1 Молоко – біологічний продукт і сировина для молочної промисловості

Молоко –  секрет молочних залоз, що виробляється під час лактації у ссавців жіночої статі та призначений для грудного годування дітей. Молоко є емульсією крапель жиру у воді. Молоко матері особливо важливе для підтримки імунної системи впродовж перших днів, також воно забезпечує дитинча поживними речовинами. За ДСТУ 2212-93Молоко — продукт нормальної секреції молочних залоз. Воно забезпечує молодий організм всіма необхідними поживними, мінеральними і біологічно активними речовинами і є одним з основних продуктів харчування людини та сировиною для виробництва різних молочних продуктів.

Позитивні якості молока як продукту харчування людини високо оцінювали видатні вчені. І справді, в природі не існує іншого продукту, крім молока, який містив би таку кількість поживних, мінеральних, біологічно активних речовин, характеризувався високою засвоюваністю, позитивно впливав на організм людини і тварини.

Питне молоко характеризується високими споживними властивостями, які визначаються його хімічним складом, засвоюваністю, енергетичною цінністю, органолептичними показниками, використанням. Вміст білків і цукрів у питному молоці такий самий, як у свіжовидоєному. Кількість жирів в окремих видах питного молока нормується стандартами. Для визначення жирності використовується прилад бутирометр. Жири питного молока засвоюються краще, ніж свіжовидоєного. Це пояснюється їх дрібнодисперсним станом. Енергетична цінність молока невисока. Вона залежить, насамперед, від вмісту жиру і коливається від 30 до 80 ккал/100 г. Важливе значення молока пояснюється ще й тим, що воно містить усі необхідні для життя, росту й розвитку організму речовини.

Сучасна медицина визначає близько 60 факторів харчування, які людина повинна одержувати з їжею. За своїм універсальним складом єдиний у природі харчовий продукт – доброякісне молоко – задовольняє потреби організму у цих факторах.

Біологічна цінність питного молока визначається вмістом повноцінних білків, поліненасичених жирних кислот, фосфатидів, мінеральних речовин, вітамінів. Молоко забезпечує потребу організму людини у жиророзчинних вітамінах на 20—30 %, у вітамінах B2 і B6 — на 70 %, у вітаміні В12 — майже на 100 %. Всі речовини у молоці перебувають в оптимальному співвідношенні. Молоко характеризується високими органолептичними властивостями: ніжним і приємним смаком, привабливим білим кольором з жовтуватим відтінком. Воно необхідне для функціонування багатьох органів людини, насамперед печінки. Використовують молоко в їжу безпосередньо, для приготування перших, других і третіх страв, у хлібопекарській, кондитерській та інших галузях харчової промисловості.

Молоко — продукт регулярного доїння вимені тварини і може бути перемішане з молоком тієї ж самої або й інших однорідних тварин, отриманого у той самий час доїння або в інший час. У харчовій промисловості найпоширеніше коров’яче молоко, у різних місцевостях використовують також козяче, овече, кобиляче і осляче. В Азії видоюють буйволів, на далекій Півночі — північних оленів. В арабських країнах та у Середній Азії крім молока кіз та овець споживають також верблюже молоко.

До складу молока входять понад сто компонентів, основні з яких: вода, білки (казеїн, сироваточні білки), лактоза, мінеральні речовини (в тому числі і мікроелементи), гормони, вітаміни, ферменти, антитіла (IgA). Деякі компоненти (казеїн, лактоза) не зустрічаються в інших продуктах харчування.

Таблиця 1 – Склад молока деяких ссавців
Складники Людина    Корова  Вівця  Коза  Кобила  Півн. олень
Вода 87,2 % 87,5 % 82,7 % 86,6 % 90,1 % 66,9 %
Вуглеводи 7,0 % 4,8 % 6,3 % 3,9 % 5,9 % 2,8 %
Жир 4,0 % 3,5-4,2 % 5,3 % 3,7 % 1,5 % 16,9 %
Білок 1,5 % 3,5 % 4,6 % 4,2 % 2,1 % 16,9 %
Мікроелементи 0,3 % 0,7 % 0,9 % 0,8 % 0,4 % 1,2 %

Молоко – це біологічна рідина, до складу якої входять вода, білки, жири, молочний цукор, фосфатиди, стерини, солі органічних кислот, мінеральні речовини, мікроелементи, вітаміни, ферменти, гормони, пігменти, імунні тіла, гази. Крім великої групи біологічно активних і бактерицидних речовин, у його складі є також оротикова кислота, яка бере участь у процесах продовження життя, лактаційній діяльності та ферментативній рівновазі організму людини і тварини.

