30, к);
 • с вертикальним циліндричним ротором, наприклад, тістомісильна машина Р3-ХТН/1 (рис. 30, л);
 • с дисковим ротором, на якому розміщені кільцеві виступи, а в щілини між ними входять з невеликим зазором кільцеві виступи корпуса (рис. 30, м).

До тістомісильних машин безперервної дії відносяться вітчизняні машини Х-12 (Х-12Д), Х-26, И8-ХТА-12/1 а також машини зарубіжних фірм.

Робота машин Х-12, Х-26А і И8-ХТА-12/1 зводиться до наступного. Борошно подається в трубу автоматичного живильника, де рівень борошна підтримується електромеханічними датчиками рівня і барабаном дозування, швидкість обертання якого регулюється зміною довжини кривошипа і дозується в корпус тістомісильної машини. Одночасно з борошном подаються рідкі інгредієнти від станції дозування.

Машина тістомісильна Х-12 (рис. 31) є коритом, виготовленим з нержавіючої сталі. По його осі знаходиться вал з вісьма лопатями, встановленими по гвинтовій лінії. Вал приводиться в рух від електродвигуна через редуктор і циліндричну передачу. Борошно, вода і інші компоненти для замісу тіста безперервно поступають в корито. В першій його частині ця маса ретельно перемішується лопатями, в середній частині корита є перегородка. Перемішана маса, що витісняється у міру надходження нових порцій через перегородку, додатково опрацьовується і пластифікується лопатями, після чого через випускний отвір поступає в апарат для бродіння.

В машині тістомісильній Х-12Д застосований дозатор борошна, і вона комплектується автоматичною станцією дозування ВНИИХП-О-6.

Рис. 31. Тістомісильна машина Х-12:
1 – привод дозаторів; 2 – електронний показник рівня борошна; 3 – дозувальний пульт; 4 – місильне корито; 5 – місильний вал з лопатями; 6 – привод місильної машини.

Машини Х-26А і И8-ХТА-12/1 є камерою з двома паралельно розташованими валами, що обертаються назустріч один одному.

Машина тістомісильна И8-ХТА-12/1 (рис. 32) складається із станини з приводом, корита мішалки, дозатора борошна, живильника борошна і пульта управління.

Рис. 32. Тістомісильна машина И8-ХТА-12/1:
1 – пульт управління; 2– живильник борошна; 3– дозатор борошна; 4, 5 – кришки; 6 – корито мішалки; 7 – станина з приводом; 8 – датчики рівня борошна.

Машина є комплексом механізмів, що забезпечують дозування борошна, змішування його з рідкими компонентами і заміс опари або тіста. Всі механізми розташовані на загальній станині.

Таблиця 9. Технічна характеристика тістомісильних машин безперервної дії

Станина є каркасом, що складається з верхніх і нижніх рам, чавунної литої боковини і двох стійок. Усередині станини розташований привод.

Корито мішалки складається з корпусу, виготовленого з неіржавіючої сталі, усередині якого розташовано два вали з лопатями мішалок.

Для зручності обслуговування тістомісильної машини і регулювання інтенсивності замісу лопаті кріпляться до валу так, що можна здійснювати їх знімання і установку необхідного кута розвороту між віссю валу мішалки і дотичної до поверхні лопатки. Зверху корито закрито двома кришками з органічного скла.

На корпусі встановлений дозатор борошна, що складається з корпусу і розташованого усередині нього турнікета, що обертається, за допомогою якого здійснюється дозування борошна. Зміна об’єму борошна, що подається турнікетом, залежить від кута повороту храпового колеса за один оберт валу мішалки.

Для контрольного відбору доз борошна в корпусі дозатора є вікно. На дозаторі борошна кріпиться живильник, виконаний з оргскла, який є резервуаром для запасу борошна перед дозатором. Для підтримки заданого рівня борошна у верхній і нижній частинах живильника встановлені датчики рівня, пов’язані з системою транспортування борошна. В живильнику встановлений механічний ворошитель.

Машина тістомісильна ФТК-1000 створена в Угорщині. Призначена для інтенсивного замісу пшеничного і житнього тіста.

Машина тістомісильна ФТК-1000 (рис. 33) має циліндрову камеру порівняно малого діаметра (200 мм), забезпечену водоохолоджуючою сорочкою.

Рис. 33. Тістомісильна машина ФТК-1000:
1 – головний вал; 2 – змішуючий шнек; 3 – циліндрична камера; 4 – водяна сорочка; 5 – місильні лопаті; 6 – конічна насадка; 7 – пластифікуючий патрубок; 8 – штифти; 9 – шарнір.

