2. Тістоділильні машини з поршневим нагнітачем тіста і ділильною головкою

2.1 Тістоділильна машина РМК-60.

2.2 Тістоділильна машина “Кооператор”.

2.3 Ділильно – округлюючий автомат “Мультимат”.

2.1 Тістоділильна машина РМК-60.

Ця машина призначена для ділення пшеничного тіста із сортовго борошна при виробці дрібноштучних виробів масою від 0,05 до 0,275 кг. Для більш раціонального використання тістоділильна машина обладнана двома змінними ділильними головками: двокамерною – для заготовок масою 0,275-0,11 кг і чотирьохкамерною для 0,05-0,11 кг.

Тістоділильна машина (рис. 2) складається із станини приводного електродвигуна, головного вала з двома закріпленими на ньому кулаками і зірочкою для привода ділильної головки.

Рисунок 2 –Тістоділильна машина РМК-60:
1 – опірний вал; 2 – станина; 3, 5, 8 – важелі;4 – пружинний демпфер; 6 – зірочка; 7 – зірочка натяжна; 9 – штанга; 10 – відсікаюча заслінка; 11 – нагнітальний поршень; 12 – ланцюг приводу ділильної голівки; 13 – приймальна воронка; 14 – робоча камера; 15 – ділильна голівка; 16 – рифлений валок; 17 – вал приводу конвеєра; 18 – конвеєр; 19, 22 – кулаки; 20 – зірочка приводу ділильної голівки; 21 – головний вал; 23 – електродвигун.

Кулак необхідний для періодичного переміщення важеля, закріпленого на опорному валу і зірочки, що змінює швидкість обертання ділильної головки. Зірочка використовується для автоматичної підтримки натягу ланцюга привода ділильної головки. Кулак керує рухом нагнітаючого поршня з допомогою важелів, штанги і пружинного демпфера. Останній використовується для стабілізації тиску тіста в робочій камері ділильника. На головному валу знаходиться ще кулак приводу заслінки (на рис. 2 не показаний), який з допомогою важелів керує рухом відсікаючої заслінки. Для легкого зняття тістових заготовок на конвеєр використовується рифлений валик, який обертається. Привод  стрічкового конвеєра здійснюється від валу з допомогою конічної пари шестерень. Подача тіста в ділильник здійснюється через прийомну воронку.

Пристрій ділильної головки і механізм регулювання маси заготовок показано на рис. 3.

Рисунок 3 –Ділильна голівка (а) і регулятор маси заготівок (б) машини РМК-60:
1 – барабан; 2 – циліндри; 3 – плаваючий поршень;4 – ролик; 5 – важіль; 6 – гвинт регулювання маси; 7 – управляючий ролик; 8 – рухома направляюча; 9 – нерухома направляюча; 10 – поворотний валик.

Головка складається з чавунного барабану з запресованими у нього двома або чотирма циліндрами – мірними камерами. У циліндрі знаходиться плаваючий поршень, його переміщення вліво заперечується упором, а вправо – роликом, закріпленим на важелі. Останній кріпиться на поворотному валику, який вмонтований в отворах кінцевих стінок барабана. На хвостовику валика, що виходить за стінку барабана, кріпиться важіль з керуючим роликом. При обертанні ділильної головки керуючий ролик прокатується по дузі нерухомої направляючої важеля регулювання маси заготовки і нерухомої направляючої, робоча поверхня якої постійно зближується з центром ділильної головки. При прокатуванні керуючого ролика по нерухомій направляючій повертається валик, і ролик, що натискує на поршень, виштовхує відміряну тістову заготовку із мірної камери. При цьому ділильна головка прокручується по годинниковій стрілці на 180º проти положення, вказаного на рис. 3. Маса заготовок регулюється без зупинки машини з допомогою гвинта, який переміщує нерухому направляючу, а остання через керуючий ролик 7 і валик переміщує ролик 4 і обмежує хід мірного поршня і величину мірної камери.