Таблиця 2 – Хімічний склад молока і молокопродуктів, відс.

Продукт Білки Жир Вуглеводи Органічні кислоти Зола Вода
Молоко коров’яче 3,5 3,9 4,7 0,7 87,0
Молоко козяче 3,2 4,4 4,8 0,8 86,5
Молоко овече 5,8 7,5 4,6 0,9 81,0
Кисле молоко 2,8 3,2 4,1 0,8 0,7 88,4
Варенець 3,3 3,2 3,9 0,8 0,7 88,1
Кефір 2,8 3,2 4,1 0,9 0,7 88,5
Сметана 2,6 30 2,8 0,7 0,5 63,6
Сир 14 18 1,3 1,0 1,0 64,7

Завдяки вмісту в молоці великої кількості різних органічних, мінеральних і біологічно активних речовин та їх раціональному співвідношенню в організмі створюються оптимальні умови для засвоювання молочних продуктів у цілому та їх окремих компонентів. Молочні продукти є дієтичними.

Кисломолочні продуктимолочні продукти, які виробляють ферментацією молока або маслянки, вершків, сироватки, знежиреного молока спеціальними заквасками: лактобактеріями (ацидофільна, болгарська паличка), деяких біфідобактерій, термофільного (молочнокислого) стрептокока, кефірних грибків, дріжджів. Готовий продукт в кінці терміну придатності повинен містити життєздатні клітини мікроорганізмів в кількості не меншій 106 колонієутворювальних одиниць в 1 г продукту (КУО/г);

До кисломолочних продуктів відносять:

Кисломолочні продукти мають також лікувально-профілактичні якості. Вони засвоюються легше й швидше, ніж саме молоко. Їхні лікувальні якості зумовлені вмістом молочної кислоти, етилового спирту, великої кількості молочнокислої мікрофлори, антибіотичних речовин утворенних в результаті життєдіяльності мікроорганізмів. Кисломолочні продукти поліпшують апетит, позитивно впливають на фізіологічні процеси в організмі людини і тварин, мають бактерицидні властивості. Споживання молока, кефіру, кумису, йогурту, кисломолочного сиру та інших молочних продуктів має винятково важливе значення для профілактики атеросклерозу. Кисломолочні продукти підвищують моторику органів травлення (перистальтику кишок). Маючи приємний, освіжаючий і гострий смак, ці продукти підвищують апетит і тим самим поліпшують загальний стан організму. Продукти, отримані шляхом спиртового бродіння (кумис, кефір, ацидофільно-дріжджове молоко), збагачені на спирт і вуглекислоту, збуджують дихальні і судинні центри та центральну нервову систему. Регулярне вживання кисломолочних продуктів сприяє зміцненню нервової системи. Важливу роль при цьому відіграють продукти змішаного бродіння – молочна кислота, спирт, вуглекислота, антибіотики.

Кисломолочні продукти поліпшують апетит, позитивно впливають на фізіологічні процеси в організмі людини і тварин, мають бактерицидні властивості.

Виявлено також позитивний вплив молока при захворюваннях серцево-судинної системи,  легень, нирок, печінки. Молоко добре впливає на процеси збудження і гальмування нервової системи, обмінні процеси, нормалізує обмін білків та жирів, поліпшує кровообіг.

За твердженням видатного вченого-біолога І.І. Мечнікова, у фізіологічних механізмах довголіття важливу роль відіграють кисломолочні продукти, особливо виготовлені з використанням сильних кислотоутворювачів і болгарської та ацидофільної паличок.

3 молока виготовляють велику кількість різноманітних цінних харчових і технічних молочних продуктів. Це різні види питного молока, кисломолочних продуктів, вершків, сирів, масла, сухих молочних продуктів, молочних консервів, морозива.

З вторинної молочної сировини виготовляють молочний білок, харчовий та технічний казеїн, молочний цукор, згущену молочну сироватку, замінник незбираного молока.