На внутрішній поверхні камери закріплені штифти. Камера легко розкривається для очищення на дві половинки, повертаючись на шарнірі. На головному валу закріплений шнек змішувача і насадка з лопатями мішалок.

Камера мішалки закінчується конічною насадкою, перехідною в пластифікуючий патрубок. При частоті обертання валу мішалки 200 хв.-1 машина забезпечує продуктивність до 1000 кг/ч. Тривалість замісу 10–60 с, потужність приводного електродвигуна 7 кВт. Питома робота замісу досягає 40–50 Дж/г, при цьому тісто зразу ж може прямувати на оброблення. Машина відрізняється винятковою компактністю, високою надійністю і зручністю для огляду, очищення і ремонту.

Машина тістомісильна марки «Контінуа» останніми роками отримала широке розповсюдження. Вона випускається фірмою «Вернер унд Пфляйдерер» (Німеччина) двох типорозмірів: FMS-400 і FMS -500. Машина слугує для інтенсивного замісу пшеничного і житньо-пшеничного тіста, що готується з використанням рідкої фази, або ж пшеничного тіста при однофазному тістоприготуванні.

Машина «Контінуа FMS -500» має камеру мішалки з роз’ємним корпусом, що складається з циліндрової і конічної частин (рис. 34), поміщеної на двох тумбах, на яких закріплений роз’ємний корпус.

В корпусі розташований горизонтальний вал. В циліндровій частині на валу розташований циліндровий барабан змішувача з гвинтовим жолобом. Зверху над ним розміщений гвинтовий очисний вал і приймальна воронка, а також вал механізму роз’єму корпусу. В конічній частині корпусу розміщений вал мішалки з плоскими похилими лопатками мішалок.

Рис. 34. Машина тістомісильна «Контінуа FMS -500»:
1 – горизонтальний вал; 2 – замішене тісто; 3 – пластифікуючий патрубок; 4, 13 – тумби; 5 – конічна частина камери мішалки; 6 – вал механізму роз’єму; 7 – місильні лопатки; 8 – відбивні лопатки; 9 – циліндровий барабан змішувача; 10 – циліндрова частина камери мішалки; 11 – очисний вал; 12 – приймальна воронка.

На внутрішній частині корпусу закріплено два ряди відбивних лопаток. На виході з камери мішалки встановлений пластифікуючий патрубок, через який замішане тісто випресовується на стрічковий конвейєр для бродіння перед обробленням. Всі рідкі компоненти дозуються в спеціальний змішувач і енергійно перемішуються, а потім подаються в камеру мішалки за допомогою помпи дозування. Продуктивність машини регулюється безступінчатий варіатором швидкості. Поворотом регулятора подачі борошна синхронно змінюється подача всієї решти компонентів для замісу.

Питома витрата енергії при замісі досягає 40 Дж/г, внаслідок чого температура тіста підвищується на 7–12 Сº.

Оскільки машина тістомісильна не має охолоджувальної сорочки, то перед замісом рідкі компоненти охолоджують.

Продуктивність на пшеничному тісті складає 1500 і 2500 кг/ч. Частота обертання валу мішалки змінюється від 25 до 120 хв.-1.

Для очищення машини половина її корпусу повертається навколо валу і відкривається легкий доступ для очищення від тіста корпусу і лопаток мішалок.

Машина має істотні переваги: компактність і високу надійність в роботі; стабільна якість тіста при інтенсивному замісі; можливість регулювання в широких межах продуктивності і інтенсивності механічної дії на тісто; зручність розбирання і очищення робочих органів.

Машина «Топос КВТ-1000» (Рис. 35) відноситься до двухвальних машин із спіралеподібними лопатями мішалок, розміщеними в закритій камері і служить для замісу пшеничного і житнього тіста і використовується для комплектації безперервно діючого тістоприготувального агрегату КВТ-1000 продуктивністю до 25 т виробів за добу.

Рис. 35. Машина тістомісильна КВТ-1000:
1 – горизонтальна камера мішалки; 2 – вал мішалки; 3–верхня кришка камери мішалки; 4 – замочний пристрій; 5 – патрубок для подачі борошна; 6 – станина: 7 – варіатор; 8 – патрубок для подачі рідких компонентів; 9 – заслінка; 10 – смуга тіста; 11– стрічковий конвеєр.