Працює тістоділильник наступним чином. Тісто подається самопливом у прийомну воронку. З неї затікає в робочу камеру, в цей час поршень і заслінка знаходиться у крайньому лівому положенні. Потім заслінка і поршень рухаються вправо, причому заслінка рухається швидше поршня і відсікає необхідний об’єм тіста у робочій камері. Під дією нагнітаючого поршня тісто стискується до робочого тиску, який можна регулювати. В цей час ділильна головка займає таке положення, при якому мірні кишені з’єднуються з робочою камерою, і тісто з неї переміщується в мірні кишені і рухає в них поршні в крайнє праве положення. Потім ділильна головка повертається і мірні кишені звільнюються. Заготовки із ділильної головки падають на стрічковий конвеєр.

2.2 Тістоділильна машина “Кооператор”.

Ця машина (рис. 4) призначена для ділення пшеничного, житньо-пшеничного і житнього тіста на шматки масою від 50 до 2500 г. Завдяки універсальності цю машину широко застосовують на хлібозаводах, де виготовляють широкий асортимент хлібобулочних виробів.

Основними частинами тістоділильника є прийомна воронка, тістова камера з нагнітаючим поршнем і заслінкою, ділильна головка зі змінними поршнями, встановленими в мірній кишені, приводний механізм з пружинним стабілізатором тиску в тістовій камері, механізм регулювання маси шматків тіста, стрічковий конвеєр, мукопосипник і система смазки.

Привод робочих органів машини здійснюється від колінчастого вала, що обертається від електродвигуна, клинопасового варіатора швидкості, редуктора і ланцюгової передачі. Колінчатий вал через шатун з пружинним стабілізатором тиску, вісь і двохплечий важіль передає рух в горизонтальній плоскості нагнітальному поршню і заслінці, причому заслінка випереджає рух поршня.

До обох кінців колінвала твердо закріплені диски з ексцентрично розміщеними пальцями, які шарнірно з’єднані з шатуном, який передає зворотно-поступальний рух ділильній головці, а коливальний рух – лівому кінцю конвеєра. Безперервний рух стрічковий конвеєр отримує також від колінчастого валу через ланцюгову передачу, яка одночасно приводить в рух масляний насос системи змазки.

До корпусу ділильної головки шарнірно закріплений важіль з роликом для примусового виштовхування поршнів і шпиндель з маховиком для регулювання маси шматків тіста. Ділильна головка має 4 комплекти змінних поршнів. На передньому кінці конвеєра знаходиться натяжний механізм і мукопосипник. Тісто з прийомної воронки при русі нагнітаючого поршня і заслінки вправо заповнює тістову камеру, а потім при русі поршня і заслінки вліво нагнітає його в мірні кишені ділильної головки.

Ділильна головка з заповненими тістом мірними кишенями переміщується вертикально вниз разом з лівим кінцем конвеєра, відсікаючи шматки тіста. Поршні ділильної головки в нижньому положенні під дією важеля з роликом виштовхує роздільні порції тіста на стрічковий конвеєр. Швидкість ділення регулюють в процесі роботи машини з допомогою варіатора.

Всі поверхні, що труться, змазуються мастилом з допомогою централізованої системи змазки. Для легкого обслуговування машини прийомна воронка виконана відкидною.

Рисунок 4 –Тістоділильна машина “Кооператор”:
1 – прийомна воронка; 2 – двоплечий важіль привода заслінки і нагнітаючого поршня; 3 – ланцюгова передача приводу стрічкового конвеєра; 4 – маховик варіатора; 5 – електродвигун; 6 – клинопасовий варіатор; 7 – редуктор; 8 – ланцюгова передача привода колінчастого валу; 9 – пружинний стабілізатор; 10 – колінчатий вал; 11 – диски з ексцентрично розволоженими пальцями; 12 – масляний насос системи змазки; 13 –шатуни привода ділильної головки; 14 – натяжний пристрій стрічкового конвеєра; 15 – конвеєр; 16 – мукопосипач; 17 – ділильна головка; 18 – змінні поршні ділильної головки; 19 – важіль з роликом висування поршнів ділильної головки; 20 – мірна кишеня ділильної головки; 21 – шпиндель з маховиком регулювання маси тістових заготовок; 22 – механізм регулювання маси тістових заготовок; 23 – тістова камера; 24 – нагнітаючий поршень; 25 – заслінка.

