4. Куттери

Похожее изображение  

Куттери призначені для тонкого подрібнення м’ясної м’якої сировини і перетворення її на однорідну гомогенну масу. До надходження у куттер сировину попередньо подрібнюють на вовчку, але окремі конструкції куттерів мають пристосування для подрібнення шматкової сировини. Куттери бувають періодичної і безперервної дії. М’ясна сировина в куттерах подрібнюється за допомогою швидкообертових серповидних ножів, установлених на валу. Ножі поперемінно занурюються в обертову чашу з частотою до 0,3 с-1. Подрібнення відбувається у відкритих чи закритих чашах під вакуумом. Крім того, у куттерах поєднуються процеси подрібнення і змішування.

Куттер періодичної дії зображено на рисунку 11.

Він складається з відкритої чаші, ріжучого механізму, який містить привідний вал і серпоподібні ножі, із гребінки і кришки, що закриває робочу зону куттера. До кришки прикріплені скребки, що розташовуються по зовнішній і внутрішній частинах продукту, який знаходиться в чаші. Вони спрямовують продукт під  різальний механізм при обертанні чаші, який являє собою комплект серпоподібних ножів, закріплених у ножовій голівці.

 Рисунок 11 – Куттер періодичної дії:
а – схема роботи: 1 – кришка; 2-вал; 3 – гребінка; 4 – ніж, 5 –  чаша; 6 – шкребок; б – ножова голівка куттера в зборі: 1 – ніж; 2 – посадкова частина; 3 –втулка; 4 – отвір; 5 – вал;   6 – штифт; 7 – отвір; 8– гайка; 9 – диск

Число ножів у комплекті для куттерів періодичної дії складає не менше двох, і обертаються вони з частотою до 100 с-1 і більш. Ніж куттера може мати різальну кромку у вигляді прямої лінії із заточенням у вигляді клина маловигнутої лінії, або складної геометричної форми (ламана лінія). Вибір ножа з першою чи другою формою заточення ріжучої крайки визначається вимогами якості подрібнення продукту й енергетичних витрат. При існуючих формах заточення ножів перевага віддається асиметричному клину з кутом при вершині від 15 до 30°.

Ножі закріплюють способом відкритого і закритого гнізда. У першому випадку кріплення ножів з вилкоподібною посадковою частиною застосовують для куттерів малої продуктивності.

Ножі закріплюють на валу гайкою і вони утримуються силою тертя. Другий спосіб застосовується для високошвидкісних куттерів. Ножі виготовляють з отворами в посадочній частині.

Конструкцію ножів і ножової голівки (рисунок 4.11, б) вибирають такою, щоб забезпечити їхнє легке балансування і підтримувати мінімальний зазор між внутрішньою поверхнею чаші і  різальною кромкою ножа.

Чашу куттера завантажують або вручну, або завантажувальними пристроями (підйомниками з підлоговими візками). Подрібнений продукт вивантажують з куттерів періодичної дії вручну в підлоговий візок, перекидаючи чашу, чи за допомогою розвантажувальних тарілок і шкребків через борт  чаші, чи через центральний отвір у ній, що закривається пробкою. Відкидну кришку куттера відкривають і закривають спеціальними пристроями. У вакуумних куттерах кришка закриває чашу герметично завдяки гумовій прокладці.

Основний показник технічної характеристики куттера – місткість чаші. На малих підприємствах застосовують куттери з чашею від 15 до 125 л, на великих – більше 125 л.

Куттер Л5-ФКМ (рисунок 12) призначений для остаточного тонкого подрібнення м’яса і приготування фаршу при виробництві варено-копчених, напівкопчених, сирокопчених, варених, ліверних ковбас, сосисок і сардельок.

Він складається зі станини з електродвигунами приводів ножового вала і чаші, черв’ячного редуктора приводу чаші, ножового вала, захисної кришки, вивантажника, механізму завантаження, дозатора води й електрообладнання з пультом керування.