Заміс здійснюється в горизонтальній камері за допомогою двох валів мішалок із спіралеподібними лопатями, що обертаються в зустрічних напрямах. Борошно в машину подається від періодично діючого вагового пристрою через пластиковий прозорий рукав, що підключається до патрубка. Всі рідкі компоненти дозуються ротаційними насосами, змішуються з водою і подаються в камеру мішалки через патрубок. Замішане тісто виходить з машини крізь отвір, площа якого регулюється за допомогою двох заслінок. Вони ж дозволяють регулювати ступінь заповнення машини тістом, тобто тривалість замісу. Готове тісто у вигляді смуги поступає на стрічковий конвейєр.

Привод машини здійснюється від електродвигуна через варіатор, розміщений в станині. Частота обертання валів мішалок може змінюватися від 21 до 70 хв-1. Для очищення машини від тіста відкривають замковий пристрій і повертають на 90° верхню кришку камери мішалки.

Ємність камери мішалки 60 л. Потужність приводу 4 кВт. Заміс тіста відноситься до середньої інтенсивності, питома витрата енергії складає 12–15 Дж/г при тривалості замісу 4–5 хв.

Основними перевагами машини є компактність і можливість регулювання тривалості замісу зміною заповнення робочої місткості камери мішалки і можливість регулювання інтенсивності замісу зміною частоти обертання валів мішалок.

Таблиця 10. Основні технічні дані машин тістомісильні безперервної дії зарубіжних виробників

Технічне обслуговування тістомісильних машин.

  Оператор, що обслуговує обладнання, зобов’язаний:

 • слідкувати за роботою всіх механізмів обладнання;
 • суворо дотримуватись правил та вимог охорони праці;
 • здійснювати регулювання, налагоджування та змащування обладнання;
 • слідкувати за правильним веденням технологічного процесу;
 • слідкувати за санітарним станом обладнання;
 • виконувати всі вимоги до порядку роботи, які викладені в технічному описі та інструкції до користування.

  Для забезпечення тривалої безвідмовної роботи тістомісильних машин доцільно завчасно виявляти ступінь спрацювання деталей і вузлів, з їх відповідним ремонтом чи заміною. Це можливе при проведенні профілактичних оглядів обладнання.

  При щоденному технічному огляді необхідно перевіряти:

 • справність обладнання зовнішнім оглядом;
 •  під’єднання заземлення машини;
 • правильність натягу приводних пасів і при необхідності здійснити їх натяг;
 • роботу обладнання на холостому ходу протягом 2 хв;
 • правильність напряму руху місильного органа машини, інших рухомих частин обладнання;
 • плавність роботи складових частин обладнання (відсутність сторонніх шумів, заклинювань і т.п.);
 • відсутність підтікань в корпусах редукторів;
 • здійснювати змащення вузлів і механізмів, які входять до складу машини, відповідно до схем змащування;
 • здійснювати очищення та санітарну обробку обладнання.

Для обліку заходів та всіх видів несправностей обладнання необхідно завести відповідний журнал обліку, у якому необхідно зазначати:

 • результати профілактичного огляду обладнання;
 • несправності обладнання, їх усунення та простой обладнання внаслідок несправності;
 • вид ремонту, якій здійснювався та перелік деталей обладнання, що було змінено;
 • проведене змащування деталей і вузлів обладнання.

Охорона праці при роботі з тістомісильним машинами

         До роботи з обладнанням допускаються тільки працівники, які навчені прийомам роботи і пройшли ввідний інструктаж з охорони праці та інструктаж на робочому місці.  

Робоче місце повинне бути освітлено згідно з вимогами правил охорони праці і промислової санітарії харчових виробництв.

Повинен бути забезпечений вільний доступ до всіх частин і механізмів обладнання.

У випадку несправності машини, ремонт слід виконувати тільки після від’єднання її від електричної мережі з обов’язковим вивішуванням таблички “НЕ ВМИКАТИ! Ремонтні роботи”.

Для запобігання ураження електричним струмом машина повинна бути надійно заземлена згідно з вимогами чинних державних стандартів.

Перед початком роботи необхідно:

 • прибрати з обладнання та навколо нього все, що може заважати роботі;
 • переконатися у повній справності обладнання;
 • перевірити роботу машини без навантаження.