Борошнопосипник має індивідуальне включення і працює за принципом вібрації нижньої стінки основи.

2.3 Ділильно – округлюючий автомат “Мультимат”.

Машина призначена для ділення і округлення тіста різних сортів пшеничного борошна при виробництві здобних і булочних виробів. Ця високопродуктивна машина використовується в складі потоково-механізованих спеціалізованих ліній. Автомат випускається в 4-х, 5-ти і шестирядному виконанні.

Спосіб нагнітання тіста – поршневий, дозування проводиться обертальною ділильною головкою з мірними кишенями, в яких встановлені плаваючі поршні. Тістові заготовки діляться в заглибленнях безперервно обертального барабана між зовнішньою стрічкою і внутрішнім барабаном, що здійснює рух вздовж своєї осі. Точність ділення цих машин ±1г. Характеристика ділильника з поршневим нагнітачем приведена в табл. 1.

Таблиця 1 – Технічна характеристика тістоділильників з поршневим нагнітанням тіста.

200 Comments

 1. Do you know the number for ? generic alesse recall The lone black contender in the race, Thompson responded to the not guilty verdict rendered against Zimmerman, the neighborhood watch volunteer who trailed the innocent, unarmed 17-year-old Martin and shot him to death during a struggle, by tweeting on July 13: “Trayvon Martin was killed because he was black. There was no justice done today in Florida.”

 2. When do you want me to start? osta viagraa ZURICH, Oct 17 (Reuters) – Actelion, Europe’slargest biotech company, confirmed its full-year outlook onThursday ahead of a widely anticipated approval of its big drughope Opsumit by U.S. health regulators later this week.

 3. It’s funny goodluck when does paxil wear off Those crazy-sounding chart formations like “death cross,” “cup and handle,” “dragonfly dojo” and “falling knife” that stock traders wave about on graph paper sometimes sound as scientific as divining rods or wishbones. But behavioral finance is unearthing growing evidence that shows those wild-eyed technical analysts are not just reading astrological charts and have one thing scientifically right: Plotting stock prices visually leads to better investing decision-making.

 4. I want to make a withdrawal prevacid otc online As Nal suggested, the core userbase is actually starting to shift away from Xbox 360 and towards PlayStation 3. Such migration casts the future of Microsoft’s brand into further doubt across Japan, so it stands to reason that interest in developing for Xbox One could falter apace. There are some interesting high-profile games coming to Xbox One from Japan that seem to belie Microsoft’s silence on the country. Swery65′s D4 and Yukio Futatsugi’s Crimson Dragon spring to mind, while Xbox 360 shooters like Deathsmiles (above) are popular among gamers. But what of Japan’s bubbling indie scene?

 5. I’ve got a full-time job zyprexa dopamine
  He said so-called secondary laws to be considered after the constitutional reform’s passage will flesh out a more generous contracting scheme that favors deep water and shale developments, where Pemex has very little experience.

 6. I enjoy travelling discount for lamictal Dr. Paul Rinaldi, who directs the Addiction Institute of New York at Roosevelt Hospital in Manhattan, said people tend to view rehab as the “gold standard” in drug addiction care, but because of that, they don’t think much about what should happen afterward.