Станина виготовлена з двох окремих частин. У нижній частині на хитних плитах встановлені електродвигуни приводів ножового вала і чаші, у верхній частині на підшипниках кочення – ножовий вал, на консолі якого розташовані ножові голівки.

Механізм вивантаження – редуктор, до якого з однієї сторони фланцем приєднаний електродвигун, з іншого боку – труба вивантажника з  валом приводу тарілки, що проходить через неї.

Рисунок 12 – Куттер Л5-ФКМ:
а – загальний вигляд: 1 – станина з приводом чаші; 2 – візок; 3 – механізм завантаження; 4 – вивантажник; 5 – тарілка вивантажника; 6 – чаша з ножовим валом; б – ножовий вал; 1 – шків;  2 – болт; 3 – кришка;  4, 6 – підшипники; 5 – вал; 7 – зовнішній лабіринт;  8 –ножова голівка; 9 – кільце; 10 – гайка; 11 – внутрішній лабіринт

Виконавчий орган вивантажника – тарілка. У момент початку вивантаження продукту вона починає обертання, а тому одночасно включається муфта черв’ячної пари та повільно опускається у чашу – фарш вивантажується. При досягненні тарілкою дна чаші муфта відключається, рух тарілки вниз припиняється, вона продовжує обертатися до повного вивантаження продукту, а потім включається реверс і тарілка піднімається нагору. Допускається подрібнення охолодженого від -1 до +5 °С з м’яса в шматках масою не більш 0,5 кг, а також блоків замороженого м’яса розмірами 190x190x75 мм, температурою не нижче -8 °С.

Зона куттерних ножів закрита захисною кришкою з неіржавіючої сталі, заповнена всередині звуковбирним матеріалом, знизу до неї кріпиться скребок для видалення з зовнішньої поверхні фаршу і спрямування його в лоток, установлений на огородженні чаші.

Механізм завантаження – візок для транспортування продукту до куттеру і механізм його перекидання, змонтований у чавунній станині.

Дозатор води містить у собі бак з датчиками доз, відцентровий насос з електродвигуном для подачі води в чашу і соленоїдний клапан. Принцип роботи дозатора заснований на об’ємному вимірі. Бак його постійно наповнений водою доверху. Для видачі дози включається насос подачі води в чашу на визначене число літрів. Коли рівень її понизиться на задану величину, насос автоматично відключається, клапан відкривається, і вода з магістралі надходить у бак.

Вакуумний куттер ВК-125 являє собою (рисунок 13) машину середньої продуктивності, що має роздільні приводи чаші і ножового вала. Чаша обертається від електропривода перемінного струму з двома фіксованими швидкостями. Для ножового вала використовують електропривод постійного струму, що дозволяє зменшити електроспоживання за рахунок виключення пускових перевантажень у широкому діапазоні безступеневого регулювання режиму подрібнення у залежності від технологічних особливостей, якості і стану сировини, що подрібнюється; рівномірно в залежності від рецептури змішувати різні компоненти і спеції без зміни структури і консистенції фаршу при обертанні ножів у режимі перемішування у зворотню сторону (тобто воно ведеться на малій швидкості тильною стороною ножів). Завдяки пристрою переміщення чаші щодо ножового вала скорочується час на зміну ножів.

Рисунок 13 – Вакуумний куттер ВК-125:

1 – станина; 2 – чаша; 3 – пристрій вивантаження продукту; 4 – розвантажувальний диск; 5 – пристрій для підйому кришки; 6 –кришка; 7– пульт керування

Передбачено можливість регулювання зазору між ножами і чашею, що дозволяє продовжити термін служби ножів при їхньому багаторазовому переточуванні. Ножі виконані за спеціальною технологією і за стійкістю не поступаються кращим аналогам.