Поживна (енергетична) цінність молока та молочних продуктів зумовлюється вмістом у них білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин. Висока поживна якість молока визначається як вмістом у ньому різноманітних життєво необхідних речовин, сприятливим, раціональним з біологічного погляду їх співвідношенням, так і специфічним складом та якостями окремих компонентів молока (таблиця 3).

Таблиця 3 – Енергетична цінність (калорійність) молока та молочних продуктів (за М.Ф. Яременком та ін.)

Продукт Вміст жиру, % Енергетичність

(калорійність),

ккал/кг

Молоко
коров’яче незбиране 3,7 672
коров’яче збиране 0,05 348
козине 4,0 683
овече 5,9 1150
Кефір 3,2 560
Кумис 2,0 501
Вершки
10%-ї жирності 10,0 1173
20%-ї жирності 20,0 2101
Сметана 30,0 3028
Кисломолочний сир
жирний 18,0 2371
нежирний 0,6 890
Молоко
незбиране згущене з цукром 8,8 3450
знежирене згущене з цукром 0,4 2820
незбиране сухе 26,0 5050
стерилізоване згущене 8,1 1442
Вершки
згущені з цукром 19,5 4110
сухі з цукром 45,3 6320
сухі без цукру 43,5 6200
Масло
вершкове солодке 83,0 7777
вершкове солоне 81,0 7586
топлене 98,0 9155

 

Твердий сир
голландський (45%) 25,0 3411
швейцарський (50%) 30,0 3856
Бринза (45%) 20,0 2598
Маслянка 0,30 351
Сироватка
кисла (сирна) 0,07 191
солодка (сичужна) 0,06 248

 

 

3 Comments

 1. A jiffy bag diflucan tablet dose The national average for regular unleaded gasoline Wednesday was $3.65 a gallon, up from $3.50 last Wednesday and four cents above levels a month ago, according to AAA Fuel Gauge Report. The increase in gasoline prices is likely to be temporary and should reverse as the summer goes on, analysts say.

 2. I’m doing a masters in law well nutraceutical tablets “I’m not going to discuss the goaltending,” Islanders coach Jack Capuano said. “(Backup Kevin) Poulin is going to get his chance here shortly, and as we move in to more games — if he plays well — he’s going to play more.”

 3. How much were you paid in your last job? lithium orotate vitamin shoppe So, premium increases were only .7% less than before the ACA, but employee deductable (out of pocket) amounts increased. So, exactly how is that a sucess? It is just taking the expense from one bucket and putting it into another bucket, viola! savings! Yeah right. There is no way the ACA will offer better coverage at lower cost, without significant government subsidies that will continue to add to our ever growing deficit, and eventual collapse of the USA.

 4. M.E.C Mon Electricien Catalan
  44 Rue Henry de Turenne
  66100 Perpignan
  0651212596

  Electricien Perpignan

  Hi, I do think this is an excellent site. I
  stumbledupon it 😉 I will come back yet again since I saved
  as a favorite it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to guide others.

 5. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually understand what you are speaking about! Bookmarked. Please additionally discuss with my site =). We could have a hyperlink exchange arrangement among us|

 6. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 7. What i don’t realize is in fact how you are no longer really a lot more smartly-favored than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize thus significantly in terms of this matter, made me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like men and women are not involved until it is one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!|

 8. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 9. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for novice blog writers? I’d really appreciate it.|

 10. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks!|

 11. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered bright clear idea|

 12. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 13. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera. Exceptional Blog!|

 14. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could undeniably be one of the very best in its field. Very good blog!|

 15. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.|

 16. certainly like your web site however you need to test the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll surely
  come back again.