Під час роботи необхідно:

 • постійно підтримувати робоче місце в чистоті і порядку;
 • перед кожним вмиканням машини переконатись, що нікому не загрожує небезпека з боку машини;
 • не залишати ввімкнену машину без нагляду;
 • надійно фіксувати кришки машин у відкритому і закритому стані;
 • регулювати, ремонтувати і змащувати механізми машини тільки при вимкненні її від електричної мережі;
 • при появі ударів, підвищеного шуму, вібрації, тимчасовому припиненні роботи, появі електричного струму на корпусі негайно вимкнути машину від електричної мережі;
 • при проведенні регулювальних, ремонтних та інших робіт користуватись тільки справним інструментом.

Після закінчення роботи необхідно:

 • вимкнути електроживлення обладнання;
 • очистити машину від залишків тіста за допомогою спеціальних скребків;
 • здійснити санітарну обробку машини та обладнання;
 • у випадку виявлення недоліків в роботі та несправностей машин і обладнання повідомити про це керівництво.

2 Comments

 1. I work for a publishers prilosec otc for horses Why do you think he didn’t show up in Tampa that night for his scheduled minor-league rehab game? It’s certainly reasonable to believe it was because he was shaken badly when he realized MLB has evidence it can make stick, evidence that will support Bud Selig’s desire to impose the harshest of penalties — 100 games or more, or perhaps even a lifetime ban from the sport.

 2. I’m retired baclofen tablets usp 20 mg Reviewers who have tested out the demo of Fifa 14 have also reported that the overall pace of the game has been slowed, a decision that has been met with mixed reactions. Some gamers have complained that the change makes the game feel sluggish, whilst others have praised the new speed for more realistically rendering the beautiful game.

 3. Sorry, I ran out of credit is it safe to take 600mg of ibuprofen at one time Luschini expects the markets to be a bit bumpy this week as stocks continue to move on any possible deal news, but “the real risk for the market doesn’t increase until we go into the weekend.” If a debt ceiling deal hasn’t been reached by next week, making the prospect of a default more imminent, investors could become significantly more concerned, he said.

 4. I’m a member of a gym benzoyl peroxide clindamycin phosphate There is no such provision for doctors or nurses, for whom it is illegal to help or even provide medical records for patients if they suspect they may want to go abroad for assisted dying. Lawyers for a man known only as Martin argued the policy was “defective” in failing to outline cases where health care professionals might be allowed to help their patients die. Martin’s family wants no involvement in his suicide.

 5. I’d like to speak to someone about a mortgage how to take prosolution plus pills In Monday’s ruling in the federal government’s case, U.S. District Judge David Carter in Santa, Ana, California, said the government had sufficiently alleged that S&P intended to deceive investors with ratings that were objectively and subjectively false. Carter plans to issue a final ruling by July 15.

 6. A staff restaurant xenical erfahrungen 2019 Gonsalves was identified after cops traced his bike’s license plate to him, sources told The News. He did not come forward to notify his bosses of his presence during the ride, the source said. He was already on modified duty after being arrested in August for allegedly fighting with cops who were sent to break up an argument he had with his girlfriend, who is a Queens prosecutor, sources told The News.

 7. I’d like to pay this in, please wellbutrin xl adhd reddit And Garfield clearly has been talking about the idea to more than just reporters. When “Amazing Spider-Man 2” director Marc Webb was later approached by the magazine about Garfield’s comments, he responded, “Michael B. Jordan, I know.”

 8. Have you got a telephone directory? duphalac sirop prix algrie Congress will be in session on Monday for the first time since the August recess. Debate on Syria could begin in the full Senate this week, with voting as early as Wednesday. The House of Representatives could take up the issue later this week or next.

 9. I work for a publishers taking finasteride every other day reddit Swift had the idea for the project in 2011, when she became devoted to two new hobbies: bread-making and growing fruit and veg on her family’s allotment. ‘I was at home with two small children and we had more food than we needed. I thought, there must be lots of people who would like to get their hands on this fresh stuff,’ she says. She set up a Facebook page for people interested in food swapping but soon realised that face-to-face interaction would work better. ‘It’s a bit odd, turning up at a house to exchange food with someone you have not even had a conversation with,’ she says. She talked over the idea with Jewitt, a former colleague who lives in York, and the pair decided to set up a food-swapping initiative modelled on schemes they had read about in America.

 10. I’ve been cut off imipramine pamoate coupons If you have a desk-bound job, the Mayo Clinic advises taking micro-breaks every 20 to 30 minutes — get up, move around and take deep breaths to relieve muscle tension. Other ideas include standing up to take phone calls, walking to see a colleague rather than emailing, and taking the stairs instead of the lift where possible.