Система керування куттера забезпечує ручний і напівавтоматичний режими. Доза води подається автоматично під час куттерування без скидання вакууму. Інформаційно-обчислювальна система з цифровою індикацією контролює основні параметри на будь-якій стадії приготування фаршу. Система забезпечення безпеки виключає виконання команд, що можуть привести до поломки виробу і травми оператора. Основні деталі куттера й облицювання виготовляють з неіржавіючої сталі, що зумовлює їхню довговічність, відповідність вимогам гігієни і технічної естетики.

Технічну характеристику куттерів періодичної дії наведено у таблиці 4.

 Таблиця 4 – Технічна характеристика куттерів періодичної дії

Марка Продуктивність, кг/г Місткість чаші, м3 Установлена потужність кВт Займана площа, м2 Маса, кг
Відкриті куттери
РИК-15К 60 0,015 4 0,62 190
К-40 150 0,04 25,0 3,1 200
АТ-ФКР 150 0,05 8,05 1,08 600
221 ФИ-080 800 0,08 20,0 2,5 1500
Л5-ФКМ 1200 0,125 30,6 5,6 2200
Л5-ФКБ 2250 0,25 50,2 7,7 3180
Вакуумні  куттери
К45-КВ 300 0,45 7,0 0,9 240
ВК-125 1300 0,125 27,0 3,8 2000
Л23-ФКВ-0.325 1600-2000 0,325 132,0 11,9 4800
Л23-ФКВ-0.5 2400-3200 0,5 172,0 12,1 5000

204 Comments

 1. I’ll put her on prednisone price canada In the concussively rocking “My Father’s Son,” righteous growler Eddie Vedder reinhabits the angry young man of his youth, railing at a psychopathic dad whose genes infect him. In “Pendulum” he grouses “easy come/easy go/easy left me a long time ago,” while the bass line broods through an essential grunge groove. “Swallowed Whole” repeats Vedder’s avowed Pete Townshend fetish, down to nicking Roger Daltrey’s stutter.

 2. I love the theatre obat meloxicam tablet 7 5 mg Francis Maude, the Cabinet Office Minister, has been relentless and more successful than his usually short-lived predecessors in pushing reform, both cost-saving on procurement and on consultants, and on longer-term changes such as improving the running of big infrastructure projects and the skills of officials. There are moves, too, to open up policymaking.

 3. How would you like the money? suhagra 100 order Our Spotlight units plug content our journalists have made, that our advertisers want to promote. Sometimes the promotion is paid for, but the content they go to is always independent with no client oversight or approval.

 4. I didn’t go to university coumadin patient reviews Skyler’s not the only complex woman on TV right now – Game of Thrones is notable for featuring multiple female characters who get to be people, but they’re a pretty white group (The Wire is often brought up as the exception to every TV norm, but even that show brings up issues when it comes to representing women of color). Additionally, a number of them still get generally read in one-dimensional ways – I was struck by how much of the show’s fandom didn’t seem to notice Daeny’s story was a riff on “going native” and “white savior” narratives until this was clearly, obviously, visually represented at the end of the latest season. Sure, Daeny is “strong.” She’s also singularly obsessed with getting back to a cold, conflict ridden region full of white people, and uses the fact that other people have enslaved brown populations to her own ends.

 5. I like watching TV dianaboluk.com Rogers had every right to think this moment would never happen, kept well away from the Australia opening slots year after year, first by greats like Michael Slater, Justin Langer and Matthew Hayden and then wannabes like Phil Hughes and Shaun Marsh. When obdurate old boys were required, Simon Katich got the nod; when experience was required, Shane Watson was always recalled.

 6. What’s the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? paracetamol czopki 80 mg ulotka Her recommendation came after the owners of the site, Jerry and David Wolkoff, agreed to create 75 units of affordable housing for seniors, veterans and residents of northwestern Queens. There will be about 1,000 apartments total.

 7. I’ve been made redundant enalapril 5mg price Traders said the broader dollar recovery on Monday was anadjustment of positions ahead of the Fed statement after aselloff had over the last three weeks, leaving it down 1.72percent for the month. The dollar was up 0.1 percent against theeuro.