 17. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!|

 18. It is perfect time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this post and if I may just I desire to counsel you few fascinating things or tips. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I wish to read even more issues approximately it!|

 19. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 20. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!|

 21. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does running a well-established website such as yours require a lot of work? I’m brand new to blogging but I do write in my journal daily. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!|

 22. It’s the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I wish to recommend you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 23. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Appreciate it!|

 24. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have learn this put up and if I could I desire to counsel you few fascinating issues or advice. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 25. Thank you for every other informative site. Where else could I get that type of information written in such an ideal manner? I have a venture that I’m simply now working on, and I’ve been at the look out for such information.|

 26. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thank you!|

 27. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!|

 28. Great work! That is the type of information that are supposed to be shared around the net. Disgrace on the seek engines for not positioning this publish higher! Come on over and consult with my website . Thank you =)|

 29. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 30. I do agree with all the ideas you’ve introduced in your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too quick for novices. May you please extend them a little from next time? Thank you for the post.|

 31. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity to your post is just spectacular and i could suppose you’re an expert in this subject. Well along with your permission let me to seize your RSS feed to stay up to date with impending post. Thanks one million and please carry on the enjoyable work.|

 32. That is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look ahead to in the hunt for extra of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks|

 33. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!|

 34. I believe this is one of the so much important information for me. And i am satisfied reading your article. But should observation on some general issues, The web site taste is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 35. I’m really impressed with your writing skills as well as with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice
  blog like this one these days.

 36. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Bless you|

 37. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated! 0mniartist asmr

 38. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at
  a fair price? Cheers, I appreciate it! 0mniartist asmr

 39. Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing on your feeds or even I achievement you get entry to constantly rapidly.|

 40. I do not know whether it’s just me or if everyone else
  encountering problems with your website. It appears as
  if some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let
  me know if this is happening to them too?
  This might be a problem with my browser because I’ve
  had this happen before. Many thanks

 41. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks|

 42. The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and
  tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to
  share it with someone!

 43. Having read this I believed it was really informative.

  I appreciate you spending some time and effort to put this content
  together. I once again find myself spending way
  too much time both reading and commenting. But so what,
  it was still worthwhile!

 44. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 45. scoliosis
  Heya i’m for the first time here. I found this
  board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you aided me.
  scoliosis

 46. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you just can do with some to force the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 47. Hey would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!|

 48. scoliosis
  I would like to thank you for the efforts you
  have put in writing this website. I really hope to
  check out the same high-grade blog posts from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉 scoliosis

 49. free dating sites
  After I originally left a comment I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4
  emails with the exact same comment. There has to be a
  means you can remove me from that service?
  Cheers! dating sites

 50. I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix this issue?|

 51. I am curious to find out what blog platform you’re working with? I’m having some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 52. I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Thanks!|

 53. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what
  you’re stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous website.

 54. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will
  forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 55. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Very helpful info particularly the last phase 🙂 I handle such information a
  lot. I was looking for this certain info for a very long time.

  Thanks and best of luck.

 56. Thank you for some other magnificent article. The place else may just anyone get that type of information in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such information.|

 57. Trash Truck Simulator is a challenging online garbage truck parking game for children and Big Kids where you have to park a large truck in a designated area within a certain amount of time, to then pick up the garbage. This clever driving game requires expert driving skills – a fine appreciation of distance, direction and timing and a love of all things ginormous!   In our truck games, you’ll have to drive a large vehicle to right destination while keeping your shipment safe. It won’t be easy, because there heavy trucks are more difficult to control than regular cars. There are all kinds of different lorries to try out, from massive 18-wheelers to box trucks and pickup trucks. In our pickup truck trial games, you’ll have to keep your balance to prevent the crates and logs from toppling out of the cargo area as you pick your way through the rocky mountain routes. On the highway, it’s the other traffic you have to look out for. Reckless drivers will try to make your task more difficult as you rush to deliver your cargo on time. Will you make it? http://factory-idle-143198.webdesign96.com/5041713/free-games-online-crazy-games Jump into your vehicle and push the pedal to the metal. Race around tracks, drift through corners and reach the checkered flag in first place. Push yourself to your limit so you can complete each of the races in first place and unlock multiple achievements in doing so. A free and simple car racing game! However, speed isn’t all that matters. As a rider, you will also need to deal with the fuel and push your vehicle past the adversaries. The further you get in a race, the more highlights and new vehicles will be opened. Winning matters in each game. Doesn’t matter if it’s a truck rally or an exciting drag racing. Race your way to win, so you get the chance to redesign your vehicle. As your vehicle will be the only tool that will push you to first place on the track towards winning.