 11. very best job norvasc 10 mg price in philippines – FFO net leverage persistently trending above 3.5x, a metric that Fitch expects to correlate approximately to 2.7x net debt to EBITDA. While allowing considerable headroom verses the company’s stated (2.0x) leverage target – payments to the pension fund have in the past inflated the FFO net adjusted metric (3.2x at YE12 for instance). Fitch would be concerned if net debt to EBITDA deteriorated materially above the company’s 2.0x target purely from operational weakness.

 12. Is it convenient to talk at the moment? meloxicam 15 mg vs aleve Other decent acquisitions such as Justin Bannan and Israel Idonije help as well. Those are two reliable veterans for the front seven, which enhances Detroit’s ability to control the line of scrimmage. Now with this upgrade the Lions can expect to force more ill-advised throws and get their opponents into predictable passing situations.

 13. I’m in my first year at university tasty hemp oil coupon Turkey began negotiations to join the EU in 2005, 18 yearsafter applying. But a series of political obstacles, notablyover Cyprus, and resistance to Turkish membership in key membersGermany and France have slowed progress to a snail’s pace.

 14. Have you got any qualifications? pantoprazole price For example, it means someone with £50,000 in the bank when they enter a care home will have to pay the bills as they come in until that has been reduced to £23,250. Only then will they be able to defer the costs.

 15. Cheers a lot to this writer to the very utile write-up!

  It is type of the truly sensible rewarding tactic to increase the standard of every day forex trading.
  We have an identical article about «night» technique with binary signals.
  I realize that it can also be a good choice
  for beginner investors mainly because they
  may be able to earn greater without tension at night with this rewarding
  technique.

 16. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your site.
  It seems like some of the text within your content are running
  off the screen. Can someone else please provide
  feedback and let me know if this is happening to
  them too? This may be a problem with my browser because I’ve had
  this happen before. Thanks

 17. You actually make it seem so easy together with your presentation however I
  to find this topic to be actually one thing which I think I’d by no means understand.
  It seems too complex and very large for me. I’m taking a look ahead to your next publish,
  I’ll try to get the dangle of it!

 18. Hola! I’ve been following your weblog for a while now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx!
  Just wanted to mention keep up the good job!

 19. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
  My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques
  to help prevent content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 20. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  Thanks for one’s marvelous posting! I seriously
  enjoyed reading it, you can be a great author.

  I will remember to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I
  want to encourage one to continue your great job, have a nice weekend!

 21. Hello superb blog! Does running a blog like this require a great deal of work? I’ve absolutely no expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I simply had to ask. Thanks a lot!|

 22. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!|

 23. I believe what you posted made a ton of sense. However, what about this? suppose you composed a catchier title? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however what if you added something to possibly get a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda plain. You ought to look at Yahoo’s front page and note how they create article titles to grab people interested. You might add a video or a pic or two to grab people excited about everything’ve got to say. In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.|

 24. you are in reality a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful process on this topic!|

 25. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!|

 26. hello!,I like your writing very so much! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look ahead to see you. |

 27. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your blog.|

 28. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I actually like what you have received right here, certainly like what you are stating and the way in which you assert it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it wise. I cant wait to read much more from you. That is actually a tremendous web site.|

 29. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 30. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!|

 31. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I’d really appreciate it.|

 32. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any tips? Thank you!|

 33. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers|

 34. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author. I will remember to bookmark your blog and may come back in the future. I want to encourage one to continue your great job, have a nice holiday weekend!|

 35. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 36. Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and amazing design and style.|

 37. I do not even know the way I finished up right here, but I thought this publish was once good. I do not realize who you are however definitely you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already. Cheers!|

 38. Thanks for some other informative site. The place else may I am getting that type of info written in such a perfect method? I’ve a mission that I am simply now working on, and I’ve been at the glance out for such information.|

 39. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Cheers!|

 40. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.|

 41. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this information So i am satisfied to show that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much undoubtedly will make sure to do not overlook this website and give it a glance on a continuing basis.|

 42. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.|

 43. Hello very cool website!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally? I’m satisfied to search out so many helpful information here within the post, we want work out more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 44. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 45. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its aided me. Great job.|

 46. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.|

 47. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 48. Howdy, I believe your site might be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful site!|

 49. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 50. Thanks for any other informative blog. Where else could I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a challenge that I’m simply now working on, and I have been at the look out for such information.|

 51. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.|

 52. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 53. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.|

 54. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Thanks|

 55. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 56. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!|