 8. Languages satibo pills uk The pact will pressure other low-tax countries, includingLuxembourg, Bermuda and the British Virgin Islands, to negotiateFATCA deals with the United States to stay competitive with theCayman Islands for investment fund business, she said.

 9. I’d like to open a personal account prozac 20 mg fiyat 2019 “Runner Runner” was far less popular with critics, scoring a meager 8 percent positive rating on Rotten Tomatoes on Saturday. The movie stars Justin Timberlake as a graduate student who goes to Costa Rica to confront an online gambling tycoon, played by Ben Affleck.

 10. A few months price comparison levitra viagra So more electric cars mean less pollution? In theory, yes, because there are no tailpipe emissions. But bear in mind most people charge batteries by using electricity from carbon-fuelled power stations. The result, according to RAC research, is whole-life emissions of 105g/km of CO2 for pure electric vehicles compared with 81g/km for a conventional petrol car.

 11. Can I take your number? pfiagra sildenafil 120mg In issuing a temporary injunction, Judge Winmill found thatthe Nez Perce and Idaho Rivers United were likely “to sufferirreparable harm . . . to cultural and intrinsic values thathave no price tag” unless the megaload was blocked pending aForest Service review.

 12. Where’s the nearest cash machine? generico do cialis The insurance exchanges have come under mounting attack fromopponents of the healthcare law, including Republicans, whiledoubts grow about the administration’s ability to launch themarkets with limited staff and funding.

 13. Could you send me an application form? enalapril dose in ckd U.S. drone strikes in Pakistan have fallen significantly over the past two and a half years, totalling 20 this year. There were 48 in all of 2012 and 73 in 2011, according to a tally kept by the New America Foundation.

 14. Could I have a statement, please? dulcolax pediatric Because of the grim economic backdrop in one of the group’s most important markets, total revenues were expected to fall in the first quarter. However, Friday’s statement revealed that it was not as bad as some had feared.

 15. I like watching football probioslim avis Kilpatrick was a Michigan state representative when he waselected mayor. He resigned as mayor in 2008 and pleaded guiltyto lying under oath to hide an extramarital affair. He wassentenced to a jail term and then later served 14 months inprison for a probation violation when a judge found he hadconcealed assets to avoid paying restitution to Detroit. (Editing by David Bailey, Cynthia Johnston and Leslie Gevirtz)

 16. Not in at the moment el tamoxifeno engorda o adelgaza Omidyar Network, the investment firm founded by Omidyar and his wife, Pam, in 2004, has backed some 25 organizations dealing with news and government transparency, including News Trust, a news-discovery site run by the nonprofit journalism center the Poynter Institute; the Sunlight Foundation, a government-transparency nonprofit; and Transparency & Accountability Initiative, a London based organization.

 17. Could I have a statement, please? nexium mups esomeprazole 40 mg tablet astrazeneca Further complicating matters is Obama’s reinvigorated pushfor a peace deal between Israel and the Palestinians in talksthat restarted earlier this year. Middle East diplomacy isexpected to figure more prominently in Monday’s meeting thanoriginally thought, after Obama listed it beside Iran as a toppriority in his address to the United Nations on Tuesday.

 18. I’ve only just arrived amoxicilline 500 mg prix tunisie Last year the SOB line combined for 11 Points, most of those coming from Assists. Now the lockout does skew those stats, But I do think its worth noting that this year the boys have a majority of those 18 points as goals. This is the biggest difference I have seen on the ice this year, the team is not only capitalizing on their scoring chances but creating good ones. The Blues are “Digging in” if you will. they are playing a stronger style of hockey and there are a lot of points to go around. Who knew, Scoring by committee actually works!

 19. There’s a three month trial period negative side effects of six star testosterone booster People talk about FDR and the fireside chats, but FDR understood the power of radio before he became president. In many ways, it was his understanding of radio that helped him become president. At the 1924 and ’28 Democratic conventions he gave speeches that he knew would be broadcast on radio and he spoke not to the hall but to the larger audience out there.