 58. Мы организуем доставку попперсов в СПб и за пределы КАД в любое удобное время. settings_phone+7(812)244-06-85 При долгосрочном использовании попперсы могут стать причиной приступов бронхиальной астмы и бронхита, дерматита кожи, изменения структуры сосудов, а также атеросклероза. Попперс Scream – это новая линейка от производителя Французских попперсов. Разработана специально для активного отдыха в клубах и вечеринках. Эксклюзивный попперс специально для настоящих ценителей. Очередной эксклюзив в нашем магазине! Купить попперсы онлайн по самой низкой цене и с доставкой курьером по Москве, СПб и почтой по всей России. Также попперс разлагается при соприкосновении с водой, имейте это в виду при использовании.
  https://quickproforum.com/forum/profile/mattiecawthorn8/
  Подробную информацию о продукции компании «Гринвуд» можно узнать по тел.: +38 (044) 408-07-16. У мужчин такое бывает достаточно часто — спонтанные мысли про секс — и поэтому им кажется, что женщины тоже «должны» думать про секс постоянно. Вроде как это «нормально». Но у женщин такое бывает на самом деле куда реже — обычно где-то в середине цикла, вблизи овуляции, когда высока вероятность забеременеть. Вот повезло, так повезло! Две недели назад заказывали пантовые орешки Pantomax с мужем, хорошо, что именно эти, а не пустышки. У него сейчас стояк дикий, проходу мне не дает, я аж подтормаживаю его пыл иногда. Как ущипну больно, чтоб перехотелось))).

 59. ศบค. ยอมรับทุกจังหวัดมีผู้ติดเชื้อ ห่วงการเดินทางข้ามจังหวัดทำเชื้อกระจายมากขึ้น ยืนยันกระทรวงสาธารณสุขเสนอปรับเพิ่มมาตรการเข้มขึ้น แต่ไม่เรียกล็อกดาวน์ รอที่ประชุมสรุปพรุ่งนี้

  วันนี้ (8 ก.ค.) แพทย์หญิงอภิสมัย ศรีรังสรรค์ ผู้ช่วยโฆษกศูนย์บริหารสถานการณ์โควิด-19 หรือ ศบค. กล่าวถึงกรณีมีผู้ป่วยจากกรุงเทพฯ และปริมณฑล เดินทางข้ามจังหวัดว่า ขณะนี้ทุกจังหวัดมีรายงานผู้ติดเชื้อทุกจังหวัด โดย ศบค. กังวลเรื่องกลุ่มผู้ป่วยที่มีการเดินทางข้ามจังหวัดและมีการติดเชื้อ โดยแบ่งเป็น ภาคเหนือ 12 จังหวัด 276 ราย ภาคกลางและตะวันออก 17 จังหวัด 204 ราย ภาคตะวันออกเฉียงเหนือ 20 จังหวัด 841 ราย ภาคใต้ 5 จังหวัด 44 ราย

  ซึ่งผู้ที่เดินทางข้ามจังหวัดบางส่วนเดินทางไปในพื้นที่ที่มีลักษณะเป็นสีเหลือง ที่สามารถไปร้านอาหาร สังสรรค์ พบปะเพื่อนฝูง และอาจมีการดื่มเครื่องดื่มแอลกอฮอล์ เช่น จังหวัดในภาคอีสานที่มีผู้ติดเชื้อกว่า 800 ราย ซึ่งสามารถตอบคำถามได้ด้วยตนเองว่าตัวเลขเหล่านี้หากผู้เดินทาง 10-20 คน หากสามารถควบคุมแยกกักในพื้นที่ที่เหมาะสม จะไม่เห็นตัวเลขที่กระจายไปยังชุมชน ครอบครัว และเพื่อนใกล้ชิด

  ทั้งนี้ กระทรวงสาธารณสุขมีการหารือด้วยความเป็นห่วงถึงสถานการณ์ผู้ติดเชื้อที่เพิ่มจำนวนขึ้น จึงได้นำเสนอปรับมาตรการ ทั้งมาตรการสาธารณสุข มาตรการทางสังคม โดยเฉพาะห้ามการเคลื่อนย้ายระหว่างจังหวัด โดยขอความร่วมมือในการ Work from Home ขั้นสูงสุด โดยแพทย์หญิงอภิสมัย ย้ำว่า ไม่ได้มีคำว่าล็อกดาวน์ สิ่งที่สาธารณสุขเสนอวันนี้เป็นเรื่องของการปรับมาตรการ โดยที่จะมีรายละเอียดว่ากิจการหรือกิจกรรมใดทำได้แค่ไหน รวมถึงพื้นที่ไหน จังหวัดไหน ยังไม่ได้มีการสรุป