 57. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. That is a really smartly written article. I will make sure to bookmark it and return to learn more of your useful info. Thank you for the post. I’ll certainly return.|

 58. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 59. Unquestionably believe that that you said. Your favorite justification appeared to be at the web the easiest factor to take note of. I say to you, I certainly get irked even as other folks consider concerns that they plainly don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the whole thing without having side-effects , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 60. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 61. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 62. you are in reality a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful activity on this subject!|

 63. Admiring the dedication you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 64. Thanks for every other fantastic post. The place else may anybody get that kind of information in such an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the look for such info.|

 65. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more about this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss these topics. To the next! Cheers!!|

 66. you are truly a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a wonderful activity in this topic!|

 67. Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in internet explorer, might test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a big component of people will pass over your great writing due to this problem.|

 68. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!|

 69. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the remaining phase 🙂 I maintain such info much. I used to be looking for this particular info for a long time. Thanks and best of luck. |

 70. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 71. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thank you!|

 72. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks for your time!|

 73. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!|

 74. Hi there, I do think your web site may be having browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website!|

 75. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 76. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice weekend!|

 77. What i don’t realize is in reality how you are now not really a lot more well-favored than you may be right now. You’re very intelligent. You know thus significantly relating to this matter, produced me personally believe it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always handle it up!|

 78. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the future. I want to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!|

 79. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!|

 80. I am curious to find out what blog system you have been using? I’m having some small security problems with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?|

 81. Hi I am so grateful I found your site, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.|

 82. Just wish to say your article is as astounding. The clearness on your submit is simply nice and that i could suppose you’re knowledgeable in this subject. Fine together with your permission let me to grab your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the enjoyable work.|

 83. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you write with regards to here. Again, awesome web site!|

 84. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 85. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I am inspired! Extremely helpful information specially the closing part 🙂 I deal with such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thanks and good luck. |

 86. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 87. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read articles from other authors and practice something from other web sites. |

 88. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.|

 89. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 90. I was curious if you ever considered changing the page layout of
  your blog? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having one or 2 pictures. Maybe you could space it
  out better?

 91. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new
  scheme in our community. Your web site provided us with useful info to work on. You’ve done a formidable activity and our entire group
  will likely be grateful to you.

 92. Hello there, There’s no doubt that your web site
  could possibly be having web browser compatibility problems.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine
  however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Apart
  from that, great blog!

 93. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 94. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 95. Thanks for some other fantastic article. The place else may anybody get that type of info in such an ideal method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.|

 96. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 97. Hi, I think your blog could be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!|

 98. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 99. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 100. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 101. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 102. Thanks a lot for sharing this with all people you really realize what you are speaking about!
  Bookmarked. Kindly additionally talk over with my website =).
  We can have a hyperlink alternate agreement among us

 103. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?

  With thanks

 104. An interesting discussion is definitely worth comment.
  I do think that you need to publish more on this subject, it may not be a taboo
  subject but typically people do not talk about such issues.
  To the next! Kind regards!!

 105. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to
  get that “perfect balance” between usability and appearance.

  I must say you have done a very good job with this.
  In addition, the blog loads super fast for me on Firefox.

  Outstanding Blog!

 106. По данным соцсетей в 19 часов здесь должны собраться активисты для проведения несанкционированного митинга. При генетической предрасположенности Потенциалекс следует принимать только по инструкции производителя, чтобы исключить возможные неприятные ответы организма. Официальная инструкция содержит следующие предписания: Утром и вечером выпить по одной капсуле, запивая водой. Рекомендуемая продолжительность курса – 30 дней. В случае необходимости курс приема можно повторить через 2-3 месяца. http://landengwlz987532.mdkblog.com/4746955/простатит-и-потенция В любом случае, я больше плюса о этого препарата получил, однако он не такой мощный как хотелось, но всё равно благоприятно на потенцию это сработало и в целом я стал более выносливым и энергичным, думаю это они поспособствовали. Но вреда точно нет, я то их месяц принимал и чувствовал себе очень хорошо. Препарат не дорогой, это тоже приятный факт и для мужчины безусловно полезный. Система качества состоит из двух направлений: обеспечение и контроль.

 107. scoliosis
  I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter
  a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail
  on the head. The issue is something that not enough folks are
  speaking intelligently about. I am very happy I found this in my search for something concerning this.
  scoliosis

 108. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to show that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most for sure will make sure to do not disregard this web site and give it a look regularly.|

 109. scoliosis
  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all
  your posts! Keep up the superb work! scoliosis