 7. I’d like to cancel a cheque amoxicillin and clavulanate potassium wikipedia The Italian Treasury said on Tuesday it would offer up to 6billion euros of fixed-rate bonds (BTPs) and floating ratecertificates linking to the Euribor rate (CCTEU) at its regularmid-month auction on Oct. 11. * Italy will price on Wednesday its first-ever seven-yearbond, due in May 2021. Initial price thoughts on Tuesday pointedto a spread of 10-12 basis points over the March 2021 BTP bond.

 8. Who would I report to? pillsonline levitra A weekly newspaper in southern China was heavily censored earlier this year when it suggested China’s dream should be the dream of constitutional rule. Since May, state media and party publications have published a series of strongly worded editorials denouncing talk of constitutional rule, saying it was a western political tool that is incompatible with China’s social system.

 9. I’m sorry, I’m not interested lek plendil cemu sluzi Sloan, an engineer for Titan Salvage, said experts would have one chance to pull the ship upright and float it away to the mainland for demolition. The attempt will probably take place in mid-September. If it fails, he said, there won’t be a second chance.

 10. Greetings! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone
  4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 11. What i don’t realize is actually how you are now not really a lot more well-favored
  than you might be right now. You are so intelligent.
  You know therefore considerably in terms of this matter, produced me individually
  believe it from so many varied angles. Its like men and women are not involved until it’s one thing
  to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding.
  All the time handle it up!

 12. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying
  to create my own personal blog and would like to learn where you
  got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 13. Great work! This is the type of information that should be shared around the net.
  Shame on the search engines for no longer positioning this submit upper!
  Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)

 14. Independance Immobilière – Agence Dakar Sénégal
  Av. Fadiga, Immeuble Lahad Mbacké
  BP 2975 Dakar
  +221 33 823 39 30

  Agence Immobilière Dakar

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this.
  And he in fact bought me breakfast simply because I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here
  on your blog.

 15. Great goods from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the way in which you assert it. You make it entertaining and you continue to take care of to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a great site.|

 16. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly loved surfing around your blog posts. After all I will be subscribing for your rss feed and I am hoping you write again very soon!|

 17. I feel this is among the most important information for me. And i am satisfied reading your article. However want to remark on few normal things, The web site taste is wonderful, the articles is truly excellent : D. Good activity, cheers|

 18. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!|

 19. Hey there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 20. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Thank you!|

 21. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!|

 22. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!|

 23. Hi I am so delighted I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.|

 24. Hi there! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!|

 25. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 26. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Thanks a ton!

 27. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 28. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 29. This is really interesting, You are an excessively skilled blogger. I have joined your feed and look forward to searching for extra of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks|

 30. I believe what you posted was actually very reasonable. However, what about this? what if you composed a catchier post title? I ain’t suggesting your information is not solid., however what if you added something that makes people desire more? I mean BLOG_TITLE is kinda vanilla. You could look at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to grab people interested. You might add a related video or a picture or two to grab people excited about everything’ve written. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.|

 31. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. But imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one of the greatest in its field. Great blog!|

 32. What i do not realize is in fact how you are no longer really a lot more neatly-preferred than you may be now. You are so intelligent. You know thus considerably when it comes to this matter, made me personally believe it from numerous varied angles. Its like women and men are not involved until it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times care for it up!|

 33. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.|

 34. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & aid different customers like its aided me. Great job.|

 35. May I just say what a relief to uncover a person that genuinely knows what they are discussing over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you most certainly have the gift.|

 36. That is very fascinating, You’re an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for looking for more of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks|

 37. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 38. I blog often and I truly thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.|

 39. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your site.|

 40. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 41. You actually make it seem so easy with your presentation but I to find this matter to be actually one thing which I feel I would never understand. It sort of feels too complex and extremely large for me. I’m having a look forward for your next put up, I will attempt to get the hang of it!|

 42. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from
  now on. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 43. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with
  us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Excellent blog and excellent design and style.

 44. Hello great website! Does running a blog such as this take
  a massive amount work? I have virtually no expertise in programming however
  I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I simply had to ask.
  Kudos!

 45. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 46. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks a ton!|

 47. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*