  ซึ่งเป็นข้อสรุปที่ต้องนำเสนอที่ประชุมชุดใหญ่เพื่อพิจารณาและอนุมัติในวันพรุ่งนี้ (9 ก.ค.) ก่อนทิ้งท้ายว่า มาตรการที่จะมีการเสนอ ศบค.ชุดใหญ่ในวันพรุ่งนี้ อาจจะมีข้อจำกัด ข้อติดขัด ประชาชนหลายส่วนเกิดความไม่สะดวก จึงต้องขออภัยประชาชนไว้ด้วย ซึ่งการปรับมาตรการที่เข้มข้นอาจมีความจำเป็น ขอบคุณทุกภาคส่วนที่มีความอดทนในวันนี้เพื่อจะเอาชนะโควิดให้ได้ในที่สุด

 60. Stay strong the weekend is coming – เข้มแข็งไว้ สุดสัปดาห์กำลังจะมาถึงแล้ว

  the flash

  ipro999.com

 61. You were my cup of tea but I drink champagne now – คุณอาจเคยเป็นชานมไข่มุกของฉัน แต่ตอนนี้ฉันเปลี่ยนมาดื่มไวน์แทนแล้วล่ะค่ะ

  the flash

  ipro999.com

 62. เด็กหญิงติดโควิด-19 จากแม่ แต่รอฟังผลหลังตรวจโควิดและรอรับการรักษานานกว่า 5 วัน จนพ่อร้อนใจ หลังลูกสาวเริ่มมีอาการ

  กลายเป็นอีกหนึ่งโพสต์ที่ถูกแชร์ไปทั่วโลกออนไลน์ หลังจากที่เมื่อวานนี้ (10 ก.ค.) เฟซบุ๊กแฟนเพจ เส้นด้าย – Zendai ได้โพสต์เรื่องราวของเด็กหญิงวัย 3 ขวบ ที่ติดเชื้อโควิด-19 จากคุณแม่ ซึ่งหนูน้อยรอผลตรวจมานานกว่า 5 วัน จนเริ่มแสดงอาการ ทำให้คุณพ่อร้อนใจ ทนดูลูกทรมานไม่ไหว แต่ตัวเองก็ไปไหนไม่ได้เพราะเป็นกลุ่มเสียง

  สุดท้ายได้เจ้าของหอช่วยโพสต์เฟซบุ๊กขอความช่วยเหลือ จนล่าสุดเด็กหญิงรายดังกล่าวได้รับการพาตัวไปเข้ารับการรักษาร่วมกับคุณแม่แล้ว

  โดยระบุเนื้อหาว่า “พี่มนุษย์อวกาศจะพาหนูไปหาหมอใช่ไม่คะ หนูน้อยวัย 3 ขวบ ติดเชื้อจากคุณแม่ รอเตียงมา 5 วัน จนน้องเริ่มไอหนัก หายใจไม่ออก แม่ก็อยู่ รพ.สนาม ถูกส่งไปรักษาที่ฉะเชิงเทรา ผลตรวจของน้องตรวจที่โรงพยาบาลในจังหวัดสมุทรปราการ ก็ยังไม่ออก แค่โทรบอกเฉยๆ 5 วันผ่านไป พ่อของน้องร้อนใจ ทนดูลูกสาวตัวน้อยทรมานไม่ไหว

  แต่พ่อก็เป็นกลุ่มเสี่ยงสูง ไปไหนไม่ได้ ทำยังไงดี จนเจ้าของหอพัก ได้โพสต์เฟซบุ๊กขอความช่วยเหลือมาที่ #เส้นด้าย เราช่วยประสานโรงพยาบาลจนได้ผลตรวจ แต่จะส่งน้องข้ามจังหวัดไปรักษากับแม่ก็ยาก เพราะข้ามเขต ประสานทั่วสารทิศจนเหนื่อยใจ สุดท้ายน้องได้ไปรักษาตัวกับแม่แล้ว ขอขอบคุณทุกๆ ฝ่ายที่ช่วยกันอีกครั้งนะครับ”
  Go to https://ipro999.com/