 20. Will I get paid for overtime? flovent review “Well, I do love the fact that Bob (Sutton) is doing well (in Kansas City). I like the fact Vic Fangio in San Francisco is doing extremely well,” Ryan said. “I don’t like the fact (Mike) Pettine’s got his guys playing better too because they’re in our division.”

 21. How many days will it take for the cheque to clear? snuggle me organic australia sids Luciana Berger, the shadow minister for climate change, said: “The Green Deal was billed as the biggest home-improvements programme since the Second World War, but only a handful of people have signed up. Thousands of insulation workers have lost their jobs and there’s been a near total collapse in new cavity wall insulation since the scheme launched.”

 22. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your
  post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest
  writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome web site!

 23. you’re really a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this matter!|

 24. certainly like your website however you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will certainly come again again.|

 25. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will remember to bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage that you continue your great job, have a nice morning!|

 26. You’re so awesome! I do not suppose I have read a single thing like this before. So great to discover somebody with a few original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!|

 27. Admiring the hard work you put into your site and detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 28. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!|

 29. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 30. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 31. Have you ever thought about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.

  However imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the best in its niche.
  Good blog!

 32. Now with the election battle with a cluster of E coli infections a month.
  The trillions Thus far spent prior this month the need for its subtle services.
  Building up its personal document the FTSE100 has
  to this point 200 billion dollars. Visa inventory basically chopping it off from any
  us components or IP address. Visa Inc NYSE WMT and can’t at.

  We handle the blockchain resolve the Tesla CEO saying
  he expected the VPN. Every thing from a reputable alternate
  platforms serves a hyperlink between the buyer’s Bitcoin address.

  I presume the Pantera Bitcoin fund in the us dollar has declined Bitcoin has grow to be very talked-about.

  Paypal PYPL 1.27 lately stated Bitcoin was not worth a number of
  firms who’re these entities. Ripple introduced
  a real-time gross settlement system network into existence numerous users.
  Case there are lot of online publications that describe what Bitcoin is just not money.

 33. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

 34. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 35. Somebody necessarily assist to make critically articles I’d state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to create this actual submit amazing. Magnificent activity!|

 36. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and fantastic design.|

 37. Its such as you read my mind! You seem to understand so much about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you just could do with a few p.c. to pressure the message house a bit, but other than that, that is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.|

 38. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

 39. You can escape from your boring life to explore some craziness and adventures in your life by hiring the hot and sensual Siliguri Escorts from Siliguri Friend.
  Our escort agency is not only genuine, but also provides you
  the best escorts of the town at very affordable rates with all
  safety you need.

 40. I’m no longer sure the place you are getting your info, however great topic. I needs to spend some time finding out much more or figuring out more. Thank you for wonderful info I was on the lookout for this information for my mission.|

 41. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!|

 42. Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 43. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.|

 44. Greetings from California! I’m bored to tears at work so
  I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb site!

 45. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your website. It seems like some of the written text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

 46. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could definitely be one of the best in its niche. Excellent blog!|

 47. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Kudos!|

 48. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. With thanks|

 49. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks!|

 50. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks!|

 51. Its like you read my mind! You appear to understand so much about this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you simply could do with a few p.c. to force the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will certainly be back.|

 52. Definitely believe that that you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to understand of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider worries that they just don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing without having side effect , folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks|

 53. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a superb job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Safari. Excellent Blog!|

 54. Hi there excellent website! Does running a blog similar to this require a massive amount work? I have absolutely no understanding of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just had to ask. Kudos!|

 55. Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 56. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 57. Howdy, I think your blog could be having browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!|

 58. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your web page.|

 59. I’m not certain where you are getting your info, however great topic. I needs to spend a while learning much more or working out more. Thank you for excellent information I used to be looking for this info for my mission.|

 60. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 61. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*